Buu! EU-oikeisto ja troikka sysää syyt Syrizalle

eurovampyyritsaaliilla

Tästä miehestä tuli "historian kallein valtiovarainministeri" - 63 miljardin euron lasku
http://www.talouselama.fi/uutiset/tasta miehesta tuli historian kallein valtiovarainministeri 63 miljardin euron lasku/a2315210?moderated=false&validationFailed=true¬LoggedIn=true&#commentsForm

Höpön, löpön. Naurettava oikeiston provokaatio.

Ei yhtään ihme että Kreikan entisestä valtiovarainministeristä Gianis Varoufakista tehdään "historian kallein valtiovarainministeri", koska Kreikan pakosta eteen tulevien lisätukien tarve vedetään nyt hänen ja Syrizan niskaan. Kolmas tukipaketti olisi tullut joka tapauksessa, mutta nyt EU:ta ja troikkaa hallitsevan oikeiston on rangaistuksena vedettävä se Varoufakisin ja Syriza-vasemmistopuolueen niskaan, joka ei kauan ole vallassa edes ollut. Aiemman oikeiston vuosien virheet sysätään rangaistuksena muiden niskaan. Kreikan tilanne oli jo ennen vaalitulosta sellainen, että 80 miljardin lainapaketti ja velkojen kasvu 400 miljardiin euroon oli edessä joka tapauksessa.

Kreikan valtionvelka oli 320 miljardia euroa ja tilanne huononi koko ajan. 80 miljardia on pakko ottaa lisälainaa 3 paketissa ja niin olisi muidenkin hallitusten ollessa vallassa. Toinen asia on se onko järkevää lisätä valtionvelka 400 miljardiin euroon, jota ei koskaan pysty maksamaan takaisin. 4:s paketti tulee aikanaan, ja sitten Kreikan on jo erottava eurosta. Tämä kehitys olisi pitänyt tehdä jo aikaisemmin ja viimeistään nyt. Troikan ja oikeistokähmijöiden sijaan irrottautuminen eurosta ja EU:sta olisi Kreikan pelastus nyt kun vielä Syriza on vallassa.

Tätä uutista nyt oikeiston omistama valtamedia tulee syöttämään EU-kansalaisille ja täydestä menee.
Nyt euroeliitti, banksterit ja troikka syövät Kreikan ja sen valtionomaisuuden pilkkahintaan, seuraavaksi Suomen.

10

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäys
      • 2lisäys

      • ffdjgdjk

      • peli_poikki

        Tästä miehestä tuli "historian kallein valtiovarainministeri" - 63 miljardin euron lasku
        http://www.talouselama.fi/uutiset/tasta miehesta tuli historian kallein valtiovarainministeri 63 miljardin euron lasku/a2315210
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/13700667

        Kreikan eurokriisi sysätään Gianis Varoufakisin ja Syrizan niskaan. Eiköhän Suomen surkea taloustilanne laiteta pian vasemmistoliiton ja Arhinmäen niskoille =)

        Tai sitten Suomen SSS-porvarihallitus sysää Suomen ongelmat AY-liikkeen niskaan, saman reseptin mukaan, jos se ei osta yhteiskuntasopimusta ja 100tuntia/vuodessa lisätyöaikaa ilman palkkaa.

        Totuus on kuitenkin se että Esko Ahon(kepu) hallitus nosti valtionvelan alle 10 miljardista yli 60 miljardiin euroon(muutettu markoista), Vanhasen II(kepu), Kiviniemen(kepu) hallitukset nostivat taas valtionvelkaa välissä olleen Lipposen I ja II(sdp) hallitusten laskettua sitä. Ja kokoomuksen Jyrki Kataisen(kok) hallitus veti sitten jo huiput nostamalla Ahon tapaan valtionvelkaa yli 50 miljardia euroa noin 100 miljardiin euroon! Samalla kun porvarihallitukset leikkaavat julkisia peruspalveluja, tukia ja infraa ne tehtailevat aina suurimmat valtionvelan korotukset. Rikkaille se raha menee!

        Sama juttu muuten Kreikassa. Edelliset oikeistohallitukset Suomen kokomustan ja kepun tapaan nostivat Kreikan valtiovelan tappiin kun rikkaat eivät maksaneet veroja ja rikkaat ryösti valtiota, ja nyt taviskreikkalaisten palkat, työehdot, eläkkeet, tuet ym. laskettiin kolmasosalla tai puolella. Syriza ja Tsipras koittaa tätä menoa hieman muuttaa, mutta maa on niin huonoon jamaan ajettu että lisävelka on pakollinen. Kannattaisi erota eurosta ja ehkä jopa EU:sta, ainut keino päästä kierteestä pois jossa valtionvelka kasvaa pian 400 miljardiin euroon nykyisestä 320 miljardista eurosta.


      • faktat_mukana

        Suomen historian kalleimmat valtionvarainministerit Esko Aho (59miljardia€) ja Jyrki Katainen (50miljardia€)

        Esko Ahon hallitus velkaannutti Suomen
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/13685105

        Totuus on kuitenkin se että Suomen valtiolla oli vuoden 1991 alussa, ennen Ahon hallitusta velkaa 9,6miljardia€. Ahon hallituksen aikana (26.4.1991 - 13.4.1995) Suomi oli velkaantunut 50miljardia€ lisää ja velkaa oli yhteensä 60,1miljardia€:a. Vuoden 2014 lopussa valtionvelka oli jo 96miljardia€, jota jyrki Kataisen Hallitus oli nostanut 50miljardia€!! Ahon keskustan hallitus ja Jyrki Kataisen kokoomus hallitus ovat siis nostaneet Suomen valtionvelkaa enemmän kuin ketkään, vaikka kyseessä porvarihallituspuolueet, joiden sanoma on nimenomaan leikata valtionvelkaa ja julkista taloutta sekä hyvinvointipalveluja mm. sosiaaliturvaa, terveydenhuoltomenoja ym. Mutta velanotto onkin tainnut valua hyväveljien taskuihin, kuten alla olevasta voitte lukea.

        Uskomatonta että Esko Aho jonka hallituksen aikana Suomen valtionvelka nousi uusiin lukemiin, ja jota Jyrki Kataisen hallitus nosti vielä toisella 50miljardia€:lla, puhuu nyt valtion velkaantumisesta.

        Aho vaatii myös työntekijäpuolelta yksipuolisia leikkauksia, eikä ymmärrä köyhiä ihmisiä ja heidän ahdinkoaan, kun joutuvat osallistumaan leikkauksiin enemmän kuin hyväosaiset. On kumma mies tämä Esko Aho.

        Voimme kysyä:

        Esko Aho, minne kymmenet miljardit eurot katosivat?

        http://pelisuomi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/187554-valehdeltiinko-veronmaksajille-pain-naamaa

        Valehdeltiinko veronmaksajille päin naamaa?

        Lukekaa juttu miten valtiovelka luotiin Esko Ahon hallituksen toimesta myymällä pankkien saama pakkohuutokaupattu yksityisten ja yritysten omaisuus pilkkahinnalla hyväveljille ja siirtämällä syntyneet tappiot veronmaksajille eli Suomen kansalle mm. valtiovelan nousulla. Tämä on sitä finanssikapitalismia tai kapitaalisosialismia jossa suurpelurien voitot yksityistetään ja tappiot sosialisoidaan veronmaksajien, kansan ja valtion maksettaviksi. Kaapattu omaisuus myydään puoli-ilmaiseksi kavereille ja roskalainat siirretään veronmaksajille.

        Sama toiminta on nyt laajennettu EU-tasolle ja sillä kupataan kansallisvaltiot mm. Kreikka tyhjäksi syyttäen tavallista kansaa. Kyse on kuitenkin eliitin suuresta pyramidihuijauksesta jolla omaisuus siirretään herrakerholaisille ja valtiolle jätetään jättivaltionvelka, joita maksaessaan kansa menettää kaikki hyvinvointipalvelunsa, työehtojärjestelmät, palkat lasketaan jne.

        Haluatteko saman menon jatkuvan? Jos ette niin ottakaa herran tähden keskusta ja kokoomus seuraavissa vaaleissa pois hallitusvastuusta. Heidän kädenjälkensä näkyy Suomen 100miljardia€:n valtiovelassa, Esko Ahon hallitus 50miljardia€ ja Jyrki Kataisen hallitus 50miljardia€.

        Miten puolueet jotka lupaavat keventää valtiohallintoa ja alas ajaa peruspalveluja, ovatkin ne puolueet, jotka eniten nostavat valtionvelkaa, vaikka samalla alas ajavat julkisia palveluita? Syy on yksinkertainen, kansallisomaisuutta yksityistetään eliitin hyväveljille puoli-ilmaiseksi ja tappiot laitetaan valtion piikkiin sekä maksuun velkarahalla.

        Faktat löytyvät alta:

        Valtionvelan kehitys 1980-2014. Lähde Velkakello.fi
        http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/biggest/domain-10807/kuvat/Nayttokuva_2015-02-13_kello_12.11.30.png

        Valtiovelan määrä on käännetty euroiksi ja kyllä vaan Esko Ahon hallituksen aikana 1991-1995 on helvetinmoinen valtiovelan kasvukäyrä 50miljardia€, joka tasoittuu vasta muutamaa vuotta myöhemmin, kun Lipposen ensimmäinen hallitus saa taas lainahanat kuriin. Kunnes taas Kiviniemen (kepu) ja Kataisen (kok) nostavat valtiovelan oton ylös. Todellisuudessa tämä kasvukäyrä alkaa jo Vanhasen II hallituksessa 2009.

        Aho 26.4.1991 - 13.4.1995
        Lipponen 13.4.1995 - 15.4.1999
        Lipponen II 15.4.1999 - 17.4.2003
        Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003
        Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007
        Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010
        Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
        Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014

        Hallitukset aikajärjestyksessä:
        http://valtioneuvosto.fi/tietoa/historiaa/hallitukset-ja-ministerit/aikajarjestyksessa


      • Totaalikuppaus

        Miljardin euron haamulentokenttä menossa kaupaksi kymppitonnilla
        http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2015/07/17/miljardin-euron-haamulentokentta-menossa-kaupaksi-kymppitonnilla/20159107/12

        Tämä on Espanjasta, mutta samalla tavalla sosiaalikapitalismi yksityistää muuallakin (Kreikka, Suomi ym.) voitot ja sosialisoi tappiot valtiolle/kansalle/veronmaksajille, jonka jälkeen valtionomaisuus myydään pilkkahinnalla hyväveljille ja muulle rahavallalle. Rahavallan omaisuudet kasvavat huimasti tämän varainsiirron seurauksena ja valtiot köyhtyvät kunnes ne eivät voi pitää enää julkisia peruspalveluja ja infraa kunnossa. Oikeiston täysryöväys menossa!

        Samalla tavalla myydään pian Kreikassa lentokenttiä, satamia, rantoja, saaria, kiinteistöjä, pankkeja ym. omaisuutta pilkkahintaan oikeiston hyväveljille.


    • yksi_syyllinen_tässä

      Goldman Sachs "viilasi" Kreikasta rikollisesti eurokelpoisen, ja nyt ollaan tässä.
      Lähde: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13695633

      Ranskalaiset ja saksalaiset huijarit
      http://ilmari.puheenvuoro.uusisuomi.fi/197747-ranskalaiset-ja-saksalaiset-huijarit
      "Kaikki taidamme olla samaa mieltä siitä, että niin Kreikan nykyinen kuin edelliset hallitukset ovat päävastuussa nykysotkusta, mutta ovatko he ainoat syylliset?
      Amerikkalainen Goldman Sachs voidaan pitää osasyyllisenä kun se sai "luovan tilastoinnin" avulla Kreikasta eurokelvollisen (Kreikkahan liittyi euroon 1.1.2001). Jenkki antoi siis lähtölaukauksen koko draamalle".

      Suuri Euro-kusetus Goldman Sachin ohjauksessa!
      https://vapaakulkija.wordpress.com/2015/03/20/suuri-euro-kusetus-goldman-sachin-ohjauksessa/
      "Kreikka-kriisi on taas akuutissa vaiheessa, mutta kuka muistaa mistä kaikki alkoi ? Noin 14 vuotta sitten investointipankki Goldman Sachs auttoi kreikkalaisia siirtämään velkojaan tulevaisuuteen. Tässä taikatempussa käytettiin "korko-swap“- temppua. Tämän taikatempun takapotku on käsillä, kun tänään perjantaina 20.03.2015 lankeaa maksuun miljardien #osamaksu“ Euro-jäsenyydestä".

      Buu! EU-oikeisto ja troikka sysäävät nyt syyt lisävelkapaketista Syrizalle

      Tästä miehestä tuli "historian kallein valtiovarainministeri" - 63 miljardin euron lasku
      http://www.talouselama.fi/uutiset/tasta miehesta tuli historian kallein valtiovarainministeri 63 miljardin euron lasku/a2315210?moderated=false&validationFailed=true¬LoggedIn=true&#commentsForm

      Höpön, löpön. Naurettava oikeiston provokaatio.

      Ei yhtään ihme että Kreikan entisestä valtiovarainministeristä Gianis Varoufakista tehdään "historian kallein valtiovarainministeri", koska Kreikan pakosta eteen tulevien lisätukien tarve vedetään nyt hänen ja Syrizan niskaan. Kolmas yli 80 miljardin euron tukipaketti olisi tullut joka tapauksessa, mutta nyt EU:ta ja troikkaa hallitsevan oikeiston on rangaistuksena vedettävä se Varoufakisin ja Syriza-vasemmistopuolueen niskaan, joka ei kauan ole vallassa edes ollut. Saksan johto ja muu EU-oikeisto vihaa Kreikan vasemmistolaista hallitusta joka koittaa vähentää köyhien leikkauskuormaa, jonka aiempi oikeistohallitus on vienyt huippuunsa, ja ottaa myös hyväosaiset ja rikkaat mukaan maksutalkoisiin, sekä estää valtionomaisuuden myynti puoli ilmaiseksi oikeiston hyväveljille. Aiemman oikeistohallituksen vuosien virheet sysätään rangaistuksena muiden niskaan. Kreikan tilanne oli jo ennen vaalitulosta sellainen, että runsaan 80 miljardin lainapaketti ja velkojen kasvu 400 miljardiin euroon oli edessä joka tapauksessa.

      Kreikan valtionvelka oli 320 miljardia euroa ja tilanne huononi koko ajan. 80 miljardia on pakko ottaa lisälainaa 3 paketissa ja niin olisi ollut edellisenkin hallitusten ollessa vallassa. Toinen asia on se onko järkevää lisätä valtionvelka 400 miljardiin euroon, jota ei koskaan pysty maksamaan takaisin? 4:s paketti tulee aikanaan, ja sitten Kreikan on jo erottava eurosta. Tämä kehitys olisi pitänyt tehdä jo aikaisemmin ja viimeistään nyt. Troikan ja oikeistokähmijöiden sijaan irrottautuminen eurosta ja EU:sta olisi Kreikan pelastus nyt kun vielä Syriza on vallassa.

      Tätä uutista nyt oikeiston omistama valtamedia tulee syöttämään EU-kansalaisille ja täydestä menee.

      Nyt euroeliitti, banksterit ja troikka syövät Kreikan ja sen valtionomaisuuden pilkkahintaan, seuraavaksi Suomen ja muiden EU-maiden. Palkat, lomat, eläkkeet, sosiaaliturva/tuet alasajetaan vähintään 1/3:lla ja infra sekä julkiset peruspalvelut alasajetaan. Tämä on tapahtunut jo Kreikassa ja lisää leikkauksia halutaan, ja sama tulee tapahtumaan muualla EU:n euroalueella.

      Valtionvelka perustuu Jan Hurrin toisaalla esittämiin laskelmiin, jonka mukaan Kreikalla on valtionvelkaa todellisuudessa 320 miljardia euroa:
      http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2014/02/19/tasta-ei-saisi-viela-puhua-kreikka-lainoja-anteeksi/20142415/12

      Kreikan velkojen lähteet ja valtionvelka kuvaaja:
      http://www.albumini.fi/Foto-3NU7ONKT.jpg

    • työnjälkinäkyy

      Goldman Sachs ja Blackrock johtaa meitä, eikä kukaan ole huolissaan!
      https://vapaakulkija.wordpress.com/2015/03/02/goldman-sachs-ja-blackrock-johtaa-meita-eika-kukaan-ole-huolissaan/

      Kriittikkiä “Federal Reserve System” vastaan saa lukea melkein päivittäin. "FRS“-systeemiin kuuluu myös meidän eurooppalaisten EKP. Euroopplainen keskuspankki, joka käyttää US-sijoituspankkia neuvonantajanaan!

      EKP:n johtaja Mario Draghi tuntee Euro-kriisin varmasti parhaiten Euroopassa, mutta usein unohdetaan, että mies oli vielä 2000 töissä Golman Sachilla. Tuolloin oli Euro-Mario "Eurooppa-vastaava“ ja osittain vastuullinen tai ainakin tietoinen Kreikan kanssa tehdystä "velkojen kaunistelusta“. New York Times-lehden mukaan puhenauhoituksista käy ilmi, että manhattanilainen pankki on auttanut Etelä-Euroopan EU-jäseniä vuosien ajan kätkemään velkataakkaansa. Näillä Goldman Sachs "bisneksillä“ onnistui myös Ateena piilottamaan velkojansa. Vastuullinen tästä piiloleikistä oli Mario Draghi, joka nyt EKP-johtajana "taistelee pelastaakseen“ Euron itseltään!

      Pyromaanille on annettu tehtäväksi tulipalon sammuttaminen!

    • Myytiin-Rahalle

      Filosofi Slavoj Žižek: Euroopassa uhattuna demokratia, hyvinvointivaltio, solidaarisuus ja ihmisoikeudet
      http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3403294/filosofi-slavoj-zizek-euroopassa-uhattuna-demokratia-hyvinvointivaltio-solidaarisuus-ja-ihmisoikeudet

      Slovenialaisfilosofin mielestä Euroopan unioni on hukannut ainutlaatuisen näkemyksensä, joka on tuonut uutta ihmiskunnalle.

      Filosofi Slavoj Žižek on erittäin huolestunut eurooppalaisen perinnön tulevaisuudesta. Žižekin mielestä Kreikan kriisi osoittaa, että Eurooppa hukkaa kaiken tärkeän.

      ”Euroopan kaikista arvokkain perintö on uhattuna, eli demokratia, hyvinvointivaltio, solidaarisuus ja ihmisoikeudet.”

      Žižek pohtii, että eurooppalaisten arvojen hylkääminen vaikuttaa koko maailmaan.

      Žižekin mukaan Kreikan ja Euroopan unionin tuleva talouspaketti ei auta mitään.

      ”Se ei ratkaise ongelmaa, vaan pahentaa sitä. Eikä tarvitse edes olla vasemmistolainen sanoakseen tämän. Eurooppa, ei Kreikka, elää fiktio-maailmassa. Kreikan velkataakka on täysin kestämätön. Kaikki tietävät, että kreikkalaiset eivät ikinä pysty maksamaan noita summia.”

      Žižekin mielestä tulevan tukipaketin rahat eivät mene kreikkalaisille, vaan länsimaiden pankeille.

      ”Noin 90 prosenttia rahasta palautuu Länsi-Eurooppaan”, filosofi miettii.

    • Oikeiston_Ideologia

      "Buu! EU-oikeisto ja troikka sysää syyt Syrizalle"

      Sen ovat muutkin huomanneet. Oikeistolaiset EU-johtajat patoavat vasemmistolaisuutta.

      --

      Solidaarisuus, katoavaa kansanperinnettäkö Suomessa?
      http://www.kansanuutiset.fi/mielipiteet/kolumnit/3403098/solidaarisuus-katoavaa-kansanperinnettako-suomessa

      "Pitkän linjan ulkomaan toimittaja Hannu Reime totesi tällä viikolla kolumnissaan, että ”Ikävä sanoa, mutta erityisen halpamaisesti on Kreikan hätään suhtautunut Suomi”. Olen samaa mieltä.

      Suomen hallitus oli ensimmäisten joukossa heittämässä kiviä kreikkalaisten päälle. Hallitus ei halunnut antaa mitään armoa kreikkalaisille. Se ajoi aktiivisesti Kreikkaa entistä suurempaan ahdinkoon.

      Kreikan kurittamista voi selittää vain ideologisilla tavoitteilla. Vasemmistolainen Syriza on ajanut toisenlaista talouspolitiikkaa. Se ei sopinut troikalle – Euroopan komissiolle, Euroopan keskuspankille EKP:lle eikä Kansainväliselle valuuttarahastolle IMF:lle.

      Ajamalla Kreikkaa syvemmälle ahdinkoon oikeistolaiset EU-johtajat patoavat vasemmistolaisuutta.

      Monet kansainvälisesti arvostetut taloustieteilijät ovat kritisoineet troikan tiukkaa politiikkaa. Näiden – Paul Krugmanin, Joseph Stiglitzin, Thomas Pikettyn ja Jeffrey Sachsin – arvostelut ovat valuneet kuin vesi hanhen selästä.

      Myös vaaditun kuripolitiikan seuraukset Kreikan talouteen on ohitettu. Samaa karvasta lääkettä, joka on lisännyt velkaantumisastetta, työttömyyttä, köyhyyttä ja ajanut pankit vararikon partaalle, halutaan määrätä kreikkalaisille lisää ja vahvennettuna.

      Talouden realiteetit on jyrätty. Syrizan hallituksen entinen valtiovarainministeri Gianis Varoufakis kertoi Newstatementin haastattelussa, että euroryhmä ohitti taloustieteelliset keskustelut. Hän olisi voinut laulaa Ruotsin kansallislaulua, ja sillä olisi ollut yhtä suuri vaikutus.

      Samaan aikaan, kun Kreikkaa nöyryytettiin kovilla ehdoilla, tarjoiltiin humanitaarista apua ja ovea ulos eurosta. Syriza ei hakenut humanitaarista apua Brysselistä, vaan tukipakettia, jolla saisi Kreikan talouden jaloilleen. Euromaiden räätälöimällä paketilla se ei onnistu. Kreikan parlamentti kuitenkin taipui pakon edessä sopimuksen kannalle.

      Kreikan ahdinko jatkuu. Ajamalla Kreikkaa syvemmälle ahdinkoon oikeistolaiset EU-johtajat patoavat vasemmistolaisuutta. Asenteellisuus, jopa vastenmielisyys, Syrizan politiikkaa kohtaan on ollut enemmän tai vähemmän avointa.

      Kreikalle esitetty eläkkeiden ja muiden kiristysten lisäksi vaatimus omaisuuden 50 miljardin yksityistämisestä. Nämä ovat myrkkyä vasemmistolaiselle hallitukselle – ja samalla lyhytnäköistä talouspolitiikkaa.

      Vasemmistolaisen Podemos-puolueen nousu Espanjassa arveluttaa oikeistoa. Tilaa vasemmistopuolueille on syntynyt pitkään valtaa Euroopassa käyttäneiden sosiaalidemokraattisten puolueiden heikennettyä. Samoin kuin Kreikassa valtaan kärkkyy uusfasistinen Kultainen aamunkoitto, myös muualla Euroopassa oikeistopopulistit vahvistavat asemiaan.

      Eurooppalaiset johtajat suvaitsevat rasistisia ja nationalistisia puolueita vasemmistoa paremmin. Oikeistopopulistit – kuten ulkoministeri Timo Soinin johtama perussuomalaiset – harjoittavat kovaa oikeistolaista talouspolitiikkaa.

      Syksyllä hallitus tarjoilee suomalaisille samaa lääkettä kuin se oli jakamassa Brysselissä. Se leikkaa kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta, lapsiperheiltä, työttömiltä, opiskelijoilta ja eläkeläisiltä.

      Solidaarisuus on vieras käsite Sipilän hallitukselle".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      31
      2818
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      148
      2173
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1617
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1210
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      67
      1185
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      101
      1145
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      57
      1057
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      1030
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      73
      1020
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      841
    Aihe