JAS Tekniikan takuuhuoltojono?

EläköönCanon

Pitäisi Canonin järkkäri laittaa takuukorjaukseen, koska kuvan oikea reuna on epäterävä. Vika on rungossa tai kittiputkessa.

Onko kenelläkään kokemuksia meneekö Canonin takuujutuissa päiviä vai viikkoja?

Asiakaspalautuksenahan tuo menee, mutta JAS Tekniikka pidättää oikeuden tulkita vian syyksi putoamisen tms. käyttäjävirheen ja siten oikeuden veloittaa kulut asiakkaalta... Rahatilanne on sen verran tiukka, että uskaltaako tällaista riskiä ottaa? Nimittäin en halua, että kamera jää JAS Tekniikalle, kun ei ole varaa maksaa sitä ulos. Mieluummin kuvaan viallisella kameralla kuin olen ilman kameraa (voin käyttää kuvan vasenta puoliskoa ja rajata kuvankäsittelyohjelmalla.

3

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vikapaikan_haarukointia

      Vikapaikan haarukoimiseksi 1. testaisin rungon ensin muillakin putkilla -> esiintyykö vika edelleen vai poistuuko. Myös testaisin kittiputkea toisessa rungossa -> esiintyykö vika sielläkin.
      2. Ottaisin esimerkkikuvia ja laittaisiin niitä mukaan tulostettuna, jotta niistä näkee heti ja selvästi, että mistä viasta on kyse. Ja kertoisin jo siinä tulosteessa, että millä asetuksilla se vika esiintyy.
      Näin ainakin pienenee riski, että tulee lasku kommentilla, että laite tarkastettu eikä vikaa todettu.
      (En ole varsinaisesti kameraharrastaja tai valokuvaaja, mutta on erinäisiä laitteita tullut laitettua takuuhuoltoon ja todettua, että pitää olla tarkka vikakuvaus, koska joskus selväkin vika voi jäädä huomaamatta ja korjaamatta)

      • EläköönCanon

        Ei olekaan enää takuu voimassa eli se siitä. Canon on mestari tekemään tuotteita, jotka pelittää nippanappa takuuajan yli. Tämä on jo toinen Canon, minkä kanssa tuli murheita. Onneksi vielä puolittain tulee teräviä kuvia.

        Panasonic mulla oli 7,5 vuotta ilman ongelmia ja myin eteenpäin, kun hommasin järkkärin.

        Täytyy tutkia onko Canonin runko vai putki paska.


    • aika_nopeasti_korjanneet

      Korjausajasta: Minulla on kokemusta kahdesta pokkarin korjauttamisesta takuuseen.
      Ensimmäisessä oli yleinen värivikaa aiheuttanut kennovika, jota oli 2000-luvun alkupuolen kameroissa lähes kaikissa kameramerkeissä ja kymmenissä eri malleissa. Vika korjattiin takuuseen vanhoistakin kameroista vuosien jälkeen. Vein kameran aamulla ja iltapäivällä tuli ilmoitus, että on noudettavissa (tuo oli muistaakseni alkuvuonna 2009). Tuo 2004 alkuvuonna ostamani Powershot A80 on edelleen täysin toimiva, vaikka en sitä enää juuri käytäkään.
      Toisessa pokkarissa (myöhemmin vuonna 2009) oli kyse juovasta, joka näkyi tummissa kuvissa. Se oli kameran oman takuun aikana. Se lähetettiinkin Saksaan korjattavaksi. Sieltä se tuli noin puolentoista viikon päästä postitse kotiin korjattuna ja myös ohjelmisto päivitettynä.
      Alkup. kysyjä, olethan myös tarkistanut objektiivin ja kameran peilin, ettei niissä ole sormenjälkiä tms... Tietysti jos sinulla on vain yksi objektiivi, etkä koskaan ole irrottanut sitä, niin tuskin siellä sisällä mitään sormenjälkeä sitten on, ellei joku kaveri sitten ole sellaista sinne jättänyt... Mutta jos vika oli kittiobjektiivissa ja sitten hankit uuden ja paremman, niin tuskin jäät harmittelemaan. Itsellänikin järkkärin kittiobjektiivi on jäänyt hyvin vähäiselle käytölle (alle prosentti ottamistani kuvista)...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3007
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2941
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1664
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1265
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe