Sinne töihin hakeutumista harkitsevien on oman turvallisuutensa vuoksi erittäin suositeltavaa tutustua ensin miten e-ville on aiemmin kohdellut työntekijöitään (http://keskustelu.suomi24.fi/t/13573892/e-ville-ja-valehtelu-ihmisille#comment-79296650), mm. jättänyt palkan ja kotilennot maksamatta irtisanoutuneelle työntekijälle, joka irtisanoutui kun työlupaa ei ollut hankittukaan. Lisäksi asuntoa ei oltu hankittu vaikka niin oli luvattu.
Työpaikkailmoituksessa e-ville puhuu peruspalkka tulospalkkio palkkamallista, mutta jostain syystä ilmoituksessa ei suoraan luvata että työntekijälle hankitaan työlupa... laittomasti Kiinassa työskentelystä kun voi saada 10 vuotta linnaa, eikä se ole herkkua Kiinassa, Vankilassa ulkomailla Tv-sarjan perusteella kokemus saattaa olla niin iso terveysriski että käytännössä kuolemantuomio.
http://blog.e-ville.com/toihin-kiinaan-hae-e-villen-tuotepaallikkoksi-auto-ja-elektroniikkatuoteryhmiin
Varoitus - E-ville hakee työntekijöitä
6
347
Vastaukset
- KetäsNytKusetetaan
Ahaa, Suomen oma Richard Branson taas siellä ilmeisesti suunnittelee uutta rahamyllyä ja ekana nostetaan taas hintoja 20%, vai mitä Ville? ja toki mainostetaan lyömättömillä tehdashinnoilla, vaikka Villen ehdottoman suoraan tehtaalta tulevan tavaran laatu nyt on vähän mitä on... ;)
- OrjatyötäTyhmille
Ja taas Ville hakee uusia hyödyllisiä hölmöjä riistettäväksi orjapalkalliseen harjoitteluun maailman kalleimpaan kaupunkiin työntekijän omakustannuksella. Entiset väsyivät rikkomaan lakia ja lopettivat, nyt palkan luvataan olevan PIENI, työpäivien Kiinalaiseen tyyliin pitkiä, työluvasta taaskaan ei mainita sanallakaan! Eli lakia rikotaan räikeästi. Varokaa tätä firmaa! Ainoastaan Ville pitää rahat ja tyrkyttää naamaansa lehtiin jossa kehuskelee rahoillaan. Ei kannata olla tyhmä!
http://blog.e-ville.com/internship-in-china/- Neella
Miten on mahdollista että tuollanen voi jatkua? Miksei kukaan varoita suomalaisia nuoria asiasta? Tuohan on hyväksikäyttöä!
- onjuttuikävätosi
Ikävä juttu
- Riistokioski
Sama meno vaikuttaa jatkuvan Hongkogissa.
- Riistoakiinassa
Heh, ville kutsuu orjapalkallisia laittomia suomalaisia harjoittelijoita ilmoituksissa tuotepäälliköiksi. Varsin surkuhupaisa Kiinalainen firma. Varokaa nuoret tätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 853627
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)813260Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683092On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle702740Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442242- 651822
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,271799- 351755
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181709- 601668