Varoitus - E-ville hakee työntekijöitä

HansKLM

Sinne töihin hakeutumista harkitsevien on oman turvallisuutensa vuoksi erittäin suositeltavaa tutustua ensin miten e-ville on aiemmin kohdellut työntekijöitään (http://keskustelu.suomi24.fi/t/13573892/e-ville-ja-valehtelu-ihmisille#comment-79296650), mm. jättänyt palkan ja kotilennot maksamatta irtisanoutuneelle työntekijälle, joka irtisanoutui kun työlupaa ei ollut hankittukaan. Lisäksi asuntoa ei oltu hankittu vaikka niin oli luvattu.

Työpaikkailmoituksessa e-ville puhuu peruspalkka tulospalkkio palkkamallista, mutta jostain syystä ilmoituksessa ei suoraan luvata että työntekijälle hankitaan työlupa... laittomasti Kiinassa työskentelystä kun voi saada 10 vuotta linnaa, eikä se ole herkkua Kiinassa, Vankilassa ulkomailla Tv-sarjan perusteella kokemus saattaa olla niin iso terveysriski että käytännössä kuolemantuomio.

http://blog.e-ville.com/toihin-kiinaan-hae-e-villen-tuotepaallikkoksi-auto-ja-elektroniikkatuoteryhmiin

6

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KetäsNytKusetetaan

      Ahaa, Suomen oma Richard Branson taas siellä ilmeisesti suunnittelee uutta rahamyllyä ja ekana nostetaan taas hintoja 20%, vai mitä Ville? ja toki mainostetaan lyömättömillä tehdashinnoilla, vaikka Villen ehdottoman suoraan tehtaalta tulevan tavaran laatu nyt on vähän mitä on... ;)

    • OrjatyötäTyhmille

      Ja taas Ville hakee uusia hyödyllisiä hölmöjä riistettäväksi orjapalkalliseen harjoitteluun maailman kalleimpaan kaupunkiin työntekijän omakustannuksella. Entiset väsyivät rikkomaan lakia ja lopettivat, nyt palkan luvataan olevan PIENI, työpäivien Kiinalaiseen tyyliin pitkiä, työluvasta taaskaan ei mainita sanallakaan! Eli lakia rikotaan räikeästi. Varokaa tätä firmaa! Ainoastaan Ville pitää rahat ja tyrkyttää naamaansa lehtiin jossa kehuskelee rahoillaan. Ei kannata olla tyhmä!

      http://blog.e-ville.com/internship-in-china/

      • Neella

        Miten on mahdollista että tuollanen voi jatkua? Miksei kukaan varoita suomalaisia nuoria asiasta? Tuohan on hyväksikäyttöä!


    • onjuttuikävätosi

      Ikävä juttu

    • Riistokioski

      Sama meno vaikuttaa jatkuvan Hongkogissa.

    • Riistoakiinassa

      Heh, ville kutsuu orjapalkallisia laittomia suomalaisia harjoittelijoita ilmoituksissa tuotepäälliköiksi. Varsin surkuhupaisa Kiinalainen firma. Varokaa nuoret tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      247
      7827
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      257
      4939
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1825
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1730
    5. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      74
      1228
    6. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      141
      1193
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1117
    8. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      130
      991
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      959
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      104
      945
    Aihe