Sattumalta äkkäsin, että Ubuntussa on valmiiksi asennettuna selain, mutta se ei ole sivupalkissa joten jää taatusti useimmilta huomaamatta, se on nimetty yksinkertaisesti "Selain". En löytänyt netistäkään oikein mitään mikä tämä selain on ja mihin perustuu vai ihan oma jutunsa. Ubuntun verkkoselain lukee palkissa kun se on käynnissä.
Mutta se on kevyt ja hakkaa nopeudessaan jopa Operan ja Chromen, "Selain" sai minun koneellani Peacekeeperissä 3460 pinnaa kun Opera ja Chrome saivat 3180 pinnaa (Firefox 2870). Hyvin minimalistinen mutta varsin miellyttävä, tässä video:
https://www.youtube.com/watch?v=Xvyu3RftGUw
Ongelma on vain mainoseston puute, jos sellainen olisi saatavilla niin luultavasti tulisi käytettyä. Mutta ketä ei mainostenvälke rassaa niin varsin simppeli ja nopea selain olisi siinä.
Ubuntun piilotettu nopea selain
18
1445
Vastaukset
- ereerereretrererett
On ollut jo vuosia. "Browser". Harmi kun ei saa mainostenestäjää.
- NoJohanOnVekotin
Toimiiko jollain tuo selain Ubuntu 10.04:ssä? Ei löydy asetuksia, osoiteriviä, kirjanmerkkejä - ei mitään.
- ihateubuntu
Mitä väliä, - tuki päättynyt huhtikuu 2013.
Kannattaisi uudistaa vähitellen. - oisko_tämä
10.04:ssä on Epiphany, joka on tehty gnomen webkit:llä ja mainostaa olevansa vain "WWW-selain" infossa. Hyvä selain. Käyttänyt aina silloin, kun firefox mennyt kuralle päivityksessä - tai sivu ei ole toiminut firefox:lla. Tuo näyttää sen aina - joskin vähän ehkä askeettisemmin kuin nuo pullataikina-selaimet. Ja kyllä siihen mainosten poistonkin saa..
- NoJohanOnVekotin
Uups, tuli laitettua väärä käyttis. On 14.04 LTS
- browser___
"browser"
- NoJohanOnVekotin
browser___ kirjoitti:
"browser"
Mitähän tämä tarkoitti?
- Ubuselain
Kirjoita Unity kenttään "Selain" Sit avaat sen sinisen kartan ja kompassineulan kuvakkeen!!!
- piilopili
Siellä on aina ollut Firefoxin browseri valmiina Chromiumin lisäksi. Eikä ne missään piilossa ole.
Muita ei sitten olekaan. - Karvahattuja_
Eli Ubntun selain ei siis olekaan firefox vaikka eräs niin väitti.
- ihateubuntu
Fiksu tietysti ottaa ja katsoo ja huomaa että FF 42.0 se on.
Ihme käyttis koska porukka ei tiedä eikä löydä mitään. :D - ihateubuntu
ihateubuntu kirjoitti:
Fiksu tietysti ottaa ja katsoo ja huomaa että FF 42.0 se on.
Ihme käyttis koska porukka ei tiedä eikä löydä mitään. :DApollon | Web Browser
Apollon is a new version of the Apollo Web Browser, with a great new downloading feature ;)
Vielä fiksumpi löytää ehkä tuonkin. :-O - ihateubuntu
Tosi fiksu löytää kaikki selaimet yms.
https://apps.ubuntu.com/cat/department/web-browsers/
Osa maksaa, osa on ilmaisia.
- z----
Mä olen yleensä poistanut kaiken turhan asennnuksen jälkeen ja tuo "selain" on saanut mennä siinä samalla, se kun on niin karsittu ominaisuuksiltaan, voi siksi kyllä olla nopea. Firefox on riittänyt.
- Buntu
Minulla tuo browser kaataa koneen. Ubuntu 14.04 LTS ja HP 6000 sarjan läppäri vm.-08, jos näillä tiedoilla mitään merkitystä on.
- Selainen
UbuntuEdge???
Tosin ei mikään ms edge :D
Toihan on ihan siisti;D - Ubeeselain
14.04 stä selainta ei löydy,
mutta testiversioista löytyy, se ei ole valmis, siinä on monia omituisuuksia, mutta myös ubeita juttuja, joista siis esimakua uudesta selaimmesta. - Vieläbugeja
On todella hieno, mutta nopeuteen tarvii melkoisen koneen.
Hitaassa koneessa ei niin nopea!
Nopeessa taas peittoaa muut kevyesti.
Minua miellyttää siinä toi ihan pehmeä rullaus. tosin joillakin sivuilla jokin idioottikysely estää rullauksen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke322112- 1101788
- 771571
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671197- 1601192
- 611036
- 481023
- 64994
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62917Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t28880