Turvapaikan rukoilemista haudoilla

Asyylinvonkaajat

Jouluaattona oli SPR kerännyt koko Poppelin sakin kokoon ja lähteneet joukolla hautarauhaa häiritsemään Näsin hautausmaalle. Jokainenhan voi kuvitella, millainen meteli tuollaisesta yli sadan hengen laumasta lähtee, varsinkin kun eivät osaa olla hiljaa. Meteli oli paikalla olleiden mukaan järkyttävä. Asiaa ihmetteleville silminnäkijöille oli tylysti ilmoitettu, että asiasta ei saa puhua, koska niitä on noin paljon. Porvoon seurakuntayhtymän hautaustoimen ohjesäännössä pykälässä §18 todetaan, että hautausmaalla noudatetaan hiljaisuutta ja arvokkuutta. Tämäkään pykälä ei näemmä koske SPR:ää eikä Poppelin turvapaikanhakijoita. Eikö tämä Poppelin sakki voisi edes hautarauhaa opetella kunnioittamaan?

12

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Islamno1

      Ennen oli ennen ja nyt on nyt. Kaikki uskonnot ovat hautausmaalle tervetulleita olemaan omalla tavallaan.

      Jos ei miellytä, niin voi itse olla menemättä. Ei ne haudatut sieltä minnekkään karkaa.

      Spr on pyhä organisaatio. Sitä ei pidä arvistella.

      • hautarauha.kunniaan

        Että hautausmaalle mölisemään?
        Kyllä se niin on, että suomalaiset menee hautausmaalle muistelemaan/kunniottammaan vainajiaan milloin tahansa ja apinoiden lailla mölisevien rättipäiden on parasta pysytellä sieltä pois kokonaan.
        Valitettavasti en sattunut näiden mölyapinoiden kanssa samaan aikaan paikalle, jotta olin voinut kertoa heille/ohjaajilleen mikä on hautausmaalla sopivaa käytöstä ja mikä ei.
        SPR on yksi helvetin mutiaisilla veronmaksajia kuppaava rahastaja.


      • NÄINSELKEÄSTI

        SOITTAKAA POLIISILLE......ILMOITTKAA HAUTARAUHAN RIKKOMISESTA


    • Rankkaepäonni

      Siellä on yksi hiton rankka muija, joka on vaatinut sinne niin rankan tiedotuskiellon, ettei luottamusta porvoolaisiin onnistuta rakentamaan enää millään tavalla. Tämä muija on niin rankka, että kaikki toiminta on ihan HYS HYS ja siksi porvoolaiset eivät enää luota SPR:n toimintaan. Jos homma olisi kaiken tuon salailun sijasta ollut avointa, niin luottamus olisi voinut syntyä, mutta nyt sitä on turha enää yrittää synnyttää. Homma on rankasti epäonnistunut ja koko VOK olisi parempi siirtää toiselle paikkakunnalle rakentaen samalla luottamusta asukkaisiin. Tai sitten yrittää jatkossakin pitää nämä asukkaat rankasti piilossa. Nämä hautuumaaongelmat ovat vasta alkusoittoa. Paljonko Poppeli on ollut vuorovaikutuksessa Porvoolaisiin? Aivan, ei yhtään, jos ei lasketa näitä tiettyjen urheiluseurojen ja muiden vastaavalla tavalla toiminnassa mukana olevia tahoja. Vääksyssä sentään on tiedotettu asioista, täällä näitä on vain rankasti piiloteltu. Tyhmempikin silloin tajuaa, että hommassa on rankasti jotain salailtavaa.

      • palaakonäpit

        Älä huoli; polttopullojen heittäjät osaavat mennä sinne ilman tiedottamisiakin.


      • kunniavieraat.kotiin
        palaakonäpit kirjoitti:

        Älä huoli; polttopullojen heittäjät osaavat mennä sinne ilman tiedottamisiakin.

        Sen verran munaa toivoisi paikallisista isänmaanystävistä löytyvän, että osaisivat näille kunniavieralle tehdä selväksi etteivät sovellu tänne joten olisi viisainta välittömästi painua sinne mistä ovat tulleetkin.


    • Puppelipoju

      Eipä ole näkynyt osaavan, eikä ole kovin hyvin osanneet mennä muuallakaan Suomessa. Muutamaa yksittäistä juopuneen päähänpistoa lukuunottamatta on ollut kovin hiljaista. Se kertoo siitä, että suomalainen äärioikeisto on fiksua ja omaa diplomaattiset tavat vaikuttaa. Polttopulloja on turha pelätä, kuten varmaan on porukka huomannut, niin ne eivät kuulu hyväksyttyihin toimintatapoihin. Vastaanottokeskusten uhka tulee edelleen sisältäpäin, omista "asiakkaista".

    • Metrisysteemi

      Se on itsestään selvää, että sulaa ja kipinöitä lentää, kun kaikki kulttuurit sulatetaan yhteen.

      Tarvitsemme sellaista työväestöä, joka ei tiedä 80-luvun alkupuolen Suomesta yhtikäs mitään. Ei muuten maistu hommat nykyisillä ehdoilla. Poppelin sakilla ei ole mitään hajua hyvinvointiyhteiskunta-Suomesta, vaikka sen viime metreille saapuivatkin kevyelle hölkälleen juoksijoiden joukkoon.

    • Hautarauha

      Hauskanpitoa Suomea rakentaneiden haudoilla.
      Kyllä tämä voidaan pitää asianmukaisena toimintana kulttuurien tutustuttamisessa.

      Hauta voi olla isoisämme tai isoäitimme. Ei se haittaa.

      Suvaitaan.

      http://m.youtube.com/watch?v=azFJO9JbCDc

    • unohtamatonE

      SPR:n pitäisi auttaa vain ulkomailla eikä asettua kotimaassa suomalaisia vastaan niin kuin nämä aivopestyt VOK-pomot tekevät.

      Itselläni ei muuten ole tietoa kuin kolmesta tapauksesta, joissa suomalaiset ovat vetäneet karvapaikan hakijoita turpaan. Keskenään ne ovat tapelleet satoja kertoja. Mihin me tarvitaan ihmisiä, jotka tappelevat ruokajonoissa etuiluista? Joilla siis on täysin olematon toleranssi sille, että MINÄ, MINÄ, MINÄ ei saa kaikkea heti.

    • unohtamatonE
    • popeliastuja

      Moro! minä muutta tampere tänne ihq porvoo parempi ruoka torino ja tampere paska ruokka :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2766
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1194
    3. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      62
      1005
    4. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      999
    5. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      85
      935
    6. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      917
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      862
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      825
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      728
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      694
    Aihe