Suomessa on muita euromaita matalammat asuntolainojen keskikorot. Tämä johtuu osittain siitä, että ainakin joissakin maissa asuntolainoja sidotaan enemmän kiinteään korkoon http://aijaa.com/42jDd0
.
Tässä kuva asuntolainojen korkosidonnaisuudesta muutamissa maissa http://aijaa.com/WK8Fv6
Suomessa on matalat asuntolainojen korot
10
95
Vastaukset
- debianxfce1
...mutta maailman melkein korkeimmat verot ja äänestämällä kommunismia tukeva metsäkansaa joutuu elämään velaksi ja köyhyydessä ja kurjuudessa.
- BauHerr
"joutuu elämään velaksi ja köyhyydessä ja kurjuudessa."
Ja muualla on asiat paremmin? Itse olen asunut ja työskennellyt 8 maassa. Vissiin on tullut valittua huonosti, kun sitä maanpäällistä paratiisia ei ole tullut vastaan.
Ja suomalaisen taloussairauden voi kääntää omaksi edukseen: rakennat itse ja "tienaat" säästämällä keskimäärin 60 euroa jokaiselta työtunnilta. Saat kaikki verokilaat ja sosiaalihöpötykset omaksi eduksesi. Ei ne suuret tulot, vaan se hartiapankki. - jassooffff
" rakennat itse ja "tienaat" säästämällä keskimäärin 60 euroa jokaiselta työtunnilta. "
Milläs suomen miljoona köyhää ostaa tontin ja rakennustarvikkeet? jassooffff kirjoitti:
" rakennat itse ja "tienaat" säästämällä keskimäärin 60 euroa jokaiselta työtunnilta. "
Milläs suomen miljoona köyhää ostaa tontin ja rakennustarvikkeet?Lisäksi tietenkin on otettava huomioon se, että ei meistä kaikista ole talonrakentajiksi. Kun ei ole omakohtaista taitoa, se on ostettava. Moni avioliitto on päättynyt oman kodin rakentamiseen.. sen verran raskasta se on.
- BauHerr
Totta. Keski-Euroopassa saa kiinteällä korolla asuntolainaa aina siihen hetkeen, jolloin täyttää virallisen eläkeiän.
Tällä hetkellä 20 vuoden kiinteän koron hinta on noin 2 %Ylläolevan kuvan perusteella hollantilaiset maksavat asuntolainoistaan tälläkin hetkellä noin 1,6 prosenttiyksikköä korkeampia korkoja. Euroalueen keskimääräinen korko on noin 0,6 prosenttiyksikköä korkeammalla.
- BauHerr
pundit kirjoitti:
Ylläolevan kuvan perusteella hollantilaiset maksavat asuntolainoistaan tälläkin hetkellä noin 1,6 prosenttiyksikköä korkeampia korkoja. Euroalueen keskimääräinen korko on noin 0,6 prosenttiyksikköä korkeammalla.
Eivät nettoperusteisesti maksa. Tähän liittyy korkojen verovähennysoikeus, joka on tyypillisesti hieman alle puolet korkomenoista. Tosin verovähennysoikeus poistuu vuoteen 2040 mennessä asteettain.
Pankit ovat onnistuneet diskonttaamaan osan verovähennyksen hyödystä korkoihin. Taas toisaalta velalliset eivät välttämättä ole nettovelallisia, vaan pitävät nominaalista velkaa saadakseen verovähennyshyödyn.
Mikään ei estä lainaamasta esimerkiksi saksalaisesta pankista, mikäli niille käy hollantilainen vakuus. Tietyin ehdoin käy.
Asioidenhan pitäisi näin olla hyvällä tolalla asuntojen ostamista silmälläpitäen. Halvat korot ja maailman paras maa asua. Mitä ihmettä täällä oikein tuhnujen puolelta kitistään.
Huomasiko kukaan, kuinka Ruotsin asuntojen arvo on noussut viime vuodesta 16%. Pidempi maksuaika, ei ilmeisesti markkinoita ainakaan haittaa.Selvittelin asioita ja osasyy Ruotsin markkinatilanteeseen on myös siinä, että siellä ei ole tarjolla riittävästi vuokra-asuntoja. Siten nuoret "joutuvat" hankkimaan omistusasuntoja. Nuo Ruotsin maksuajat muistuttavat Yhdysvaltojen tilanteesta. Tämänkaltainen tilanne varmaan mahdollistaa suurimman mahdollisen hintanousun, mutta myös aiheuttaa suurimmat riskin hintakuplien muodostumiselle.
.
Yksi osasyy kireään asuntomarkkinatilanteeseen Ruotsissa on voimakas maahanmuutto. Vähäinen tarjonta lisää kysyntää ja nostattaa hintoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184381Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032380Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421941Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.161550- 771525
- 1591493
- 10931
- 75809
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34798- 106777