Meinaan, että markka-aikaan 2500 markan kk-vuokralla pääsi helsingin ydinkeskustaan kaksioon asumaan.
Siis tuolla summalla pelkästään. Nythän em vastikkeen maksaja ja siis asuntovelallinen joutuu maksamaan vielä lainan korotkin päälle, melkein toisen mokoman.
Ei ihme, että rahat ei riitä ja käy näin:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10097139/suomalaiset-eivat-selvia-veloistaan--valitettavasti-
kun ei tullu sitä oikeisto-YLEn natsien (se "demari"-koira jungneri) lupaamaa "TYÖVOIMAPULAAKAAN!"
valehtelivat paskiaiset
Kaksion YHTIÖVASTIKE 432 euroa. Halpa ?
8
279
Vastaukset
- Jonskuna
Unohtaisit markka-ajat ei ne tule takaisin. Vaikka Väyrynen sitä ajaakin.
- näytä_lisää_
MOT: Rahastusta vuokrataloilla
25.01.2016 20:00
Valtio tuki vuosikymmenien ajan asuntojen rakentamista vähävaraisille. Yksityiset yritykset kahmivat itselleen miljardiomaisuuden. Toimittajana Kirsi Skön.
Näytä lisää...
VVO-kämpän vuokra kaksiosta 780 e/kk. Yksiöissä jopa 20 euroa/m2
Matti ja maijja maksaa mukisematta. Myös Asumistuet, yhteisestä kassasata (joka on tyhjentynyt porrvarinmenon aikana) - eiPAkisille
Ei helsinkiin alle 4000 e/kk tuloilla
http://keskustelu.suomi24.fi/t/11843759/hesari-ei-alle-4000-eurkk-tuloilla-helsinkiin
- Päästi-tai-ei
"Meinaan, että markka-aikaan 2500 markan kk-vuokralla pääsi helsingin ydinkeskustaan kaksioon asumaan. "
Mistähän "markka-ajan" vuodesta nyt puhutaan? Itse maksoin vuosina 1993-1995 Ullanlinnassa kolme huonetta ja keittiö -asunnosta 4500 markkaa kuukaudessa vuokraa. En ihan usko että 2500 eurolla olisi irronnut kaksiota ydinkeskustasta. Ja silloin oli vielä kuusi vuotta markka-aikaa jäljellä. - Ulos-Omstäkaveri
432 euruva on halpa vastike, sillä ASO-kämpissä "vastikkeet" alvat 800 eurosta kuussa.
Asokämpässä asuvan ei pidä jäädä TYÖTTÖMÄKSI, sillä silloin ne vasta alkavat, ne VAIKEUDET Anna linkki kohteeseen, niin katsotaan onko halpaa vai ei.
Taitaa olla niin, että aloittajakirjoittajan kertomaan vastikkeeseen sisältyy myös hoitovastikkeen lisäksi myös rahoitusvastike eikä aloittajakirjoittaja osaa erottaa näitä toisistaan.
.
Kysymys siis lienee uudesta asunnosta, jonka myyntihinta on verrattain alhainen, mutta asunnon hintaa lyhennetään kuukausittain myös rahoitusvastikkeella.
.
Tämä on todennäköisintä, koska tilastokeskuksen mukaan kerrostaloasunnon keskimääräinen hoitovastike vuonna 2014 oli 3,98 euroa per asuntoneliö. Jos vastike olisi kokonaan hoitovastiketta, keskimääräisellä vastikkeella laskien kysymys olisi noin runsaan sadan neliön kaksiosta.
Omakotitalossa ei muuten ole vastiketta lainkaan. Roskalaatikon tyhjennys 10€/kk ja paskakaivon tyhjennys 2 kertaa vuodessa a 90€. Siinä ne. Ei vesimaksuja.
Sähkö ja vakuutukset toki kalliimmat kuin kerrostalossa, mutta 230neliön OK-talo sähkö, maalämmöllä keskimäärin, lämmityskuluineen 150€/kk ja vakuutukset alle 50€/kk. Sähkönkulutukseen toki vaikuttaa talon koko, samoin kuin vakuutuksiinkin, sekä haluttu laajuus vakuutuksen suhteen. Meillä kaikkein laajin mahdollinen.
Joku muisteli markka-aikoja ja kämppien vuokrahintoja. Mulla oli Kalevankadulla, Väestöliittoa vastapäätä joskus 35neliön yksiö vuokralla 790 markkaa/kk hintaan. Mikäs siinä oli nuoren miehen elellessä tuohon hintaan. Asuin tuossa 1991-1994.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 621164
- 701162
Kela kelaa toimeentulotukia takaisin
Ylen sivulla juttu, kun vähäisen omaisuuden takia peritään tukia takaisin ja uhataan ulosotolla. Jutussa yksi mielenkii86970Onkohan nyt niin, että kärvistellään kumpikin tykönämme
Toisiamme miettien ja ikävöiden. Miettien kuinka ihanaa olisi vaan olla sen toisen lähellä.. Mitä luulet mies?48848Työnsin sut aikoinani pois nainen, koska en ollut varma hyväksikäyttäisinkö sinua
Olin varma, että hyväksikäyttäisin sinua, tai että et olisi tarpeeksi kaunis tai kiva minulle, sen takia työnsin sinut p56762Siksi meidän suhteesta
Ei koskaan tule mitään. Ei ikinä vaikka rakastettiin toisia. Olet uskomaton valehtelija. Säälin sua että olin niin pakko72728Mä unohdan kyllä
Sut ajallaan. Mitä enemmän aikaa kuluu niin olet muisto. Toki tämä yhteys hankaloittaa mut et sä jaksa kovin pitkään vai25707Minulla on edelleen
ikävä sinua mies. En itsekään pysty ymmärtämään, mistä tämä tunne vielä näiden vuosien jälkeen kumpuaa. Olisipa meillä o28685- 56682
Näin paljon somalian kielen tulkki tienaa
Istu ja hämmästy. Ammatti jota ei edes tarvittaisi Suomessa ilman maahanmuutto bisnestä. Tulkin keskimääräinen palkka ol149672