Kannattaisi lueskella seuraavaa kirjaa. Kuuluu tällä hetkellä miltei yleissivistykseen.
Kirjan on kirjoittanut arvostettu tanskalainen professori.
Peter C.Qötzsche : Tappavat lääkkeet ja järjestäytynyt rikollisuus. -Tähän sisältyy psykiatrinen osuus.
Huhtikuun 15 pnä ilmestyy
Peter C.Qötzsche: Tappava psykiatria ja lääkinnän harha.
TÄRKEÄÄ TIETOA LÄÄKKEISTÄ JA PSYKIATRIASTA
23
424
Vastaukset
- valistaja
ote kirjasta:
luku 17
PSYKIATRIA ON LÄÄKETEOLLISUUDEN PARATIISI
"Olemmeko kaikki hulluja "
Psykiatria on lääketeollisuuden paratiisi, sillä mielenterveyden häiriöiden määritelmät ovat häilyviä ja niitä on helppo manipuloida. Psykiatrian ylilääkäreillä on siis korkea korruptoitumisen riski, ja psykiatrit todella vastaanottavat lääkkeiden valmistajilta enemmän rahaa kuin minkään muun alan erikoislääkärit.Suurimpien rahamäärien vastaanottajat määräävät yleensä kaikkein useimmin psyykkenlääkkeitä lapsille. Psykiatreja myös "täydennyskoulutetaan" lääketeollisuuden kustannuksella enemmän kuinmuita spesialisteja.
Tästä on potilaille hyvin vakavia seuauksia.- valistaja
s.263
Useimmat psykiatriset potilaat tulisivat paremmin toimeen, jos eivät söisi lainkaan lääkkeitä ja ne, jotka tarvitsevat lääkehoitoa, tarvitsevat yleensä lyhyen aikaa tai ajoittain. ....Jos potilaat ovat käyttäneet lääkkeitä vuosia, vierotusjaksoksi on ehkä otettava kokonainen vuosi. Useimmat psykiatrit valitsevat sen sijaan elinikäisen lääkehoidon, mikä on katastrofi monista syistä. Se pitää potilaat lukittuna potilaan rooliin ja lääkkeet muuttavat heidän persoonallisuutaan niin, etteivät opi selviytymään elämän haasteista . Vaikutta myös todennäköiselle , etteivät pelkästään psykoosilääkkeet ,vaan kaikki psyykkenlääkkeet voivat aiheuttaa pysyviä vaurioita ja pysyviä pysyviä persoonallisuuden muutoksia, esim.toistuvia pakkoliikkeitä, kognitiivisen kyvyn heikkenemistä ja tunne-elämän latistumista.
- Lääkärienvastuu
Melko varmasti alzhaimer lääkkeillä aiheutetaan kyseessä olevaa tautia, jotkin
ovat selviytyneet taudista lopetettuaan lääkityksen heti alussa. - toisin.ajattelija
Psykiatria on tieteelliseen muotoon kirjoitettua ja tieteeksi naamioitua fasismia. Paljon puhuttu gangstalking eli porukalla suoritettava vainoaminen/kiusaaminen on osittain psykiatrian asiakashankintaa. Psykiatrinen diagnosointi on verrattavissa siihen kun natsit käskivät juutalaisten käyttää keltaista tähteä erilaisuuden merkiksi.
Psykiatria on myös huutoäänestystiede. Koska psykiatrisia sairauksia ei pystytä todistamaan millään menetelmillä niin vedotaan kaikenlaisiin tutkimuksiin, oppeihin, hoitosuosituksiin ja koululääketieteeseen joiden takana vaikuttaa lääketeollisuuden raha. Psykiatriassa hakemalla haetaan diagnooseja, jotta päästään lääkitsemään uhreja nimenomaan psyykelääkkeillä ja kaventamaan uhrien ihmisoikeuksia. Psykiatrinen hoito voi myös haitata potilaiden oikeiden sairauksien toteamista ja hoitoa. Turhien lääkitysten haittavaikutukset huonontavat uhrien elämää.
Objektiivisuus tarkoittaa henkilökohtaisesta näkemyksestä tai asenteesta riippumatonta, puolueetonta, tasapuolista, yleispätevää. Objektiivisuus on eräs tieteen tunnusmerkki. https://fi.wikipedia.org/wiki/Objektiivisuus
Psykiatrinen diagnosointi ei täytä tieteen tunnusmerkkejä. Potilashavainnot perustuvat subjektiivisuuteen, jossa on motiiveja nähdä asiat halutulla tavalla, psykiatrian kohdalla teennäisesti tulkita ja muotoilla asioita potilaita vastaan diagnoosihakuisesti lääkitysten perustelemiseksi ja ihmisoikeuksien polkemiseksi. Psykiatria ei siis ole tiedettä. - ThoughtPolice
Looks like you've had a bit too much to think
- life.is.ours
Open mind for a different view
And nothing else matters - torppausta
Onko itsenäinen ajattelu kiellettyä, joka kohdistuu todistettuun vääryyteen????
- ajattele.paljon
torppausta kirjoitti:
Onko itsenäinen ajattelu kiellettyä, joka kohdistuu todistettuun vääryyteen????
Ei ole ajattelua kielletty. Juuri sen vuoksi psykiatrinen vallankumous alkaa nimenomaan Suomesta.
- kallekallekallekalle
ajattele.paljon kirjoitti:
Ei ole ajattelua kielletty. Juuri sen vuoksi psykiatrinen vallankumous alkaa nimenomaan Suomesta.
YouTube seuraava
American Psychiatry Association, protest in NYC
- Psykiatrianerikoislääkä
Olen lukenut Goetschen kirjan. Minusta ydinsanoma on se, että lääketehtaat kauputtelevat uusia lääkkeitä, jotka eivät ole sen parempia kuin vanhat lääkkeet. Hän kuitenkin liiottelee lääketeollisuuden valtaa. Voin valehtelematta kertoa, että minulle on kaupattu viimeisen kahden vuoden ajan neljää eri lääkettä. Nämä ovat Brintellix, Xeplion, Abilify Maintena ja Selincro. Näistä lääkkeistä olen määrännyt kerran Selincroa kun potilas varta vasten pyysi ja informoin vielä että tämä ei todennäköisesti ole yhtään sen parempi kuin Revia ja sen kopiolääkkeet. Muita en ole määrännyt kertaakaan.
- outoaväsymystä879
Oletko sitten ihan varma, että kaikki luonasi käyvät potilaat/ asiakkaat ovat lääkityksen tarpeessa vaiko he selviäisivät jopa paremmin käymällä vaikkapa keskusteluterapiassa.
Nyt vaan on niin....-----yksinäisyys on tämän ajan ongelma ja aiheuttaa masennusta ja muuta, unettomuutta jne. yksinäisyyteen ja sen aiheuttamiin ongelmiin ei lääke auta. Ja----koskee kaikkia erilaisia asioita, jotka aiheuttavat psyykkisiä ongelmia, niin on haettava syy , korjattava se. Syyn ja seurauksen periaatteella kun edetään, niin löytyy sitten ratkisu ongelmiin ilman kemioita.
Sitä voi huomaamatta jäädä vuoteen omaksi jollekin osastolle taikka kotiin niiden psykiatristen pillereiden kanssa.
- sairaspäivämulla
Ihmettelin kun en jaksanut kävellä aamulla autolleni. Piti ilmoittaa työpaikalle, että taitaa flunssa tulla. Sitten muistin, niin olihan mulle juuri määrätty psyykenlääke. En vaan arvannut niin masennuslääkekin voi väsyttää ja viedä toimintakykyä.
- kas.kummaa
Eikö sinulle kerrottu haittavaikutuksista lääkärissä?
- 11111156
kas.kummaa kirjoitti:
Eikö sinulle kerrottu haittavaikutuksista lääkärissä?
Lääkärit eivät keskustele haitoista,...haitoista on pitkä lista lääkepakkauksessa. Minulle ei väsymyksestä kerrottu mitään, mutta sitten löysin pakkausselosteesta kohdan, jossa mainittiin niin voi aiheuttaa joillekin potilaille väsymystä.
- tuhottu
Kaikki johtuu psyykelääkkeistä!!!! Miksi niitä määrätään työssäkäyville ihmisille? Lentokone vuorenseinään... tosta noin vaan?
Jonkun on oltava vastuussa asioista? Onkon ne ne lääkärit jotka kirjoittavat pillereitä joista ovat saaneet massiivisen korvauksen lääkefirmoilta vai ketkä???
Kysynkin ? miksi psykiatriaa pidetään niin saatanan salaperäisenä ja vaarallisena????- mirasalosta
On paljon sairauksia, joihin ei todellakaan oo keksitty mittään parantavaa lääkettä ja yks niistä sairauksista on syöpä, toinen on parkinsonin sairaus, kolmas on ms- tauti, neljäs on verenpainetauti, viides on sokeritauti, kuudes on haimatulehdus, seitsemäs on maksakirroosi, kahdeksas on reumataudit, yhdeksäs on migreeni, kymmenen on allergiat, yhdestoista on raskaus ( liikakansoitussairaus ) jne. On olemassa näiden kaikkien sairauksien oireita lievittäviä lääkkeitä, mutta uusimmissa nyt ei ole alkuaineen mukaan mitään juurikaan parempaa valmistetta loppujenlopuksi. Tosin väitteitä siitä niin jokin vakava sairaus on parantunut liikkuu lääkäreiden ja potilaiden keskuudessa ja näin toki voikin tapahtua, sairaus kuin sairaus voi parantua ihan itsellään kun ihmisen elämäntilanne helpottuu, immuunivaste stressin helpottuessa korjaantuu jne.
- haittojaonniissäkin
Luontaislääkkeet ovat monesti vahvempia kuin lääketehtaiden kehittämät tuotteet. Ero on vaan siinä, niin luontaistuotteita saa myydä ihan kauppojen, automarkettien hyllyillä.
Esim. koivunlehtipuriste niin kuin nokkospuriste ovat vahvoja. Koivunlehtipuriste poistaa todella runsaan määrän nestettä ja toimii tehokkaammin kuin nesteenpoistolääke. Entä Cerimax, joka piristää niin haittana se nostaa verenpainetta ja aiheuttaa sydämensykettä lisäävästi, heikentää yöunia jne. Entä kalaöljyvalmisteet eli omega- 3- valmisteet, lisäävät mustelmataipumusta eli lisäävät verenvuotoriskiä myöskin aivoissa. jne. - kokeilu.vain
Ihan vaan kokeilen meneekö viestini ollenkaan läpi.
- lisää_tilaukseen
Joko on kirjastossa?
Lisää kappaleita tilaukseen heti, jono kirjan saamiseksi lienee melkoinen.- seliseli9
Selincro... koitin sitä äsken ja on sillä vaikutusta. 2 kaljasta tulen niin umpihumalaan (ja väsyttää), ettei enää huvita juoda. Tekee mieli vaan mennä nukkumaan.
- paha.maailma
Nostelkaa ketjuja, niin ei pääse asia unohtumaan.
- eitajuu
Minä oon hankkinut kanssa pari kirjaa aiheesta, mutta en ole lukenut,sillä jotenkin sisäisesti tiedostan ihan ilman lukemista mikä kaikki on mennyt pieleen.
Ensinnäkin alalla on ihmisiä jotka eivät itse ole onnistuneet parisuhteissaan ja tavallaan itse tarvitsisivat sitä apua eikä toisinpäin, mitenkä tälläinen ihminen voi ketään muuta auttaa, kun pitäisi itsensä ensin parantua.
Mut tässä nämä minun kirjojeni nimet:
James Davies: hajalla- onneton totuus psykiatrian nykytilasta
Sven-Olof Jakobsson: mielen vaarat- psykiatriassa ovat diagnoosit oireita- eivät sairauksia.- eitajuu
Ai niin lisään vielä, että se lapsiin kohdistuva lääkitseminen mielestäni,kuuluu rikokososastolle ja on aivan järkyttävää, sillä on normaalia lapsen elämässä olla erinlaisia kausia tuntemuksineen ja se ei ole sairautta mikä tarvitsee lääkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3662178- 571618
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1631274Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771179Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67959- 86945
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33903Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-113872Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12866K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8846