"arvostamme harrastuneisuutta"

eimikäänyllätys

Googletapa otsikko ja katso minkä alan työpaikkailmoitukset tulevat vastaan:

https://duckduckgo.com/?q=arvostamme harrastuneisuutta

Lääkäreitä? No ei.
Opettajia? Ei...
Rakennusmiehiä? Ei.

Minkähän alan olisi? Millä alalla arvostetaan sitä, että pidät itsesi ajan tasalla vapaa-aikanasi?

13

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylinoraakkeli

      Koodari on kutsumusammatti, olet väärällä alalla jos koodaaminen vapaa-ajalla tuntuu työltä.

    • laiskanlinnakoodari

      Koodaan mielelläni vapaa aikanani! Mutta että sitä pitäisi tehdä kello kortin kanssa? Älähän nyt viitsi, elämässä pitää olla nautintoa ja koodaaminen tuo sitä - kunhan siihen ei kokonaan hurahda! 2-4h/viikko on sopiva annos ainakin minulla.
      Eli tekniikat on hallussa ja lisää opitaan koko ajan, mutta mitään en kyllä alkaisi vaihtamaan - aivan liikaa vaivaa

    • jatkuva_opiskelu

      Jokaisella alalla arvostetaan, että opettelee uutta työtuntien ulkopuolella.
      Nykyaikana jokainen seuraa vähintäin omaa alaansa. Ei ole vain koodareiden juttu.
      Esim kirjanpitäjät ja kiinteistövälittäjät joutuvat jatkuvasti opettelemaan
      uutta lainsäädäntöä omalla ajallansa. Sitten käymään tenteissä, että saavat
      uusittua pätevyytensä (LKV, KLT jne) . Hitsaritkin joutuvat 2 vuoden välein ajamaan luokat ja osoittamaan pätevyytensä näyttökokeessa. Ei ole alaa, jossa voi lepäillä laakereillansa ja käydä vain töissä.

      • hhehee

        "Ei ole alaa, jossa voi lepäillä laakereillansa ja käydä vain töissä."
        Tuohon et usko itsekään.


      • sosiologi_näkee

        Muistetaan että kyseessä on vainoamisen estäminen. Eli on olemassa ihmistyyppi, joka joutuessaan mitään tekemättömään tilaan alkaa kehittämään omaa paremmuuttaan muihin nähden painamalla muita alas. Tämä voi tekemisen puutteessa yltyä suoranaiseksi vainoksi, mikä hyvin pystytään estämään: Mätetään kaverille pöytä täyteen töitä. Ja kun töitä ei ole tarjolla, lisäkoulutetaan. Ja kun _kaikki_ koulutukset on käyty niin aletaan vetämään mattoa alta, eli vääntämään alaa hiukan uuteen uskoon, jolloin kaverimme kaikki energia kuluu sinne, minne sen kuuluukin mennä, eli työn tekemiseen.


      • yritäppäuudelleenselvinp

        Olisi kiinnostavaa tietää, mikä oli veren alkoholiprosenttisi tätä kirjoittaessasi. Tai mahdollisesta muusta huumeesta johtuva huumaustila.

        En nimittäin löytänyt kirjoituksestasi minkäänlaista logiikkaa tms. punaista lankaa.


      • LoggedOn
        hhehee kirjoitti:

        "Ei ole alaa, jossa voi lepäillä laakereillansa ja käydä vain töissä."
        Tuohon et usko itsekään.

        No en usko kyllä minäkään. Hitarin näyttötutkinto annetaan uran alussa, ei sen ollessa jo menossa.

        Kirjoittaja puhuu ohi suunsa.


      • pätevöitetty_hitsaaja
        LoggedOn kirjoitti:

        No en usko kyllä minäkään. Hitarin näyttötutkinto annetaan uran alussa, ei sen ollessa jo menossa.

        Kirjoittaja puhuu ohi suunsa.

        Tässä faktaa: Hitsaamisen pätevyyskokeet uusitaan 2 vuoden välein. Puolen vuoden välein oli lisäksi osaamisen välitarkistukset. Ei helpolla pääse. Tämä on tätä nykyaikaa. Varsinaisista luokkahitsaajista ei enää puhuta vaan nimike on "pätevöitetty hitsaaja"
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Hitsaaja


      • it-alaton

        Suoritetaanko hitsaamisen pätevyyskoe vapaa-ajalla ja sen läpäistäkseen pitää parin vuoden välein vapaa-ajalla opiskella uusia hitsaustekniikoita?


      • Panosta_itseesi_menestyt
        it-alaton kirjoitti:

        Suoritetaanko hitsaamisen pätevyyskoe vapaa-ajalla ja sen läpäistäkseen pitää parin vuoden välein vapaa-ajalla opiskella uusia hitsaustekniikoita?

        Parhaat menestyvät kaverit opiskelevat jopa omalla ajallansa ( itseopiskelu, firaabelit ym.) . Jos haluaa jäädä paikoillensa ja taantua niin sopiihan se. Se on valintakysymys. Muinoin 70-80 luvulla Turussa oli ravintola nimeltä Mosel. Telakan hitsarit (am osasto 49 punikit) iltaisin siellä kuluttivat aikaansa. Lattia oli täynnä hitsauspuikkoja ja savunkäryä. Keskustelivat ja kinastelivat työasioistansa ja hitsasivat rautaa ja plootua oikein urakalla. Fiksu ihminen panostaa itseensä enemmän kuin työhönsä. Se on se menestyksen resepti aina ollut.


    • Ainaeivoivoittaa

      Kaveri hitsaa alumiinia ja tienaa enemmän kuin meikäläinen, sovellusarkkitehti.

      • asdfdas

        Sitä se ylitarjonta teettää...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2281
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1071
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe