HS: 1000-kertainen korotus tonttien vuokriin

HUH_HUH

http://www.hs.fi/kotimaa/a1458531691399

Nyt on tonttituhnuttelijoilla kyyti todella kylmää. Tuhatkertaiset korotukset tulossa tonttien vuokriin, vastike nousemassa pilviin.

Tuhnuttelu kuitenkin jatkuu:

”Lunastusta on huono viedä taloyhtiön kokouksen esityslistalle, sillä sen pitkäaikaisia kustannuksia on mahdotonta arvioida. Paljonko kustannukset nousevat, kun tontista pitää maksaa kiinteistövero ja katumaksut, joita kaupunki kuitenkin nostaa vuosien saatossa”,

Näinhän se on. Ensin yhtiö lunastaa tontin omaksi ja sitten kaupunki lätkäisee päälle kiinteistöveron, joka on yhtä suuri kuin vuokra olisi ollut.

Mahtaakohan Suomi lähteä nousuun, kun ennustettavuus tulevia päätöksiä kohti on tätä luokkaa?

17

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minenmaksa

      Jos taloyhtiö kieltäytyy maksamasta korotettua vuokraa, siirtääkö Kaupunti kerrostalon pois tontilta ja jos siirtää, niin minne ?

      • lekalla.leukaan

        Silloin talo puretaan pois kaupungin toimesta.


      • HanikatKiinni

        Ei välttämättä minnekään, mutta veden tulo suattaapi katketa


    • kaikkirommaa

      Onhan se jo vuosikausia ollut tiedossa että uusien sopimusten hinnat tullaan nostamaan. Ylläolevan esimerkin korotus ei ole kohtuuton eikä pitäisi yllättää ketään.

    • Konkkaanvaan

      Mätäkunnista ja -kaupungeista kun loppuu rahat niin sieltä revitään ne viimeisetkin mistä vielä otettavissa on ettei kunnan suojatyöpaikkalaisia vaan tarvisisi lomauttaa.
      Kun yritykset ja työpaikat on lähtenyt jo aikaa sitten eikä jäljellä ole kuin mamuja joista on tukirahat jo saatu ja jyväjemmareita jotka ei koskaan ole maksaneet mitään, on jäljellä vain asunnoista verottaminen. Ne on nalkissa, niitä ei pysty viemään kunnasta mihinkään. Vielä parempia ovat kesämökit koska mökkiläiset asuvat yleensä jossain muualla eivätkä pääse edes äänestämään.

      • pöljätpäättäjät

        hämeenlinnassa tehdään juuri noin vanhat vuokrat nousivat 100 kertaisiksi ja minkäs teet. hyvä kirjoitus konkkaanvaan suorraan hämeestä


    • eiköstä_vain

      "Näinhän se on. Ensin yhtiö lunastaa tontin omaksi ja sitten kaupunki lätkäisee päälle kiinteistöveron, joka on yhtä suuri kuin vuokra olisi ollut."

      Jos tontin saa ostettua pk-seudulta kiinteistöveron hinnalla, on tontti TODELLA HALPA.

    • Tylsä2.95

      Voi "harmi....."

      Kun on ensin saanut asua 50-70vee subventoidulla tonttivuokralla eli lähes ilmaiseksi.....niin sitten tulee ikkusimmuun kun joutuukin maksamaan käypää hintaa.......

      Ja piipitystä kun saa vielä 5-10vuoden siirtymäajan......

      En ole IKINÄ ymmärtänyt vuokratontille rakentamista.......enkä ymmärrä vieläkään

      t: 1000m2 omalla tontilla sijaitseva 200m2 OK-talo Helsingissä, mutta kaikki velkojen vakuutena/kiinnitettynä velan vakuudeksi, eli persaukinen pankin torppari vielä 7-9v.

    • savieinari

      Luin myös tuo hs artikkelin aamun lehdestä.

      On järjetöntä ostaa tai rakentaa vuokratontille. Tontin vuokra voi kasvaa tuhatkertaiseksi. Parempi maksaa vaikka alati kasvavaa kiinteistöveroa.

      • käenpojat_eläkkeellä

        On ollut todella järkevää rakentaa vuokratontille silloin, kun vuokranantaja (kaupunki/kunta) on ollut niin tyhmä, että on vetänyt nimen alle paperiin, jossa vuokra on kiinteä tai nousee jollain täysin olemattomalla korotusprosentilla.

        Artikkelissahan mainittiin, että OK-tontin vuokra on saattanut olla 2 €/vuosi tai kerrostalotontin vuokra tonnin per vuosi. Vuokra on siis jäänyt täysin jälkeen inflaatiosta ja viimeiset 20-30 vuotta näillä tonteilla asujat ovat "tehneet tiliä" vuokranantajan = lähes aina muiden veronmaksajien kustannuksella.

        Mainittiinhan jutussa sekin, että omistaja on joutunut maksamaa tontistaan enemmän veroa kuin mitä siitä on saatu vuokratuloa.

        Vuokran nosto markkinatasolle on siis reilua eikä pitäisi tulla kenellekään yllätyksenä. Tästä huolimatta on ne pakolliset eläkeläisten avautumiset nähty - ei saisi vuokraa nostaa, koska kyseessä on ns. saavutettu etu, mikä on eläkeläisille pyhä asia.

        Samalla lailla eläkeläiset vaativat osansa palkankorotuksista, joita eivät ole ansainneet (koska eivät enää ole töissä).


      • savieinari

        En siltikään rakentaisi vuokratontille, vaikka tontin vuokra olisi edullinen ja tehtäisiin 50-vuodeksi. Vaikka tuskin eläisin yli 100 vuotiaaksi. Jotenkin tuo vuokralla tuhnuttaminen ei vain tunnu ajatuksena hyvälle. Oma se olla pitää! :)


    • hhiinnannostaja
      • vuokri_rommiainen

        Haansin iso pyörä se vaan luistaa vuodesta toiseen. Vuokra asumista ja rommauttelua jo vuodesa x (eli jostain 90-luvulta asti) :D


      • mehtäliitto
        vuokri_rommiainen kirjoitti:

        Haansin iso pyörä se vaan luistaa vuodesta toiseen. Vuokra asumista ja rommauttelua jo vuodesa x (eli jostain 90-luvulta asti) :D

        Joo, Haanssilla on leikannut pahasti kiinni. Ukko ei enää edes itse tajua, kuinka sekoja noi jutut on.


    • luokkajako_

      Päivänselvä juttu on että näin käy eikä tonttivuokrien korotukset tähän pääty.

    • PK-lisääää

      VAIN pääkaupunkiseudulla !

      Ei muualla. PK-lisäähän tämäkin

      • siltarumpupoliitikko

        Eikös siinä artkkelissa mainittu myös Tampere ja pari muuta maaseututukea nauttivaa kylätaajamaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pitkään kestänyt ihastuminen

      Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen
      Ikävä
      128
      1911
    2. Charlie Kirk murha

      Erikoista. Valtamedian neutraalilta vaikuttava juttu tästä murhasta, jossa ei esiinny lainkaan sanoja "äärioikeisto" tai
      Maailman menoa
      274
      1717
    3. Torniolainen Tiiliä lukemaan

      Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.
      Tornio ja Haaparanta
      3
      1566
    4. Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.

      Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain
      NATO
      258
      1339
    5. Kumpa kaikkeen vois palata

      Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin
      Ikävä
      26
      1215
    6. Sen uskon että et

      Sä oikeasti kovin helpolla muihin rakastu ja ehkä se on molemminpuolista
      Ikävä
      53
      886
    7. Mies nähdäänkö?

      Missä voitais tavata? En jaksa enää odottaa.🙄🌞🤎
      Ikävä
      57
      833
    8. Yrittäjien ahdinko

      Onko seuraava paikallinen yritys kaatumassa? Ensimmäinen protesti ja merkittäviä maksuviiveitä. Terveet firmat ei protes
      Oulainen
      17
      813
    9. Koska me sitten tavattaisiin?

      Kerrothan, koska me sitten tavattaisiin? Vai meneekö liian vaikeaksi?
      Ikävä
      44
      698
    10. Huvittaa tää

      Välillä mä olen aivan varma, et säkin mies oot muhun ihastunut. Välillä mä mietin, et mitäköhän mä oikein kuvittelin. 😅
      Ikävä
      39
      693
    Aihe