Nordean ulkomaanyksikkö Suomen veronkiertäjille

EKSSShyväveljet

http://yle.fi/uutiset/nordealta_vaaraa_tietoa__luxemburgista_annettu_miljardiluottoja_suomeen/8798786

On siinä Wahlroosilla ja Kulkullilla pian selittelemistä! Mutta on niitä kuulemma kaatunut isompiakin kioskeja kuin Nordea!

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/maineasiantuntija-nordeasta-on-sita-isompiakin-kaatunut/HPfrZXzE?ref=iltalehti:a266&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal



Käy hyvin selväksi että Nordean Luxemburginyksikkö on suomalaisten veronkiertoa varten luotu järjestelmä, varmaan ihan Björn Wahlroosin ja tämän EKokoomuskaverien kesken. Suomeen annettu miljardiluottoja, jotka ovat 20 kertaa suurempia kuin esim. Ruotsiin annetut ja muihin pohjoismaihin. Nyt haisee hyvävelikorruptio ja suuri veronkiertorikollisuus. Ei ihme että Björn liikkui nykivästi, naama punaisena ja hikikarpalot naamassa kysyttäessä Nordean osuudesta Panamavuodossa ja veronkiertorikollisuudessa.

6

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EKokoomus-Mafia

      Mepit vesittivät rahanpesun torjuntaa

      Veroparatiisitalouteen puuttuminen herättää vastustusta vaikutusvaltaisissa piireissä. Kun Yhdysvalloissa syyskuun yhdennentoista tapahtumien jälkeen vuonna 2001 haluttiin tiukentaa pankkien raportointivelvollisuuksia terroristien rahavirtojen jäljittämiseksi, Yhdysvaltojen pankkiyhdistys vastusti uudistuksia voimakkaasti ja saikin osan vaatimuksistaan läpi.

      Myös EU:ssa finanssisektori on vastustanut rahanpesun torjunnan tehostamista. Ylönen kertoo kirjassaan äskettäin Finanssialan keskusliiton toimitusjohtajaksi valitun europarlamentaarikko Piia-Noora Kaupin (kok.) toiminnasta EU:n rahanpesudirektiivin käsittelyssä. Pamfletin mukaan Kauppi ja eräät muut finanssialaan kytköksissä olleet oikeistomepit tehtailivat muutosesityksiä, joilla rahanpesudirektiiviä vesitettiin. Useat niistä olivat Euroopan pankkialan etujärjestön EBIC:n käsialaa.

      Osa muutoksista meni läpi, osa ei. Hätkähdyttävimpänä Ylönen pitää Kaupin hylätyksi tullutta esitystä poistaa jäsenvaltioiden oikeus soveltaa halutessaan direktiiviä tehokkaampia toimia rahanpesun hillitsemiseksi. Näin osa jäsenmaista olisi joutunut höllentämään jo olemassa olleita säännöksiään.

      Suomessa lakiehdotuksia varjotalouteen puuttumiseksi ovat vastustaneet valtiovarainministeriö, Finanssialan keskusliitto, Suomen pankkiyhdistys ja elinkeinoelämä.

      Myös Perussuomalaisten Sampo Terho vastusti meppiaikanaan veroparatiisitalouden kitkemistä.

      • VeronkiertoBakkanaalit

        EU menettää veronkiertorikollisuuden takia vuosittain 1 000 000 000 000 euroa, eli 1000 miljardia euroa verotuloja, ja Suomikin hurskahtelusta huolimatta satojen miljoonien sijaan miljardimäärin verotuloja vuosittain.

        Veronkierto on syöpä ja suomalaisten omistajien ja päättäjien moraali on rikki politiikan tai Suomen sijaan, ministeri Stubbido.


    • SSSlobbyt

      Kova syytös Juha Sipilälle: ”Jarruttanut toimia EU-tasolla”
      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/189544-kova-syytos-juha-sipilalle-jarruttanut-toimia-eu-tasolla

      "Kansanedustaja Li Andersson (vas.) arvostelee Juha Sipilän (kesk.) hallitusta veronkiertoon puuttuvien toimien jarruttamisesta EU:n tasolla.

      –Ongelma kuitenkin on, että Sipilän hallitus on jarruttanut toimia myös EU-tasolla. Kun komissio julkaisi suunnitelmansa yhtiöiden verojen välttelyn kitkemiseksi vuonna 2015, Suomi suhtautui hallituksen esityksen mukaisesti kriittisesti moniin esityksiin. Tämän vuoden alussa komissio antoi kuusi toimenpidettä sisältävän esityksen, jolla halutaan estää yritysten veronalaisen tulon siirtämistä matalan verotuksen maihin. Hallituksen valmisteluasiakirjojen mukaan hallitus on huolestunut näiden toimien vaikutuksesta maan kilpailukykyyn ja haluaa selvittää niiden taloudelliset kustannukset. Se ei liene kenellekään yllätys, että EK kritisoi esitystä, Andersson kirjoittaa MTV:n nettikolumnissaan http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/li-anderssonin-nettikolumni-panama-eliitin-veroparatiisilomakohde/5834182

      Hän ei usko tilanteen muuttuvan ainakaan nopeasti.

      –Kun kyse on taloudellisista eduista ja järjestelmästä, joka näin vahvasti kytkeytyy maailman taloudellisen ja poliittisen eliitin omiin etuihin, on naiivia uskoa, että nämä samaiset henkilöt, jotka jo vuosia ovat tiedostaneet, sallineet ja jopa itse hyödyntäneet järjestelmää, yhtäkkiä hyvää hyvyyttään lähtisivät sitä muuttamaan.

      Andersson pitää kummallisena, että Panama-tietovuoto ja Nordean rooli siinä ovat tulleet yllätyksenä Suomen poliittiselle eliitille".

    • SSS-miehetHeiluttaa
    • MountainAdvisor

      Nordeaanhan ei pienen ihmisen enää kannata hiekkaa kengissään kantaa mutta myös pikku vinkki: kun maksatte laskuja, katsokaa että se ei mene Murdean....siis Nordean tilille, nimittäin jos vaihtoehtoja löytyy, IBAN tunnus on;NDA.

      • MountainAdvisor

        Tarkoitin siis BIC-tunnus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      38
      3289
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2595
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2564
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1816
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1536
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1301
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1258
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1229
    9. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    10. Arvasin että sen profiilin takana on sinä

      Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉
      Tunteet
      13
      1110
    Aihe