MOT: Kestävyysvaje - Nykyajan talousastrologiaa

Taloustähtimerkit

MOT: Kestävyysvaje
TV1 maanantaina 18.4. klo 20
Uusinnat:
- TV1 keskiviikkona 20.4. klo 16.20
- TV1 torstaina 21.4. klo 5.55

http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/04/18/suomen-20-eri-kestavyysvajetta

Kun katsoi MOT:in Kestävyysvaje -dokumentin, ja miten useimmat kestävyysvajetta arvioivat tahot laskevat sitä kaavalla, jonka on kehittänyt Euroopan unionin komissio, huomaa että kestävyysvajelaskelmat ovat nykyajan astrologiaa -talousastrologiaa.
Lisäksi huomaa että EKokoomuksen eli kokoomuksen, EK:n ja oikeistokepun ajamat valtionomistuksen myymiset ovat keino tuottaa pitkän aikavälin kestävyysvajeen kasvua, eli periaatteessa astrologiassa negatiivisia astrologisia ennustuksia. Tämä sopii hyvin oikeiston ideologiaan julkisen talouden leikkauspolitiikasta. Valtion omistuksen myyminen vähentää valtion tuloja ja näin talousastrologian kestävuusvaje-kaavalla saadaan taiottua lisää kestävyysvajetta ja pakkoa leikkauksiin, koska verotusta oikeisto ei halua korottaa.
Ruotsi on päättänyt ettei se käytä kestävyysvajetta omien tärkeiden poliittisten päätösten pohjana, koska kestävyysvaje perustuu täyteen astrologiseen ennustamiseen. Tietenkin Suomessa ja erityisesti SSS-porvarihallituksessa kestävyysvajetalousastrologia on tärkeässä osassa perusteltaessa leikkaustarvetta ja yhteiskunta/kilpailukykysopimusta. Suomen hyvinvointivaltion alasajo vaatii ideologiansa taakse jotain, ja se jokin on kestävyysvaje -talousastrologia jolla voidaan ennustaa se mitä poliittinen ideologia tarvitsee taakseen.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äänestämättä.jättäneet

      "Kuka saatana äänesti nuo valtaan?"

      Äänestämättä jättäneet. Kaikki kepun ja kokkarien kannattajat kävivät äänestämässä, koska he hyötyvät EKokoomusmafiapolitiikasta. Jos kaikki äänioikeutetut olisivat äänestäneet, kepun äänisaalis olisi ollut max. 15% ja kokkarien max. 12%. Äänestämättä jättäminen on siis suoraan ääni noille puolueille ja typerin mahdollinen teko. Äänestä henkesi edestä!

    • kansanhalpuutus

      Matujen elatus on kallista lystiä elätysvelvottomille.
      Siihen varoja siirretään.
      Kaikki töihkn vaikka ilmaiseksi.
      Kunhan matuiluun ja veroparatiisiin riittää rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      106
      2932
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      212
      1811
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      133
      1777
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      49
      1641
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1312
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      92
      1108
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      84
      1098
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      57
      1074
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1067
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      932
    Aihe