MOT: Kestävyysvaje - Nykyajan talousastrologiaa

Taloustähtimerkit

MOT: Kestävyysvaje
TV1 maanantaina 18.4. klo 20
Uusinnat:
- TV1 keskiviikkona 20.4. klo 16.20
- TV1 torstaina 21.4. klo 5.55

http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/04/18/suomen-20-eri-kestavyysvajetta

Kun katsoi MOT:in Kestävyysvaje -dokumentin, ja miten useimmat kestävyysvajetta arvioivat tahot laskevat sitä kaavalla, jonka on kehittänyt Euroopan unionin komissio, huomaa että kestävyysvajelaskelmat ovat nykyajan astrologiaa -talousastrologiaa.
Lisäksi huomaa että EKokoomuksen eli kokoomuksen, EK:n ja oikeistokepun ajamat valtionomistuksen myymiset ovat keino tuottaa pitkän aikavälin kestävyysvajeen kasvua, eli periaatteessa astrologiassa negatiivisia astrologisia ennustuksia. Tämä sopii hyvin oikeiston ideologiaan julkisen talouden leikkauspolitiikasta. Valtion omistuksen myyminen vähentää valtion tuloja ja näin talousastrologian kestävuusvaje-kaavalla saadaan taiottua lisää kestävyysvajetta ja pakkoa leikkauksiin, koska verotusta oikeisto ei halua korottaa.
Ruotsi on päättänyt ettei se käytä kestävyysvajetta omien tärkeiden poliittisten päätösten pohjana, koska kestävyysvaje perustuu täyteen astrologiseen ennustamiseen. Tietenkin Suomessa ja erityisesti SSS-porvarihallituksessa kestävyysvajetalousastrologia on tärkeässä osassa perusteltaessa leikkaustarvetta ja yhteiskunta/kilpailukykysopimusta. Suomen hyvinvointivaltion alasajo vaatii ideologiansa taakse jotain, ja se jokin on kestävyysvaje -talousastrologia jolla voidaan ennustaa se mitä poliittinen ideologia tarvitsee taakseen.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äänestämättä.jättäneet

      "Kuka saatana äänesti nuo valtaan?"

      Äänestämättä jättäneet. Kaikki kepun ja kokkarien kannattajat kävivät äänestämässä, koska he hyötyvät EKokoomusmafiapolitiikasta. Jos kaikki äänioikeutetut olisivat äänestäneet, kepun äänisaalis olisi ollut max. 15% ja kokkarien max. 12%. Äänestämättä jättäminen on siis suoraan ääni noille puolueille ja typerin mahdollinen teko. Äänestä henkesi edestä!

    • kansanhalpuutus

      Matujen elatus on kallista lystiä elätysvelvottomille.
      Siihen varoja siirretään.
      Kaikki töihkn vaikka ilmaiseksi.
      Kunhan matuiluun ja veroparatiisiin riittää rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5530
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3428
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3319
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2507
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      58
      2392
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1897
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1715
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1176
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      23
      1112
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      132
      1053
    Aihe