Onko muilla tällaista oiretta, että välillä toisessa silmässä esiintyy harmaa/värillinen (esim. vaalean purppura) pallomainen näkökenttäpuutos (alueen läpi ei siis näy). Ensin saattaa hieman laajeta ja sitten alkaa pikku hiljaa hävitä ja näkö palautuu normaaliksi. Kestää korkeintaan 10-20 minuuttia, mutta yleensä ei minuuttiakaan. Mistä voisi johtua?
Aivohalvaukseen tai TIA:han liittyviä oireita ei ole, että hysteerikot jättäköön viestinsä kirjoittamatta.
Harmaa/värillinen pallo näkökentässä
3
1372
Vastaukset
- Teemumuuri
Hei, en tiedä mutta katsotaan mitä muut vastaavat tähän! yritetään saadan ratkaisu tähän!
- Valotsilmissä
Mulla ihan samanlaisia ollu viime syksystä asti. Pisin kesti kolme päivää mut tavallisesti kestää alle puoli tuntia, vielä useammin alle 5-min. Saan noita suunnilleen kerran kuussa. Silmälääkärissä kävin jo jouluna ja silmät oli ihan normaalit. Itsellä tulee usein silloin kun niskat on kipeät ja jumissa mutta en voi vahvistaa näiden asioiden yhteyttä. Lääkäri sanoi että saattaa olla migreeniin liittyvää mutta päänsärystä en kärsi koskaan. Lisäksi aika erikoista että migreeni kestäisi kolme päivää, vaikka se olikin ainoa kerta kun läiskä kesti yli puoli tuntia. Olen löytänyt yhden amerikkalaisen keskustelusivun kyseisestä aiheesta ja se keskustelu siellä on jatkunut vuodesta 2008 asti ja jatkuu edelleen. Kaikilla samanlaisia läiskiä, sivustolla on ainakin 100 eri keskustelijaa, kaikki käyneet silmälääkäreillä, neurologeilla, kaikki testit heiltä otettu, ei mitään vikaa silmissä tai aivoissa. Ja heillä siis tismalleen samat oireet kuin meillä. Harmaa/vaaleanpunainen sokea piste näkökentässä. Löytyy hakusanalla "bright spot when blinking"
- pallonäössä
Migreenin auraan olen itsekin nämä yhdistänyt. Mutta silti tuntuu vähän erikoiselta, että olisi sitä, sillä nään näitä joskus useammin päivässä. Yleensä ovat vasemmassa silmässä.
Itselläkin kesti kerran useamman tunnin. Alkoi tuollaisena vaaleanpunaisena / harmaana pallona, joka pieneni joko ajan, mutta monta tuntia oli pieni sokea läntti näössä. Hävisi kuitenkin lopulta. Viime syksynä kävin silmälääkärillä, mutta silmät olivat aivan terveet.
Itsellä on myös visual snow'ta ( https://visualsnowinfo.wordpress.com/ ), ehkä nämä liittyvät siihen jotenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2103607Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen143439Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä872586Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman102182Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling532097Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.101914Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue411717- 901591
- 721163
- 741160