Psyykenlääkkeet ja uniongelmat

1245hkkl

Psyykenlääkkeet vaikuttavat myös tavalla, josta ei usein puhuta. Ne vaikuttavat negatiivisesti uneen(aiheuttaen unettomuutta ja muokkaavat unen rakennetta joskus haitallisesti) .

Eritoten ne vaikuttavat Rem-uneen sitä supistaen (nukkumisen vaihe,jossa nähdään unia), joka on tärkeää mm. uuden oppimiselle ja jäsentämiselle, tunne-elämän säätelylle ja mielenterveydelle. Rem-unen
puutos altistaa mm. masennukselle ja ahdistukselle eli se on tärkeää mielenterveydelle! Puutoksen on todettu aiheuttavan ärtyneisyyttä, muistihäiriöitä, uupumista ja keskittymiskyvyn huononemista.

Ylipäätään univajeella on mielenterveydelle suuria vaikutuksia.

Rem-unta huonontavat SSRI-lääkkeet, eritoten MAOI-lääkkeet, mutta myös trisykliset, aiheuttaen mm. päiväväsymystä. SSRI:t ovat yhteydessä REM unen-käytöshäiriöön. Jotkut kuten Mirtazapin eivät vaikuta REM-uneen samalla tavoin heikentäen.

Adhd-lääkkeet ja bentsot ovat uniongelmia aiheuttavia. Bentsot heikentäen mm. melatoniinintuotantoa ja heikentävät pitkässä juoksussa mm.syvää unta ja Adhd-lääkkeet monesti aiheuttavat nukkumisongelmia. Lapsilla uni on tärkeää kehityksen kannalta, ja näitä syötetään lapsille paljon.

Antipsykooteista mm. risperidoni voi aiheuttaa uniongelmia yleisenä sivuvaikutuksena. Joskus uniongelma antipsykooteista iskee korkeista annoksista vieroituksen seurauksena. Ketipinor aiheuttaa levottomia jalkoja joillekin, mikä on yhteydessä uniongelmiin. Mm. ketipinorilla 100 mg käyttö terveillä johti tutkimuksessa Rem unen vähenemiseen.

Näin lukee mm. yhden yleisen SSRI-lääkkeen, Escitalopramin,lopetusoireissa: "unihäiriöitä (tavallista vilkkaampia unia, painajaisia, unettomuutta)". Uniongelmia on kuvattu myös bentsoja lopettaessa.

Eli psyykenlääkkeiden lopetus voi olla unettomuuden laukaisijana(joka voi johtaa taas lääkkeisiin.)

10

1031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkeunettomuus

      Myös eräät masen­nus­lääkkeet kuten SSRI-lääkkeet saat­tavat suu­rina päiväan­nok­sina ai­heuttaa unet­to­muutta ja usein niiden kanssa määrätään unettomalle jokin sedatoiva lääke. Toki tulee muistaa, että mielenterveysongelmat itse ovat myös unettomuuden taustalla, mutta joskus unettomuuden laukaisee joko lääkkeen käyttö tai vieroitus siitä. Itsellä ssri-lääkkeen vaikein vieroitusoire oli unettomuus, mitä en ollut ikinä ennen kokenut ennen lääkettä.

      Lähteet kirjoitukselle
      Risperidoni, Escitalopram pakkausseloste
      http://www.health.harvard.edu/newsletter_article/overcoming-insomnia
      http://www.ninds.nih.gov/disorders/brain_basics/understanding_sleep.htm
      http://www.apa.org/monitor/jan06/onit.aspx
      https://books.google.fi/books?id=RJOy1vy2RKQC&pg=PA669&lpg=PA669&dq=quetiapine 25mg 100mg study rem sleep&source=bl&ots=EhyLtEvyOH&sig=VWvrhhIt9qinvLMtdHZrsUZe-Vg&hl=fi&sa=X&ved=0ahUKEwiOm6HbvtrNAhUG3iwKHZjHA8UQ6AEIHTAG#v=onepage&q=quetiapine 25mg 100mg study rem sleep&f=false
      http://www.webmd.com/depression/news/20160208/poor-rem-sleep-may-be-linked-to-higher-risk-for-anxiety-depression
      http://www.psychiatrictimes.com/sleep-disorders/effects-antidepressants-sleep
      http://www.potilaanlaakarilehti.fi/uutiset/adhd-laakkeet-voivat-haitata-lapsen-younia/
      http://www.potilaanlaakarilehti.fi/artikkelit/unettomuuden-diagnostiikka/
      http://primarypsychiatry.com/antidepressants-and-insomnia/

    • IatroUnettomuus

      SSRI-aineiden aka "masennuslääkkeiden" vaikutus uneen negatiivisesti on ihan perustietoa. Unettomuus taas johtaa ärtyneisyyteen ja pahimmillaan kevyeeseen tai kovempaankin sekavuuteen, jonka psykiatrian järjestelmä kuvittelee, tai ainakin esittää, olevan mieli(kuvitus)sairaudesta johtuvaa ja lisää aineita, mikä johtaa ongelman pahentumiseen.

      Mikäli terveys merkitsee jotain kannattaa pysyä kaukana ja vähintään jättää noudattamatta ohjeita joita psykiatrinen järjestelmä promoaa.

    • keitu

      Tiedän nuoria aikuisia, joilla menee stimulanttia(adhd), masennuslääkettä masennukseen, ja sitten jos(onpa ihme) ei tule uni niin psykiatri määrää unettavaa lääkettä. Hyvä bisnes on psykiatria.

    • hoxhox-

      Myös muut lääkkeet kuin psyykenlääkkeet, voi aiheuttaa unettomuutta ja unihäiriöitä erilaisten unta häiritsevien mekanismien kautta, kuten estämällä melatoniinintuotantoa, vaikuttamalla aivojen välittäjäaineisiin, tai esim. aiheuttamalla levottomia jalkoja, mutta myös muiden mekanismien kautta.

      Täältä löytyy lääkkeet,jotka aiheuttaa unettomuutta:
      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=nix01085

      Mm. fluorokinoloniantibiootit(kuten Ciprofloxacin), sienilääkkeet, betasalpaajat, kortisoni, statiinit, epilepsialääkkeet, tietyt kipulääkkeet, ja eräät sydän- ja verisuonilääkkeet kuuluu näihin.

      http://www.aarp.org/health/drugs-supplements/info-04-2013/medications-that-can-cause-insomnia.html

    • Swertyiu

      "SSRI-lääkkeet aiheuttavat vähintään 10–15 prosentille potilaista motorista levottomuutta, ahdistuneisuutta, kiihtyneisyyttä tai unettomuutta." Aika isolle määrälle, sanoisin. https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Masennuslääkkeet

    • njjkkjhj

      Unettomuuden hoitoon paras lääkehoito on pieni annos Mirtazapiinia tai doksepiinia unitutkijan mielestä(suositeltavin tietenkin lääkkeetön). Iso annos voi haitata unta. Pieni annos lääkettä ei heikennä syvää unta(kuten mm.bentsot eli "unilääkkeet") eikä sillä ole rem unta vähentävää vaikutusta. Mirta on valitettavasti yhteydessä levottomiin jalkoihin, ja sillä on muita sivuvaikutuksia, kuten lääkkeillä aina on.https://www.aivosaatio.fi/unettomuuden-hoito-muuttuu/

      On mielenkiintoista, että rem unta blokkaamalla voidaan blokata masennusoireita. Tätä tekee ssrilääkkeet. Voi tosin myös miettiä mitä terveysvaikutuksia/muita vaikutuksia tällä on muuten, esim.pitemmällä tähtäimellä, kun rem unta rajoitetaan.
      https://www.psychologytoday.com/blog/dream-catcher/201107/sleep-and-depression

    • Lääkeorja

      Mulla lääkäri sanoi, ettei uniongelmani ja unettomuuteni johdu masislääkkeen lopetuksesta. Ettei ole kuullut sellasesta. Vaan masennuksesta se johtuu. Kumma kyllä, paketissakin asia luki eikä tarvi kuin googlata "ssri" ja "unettomuus."

      Jos oisin ottanut lisää nappeja unettomuuteen, niin voi vaan kuvitella minkälainen uniongelma mulla niistä tulis, jos ne joskus lopettasin.

      Siispä olen kärsinyt, ja ongelma on parantunut pikkuhiljaa

      • AJattelija123

        Lääkärit tietää omasta mielestä, ihmisiä nekin on. Ja oon huomannut, että osaa niiden ajatuksista perustuu ihan omiin ajatuksiin. Luota siihen, jos susta tuntuu vahvasti,että oot oikeassa.

        "Jos oisin ottanut lisää nappeja unettomuuteen, niin voi vaan kuvitella minkälainen uniongelma mulla niistä tulis, jos ne joskus lopettasin.

        Siispä olen kärsinyt, ja ongelma on parantunut pikkuhiljaa" Oot ollu kaukaa viisas.


    • huono_lääke

      Risperidonia määrättiin juurikin unettomuuteen 2mg illalla.

      Alkuun ei nukuttanut. Muutaman viikon käytön jälkeen nukkui helposti kellon ympäri ja ylikin, eikä päivälläkään oikeasti herännyt. Ei hyvä.

      Älytöntä syöttää antipsykoottia unihäiriöön.

    • puolikkaan_puolikas

      Mirtazapin tuntuu alkuun hyvältä jopa euforiselta. Elämä hymyilee. Pikkuhiljaa tyhmistää ja tylsistää ihmisen. Pidemmässä käytössä kehittyy outoja ajatuksia ja tunteita jopa pelkotiloja.

      Usein kuulee, että Mirtazapinin muruset olisi parhaita juuri unettomuuteen. Tuota lääkärikin suositti: puolikkaan puolittamista ja vielä puolittamista. Aivan pöhköjä ja levottomia unia tuottaa nuo muruset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9220
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6548
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      124
      6273
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      149
      4817
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      167
      4636
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      93
      3233
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2351
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2218
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2166
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      1997
    Aihe