Miksi kysellä kokemuksia autoliikkeistä?
Mun mielestä lähtökohta on jotenkin pielessä auton hankinnassa jos pitää saada kokemuksia autoliikkeistä.
Ja miksi ei olisi, eli voitaisiin ennemmin listata asioita mitkä on tärkeitä siihen että se auto hankinta onnistuu. Onhan meitä asiantuntijoita täällä :)
Sitä ennen vielä pohjustaa aihetta parilla karulla faktalla:
A: Edes myyjä, ei välttämättä tiedä auton kunnosta paljoakaan.
B: Uudempiinkin autoihin tulee vikoja.
C: Yleensä käytettyyn autoon tulee joskus joku vika, onko se iso ja kallis vika vai pieni vika niin on korkeemman käsissä.
D: Riski se on aina.
E: Katsastus joka on yli ">kuukauden<" vanha niin kertoo enää vain sen että auto on ollut silloin vielä ajokuntoinen.
Toivottavasti edes itseensä voi luottaa autokaupoissa, se on yksi hyvä lähtökohta.
Itseään on helpointa pettää.
Auton hankinnan abcd
8
466
Vastaukset
- Omanonnenseppä
Autokaupat/autotalot, ovat kädettömille uuvateille joita kraka kaulan on helppo viedä kuin pässiä narussa.
- takavalotakuuEiRiitä
hihii, jobbarin epätoivoako haistan ilmassa?
- Voitankotonnin
Et, joten putsaa nenäsi.
- Moniosaajatietää
Moni automyyjä on yllättävän pihalla tuotteista joita yrittää myydä.
- ostaosta
Automyyjät ei ymmärrä autoista mitään. Ne on kaupan "ammattilaisia". Tietämys on samalla tasolla kuin kiinteistökaisalla - öö tässä on ikkunat ja hieno näköala.
- fg.hijklmn
Mun mielestä ainakaan käytettyä autoa ei pitäisi koskaan ostaa sillä budjetilla että autoon laitetaan kaikki rahat kiinni että saadaan se mahdollisimman ns uuden mallinen. Budjetissa on sitten kaikki kiinni, jos rengas vuotaa niin ei ole varaa korjata sitä, hyvä kun jää rahaa edes tankata autoa. Autokuumessa veikkaan että tälläistä on aika paljon, toisaalta myös kun budjetti on pieni niin kaikki autot on niin kalliita että aina on koko talous kiinni siinä romussa.
Pankkilaina vai autoliikkeen kautta edullisempi korko?
- Pankkilainassa on se hyvä puoli että voi ottaa budjettiin vähän huoltorahaakin, toinen syy jos sillä ehkä ole isoa merkitystä mutta auton saa omiin nimiin käteisellä heti. ***Kolmanneksi voi hankkia auton yksityiseltä jolloin saattaa silti säästää kaikkein eniten ja jopa erittäinkin paljon koska autoliikkeen hinnoissa on aina normaalin hinnan päällä jokunen tonni rahaa jolla toiminta katetaan.
-Autorahoituksen alhaisessa korossa säästää periaatteessa, korkoprosentti voi olla alle prosentin mutta sitten tuo että autoliikkeessä se auto on kalliimpi, hyvinkin useamman tonnin, enemmän ajettu, vanhempi malli. Kokemusta meinaan on nykyisen auton hankinnan aikoihin. Ja kun sieltä autoliikkeestä ei autolle saa välttämättä mitään takuita enää, riippuen toki autoliikkeestä niin mikäse hyöty enää on autoliikkeestä ostamisessa, *** helppo rahoitus varmaankin yleensä!
Nykyisen autoni ostin 9 vuotta sitten, peri suomalainen ajaa pitkään samalla autolla ja miksi ei ajaisi :) silloin vertailin kovasti mitä on tarjolla.
Se minkä ostin on vuosimallia 2005, ostin sen 2 vuotta käytettynä.
Alla esimerkki vertailu mikä ero oli yksityisen ja autoliikkeen välillä:
-Yksityiseltä 05, 50tkm, uudempi malli ja tehdastakuu voimassa.
Ja alla se mitä autoliikkeestä olisi saanut yllä olevan hinnalla.
-Autoliikkeet 03 mallisia 80tkm, vanhempi malli, ei enää tehdastakuuta.
-05 mallinen vastaava autoliikkeissä oli 4000-5000e kalliimpi.
Että jos vaikka autorahoituksen korko olisi edullinen mutta säästän 4000 ostamalla yksityiseltä niin ei se korko etukaan taida enää hyödyllinen.
Jos yksityinen pyytää hintaa kuin autoliikkeet niin voihan siitä mainita että onko autosi yhtä kallis kuin autoliikkeiden vastaavat. Sehän on silloin ylihinnoiteltu koska autoliikkeiden hinnoissa on aina tietysti toiminnan kattava lisä auton todellisen markkinahinnan päällä. Itse asiassa siinä on katetta aika paljonkin.
Autoliike ostaa/saa vaihdossa auton jonka markkinahinta on vaikka 5000 niin autoliike hyvittää siitä 3500. Sen jälkeen autoliike laittaa sen myyntiin 6500 eurolla ja jos kauppa käy niin saa ehkä myytyä sen sitten 5500 eurolla ainakin, katetta 2000.
"Nykyisen autoni ostin 9 vuotta sitten, peri suomalainen ajaa pitkään samalla autolla ja miksi ei ajaisi :)"
- Niin, korjaaminen tulee usein halvemmaksi kuin että hankit toisen auton jota maksat taas vuosikausia jonkun satasen lyhennyksellä, jos niin teet. Korjaa vanhaa se mitä tulee ja matka jatkuu taas, usein kaikkein edullisin vaihtoehto koska ei ne samat viat yleensä tule enää uudestaan/tai toki auto kuluu tietysti. - 54634
"A: Edes myyjä, ei välttämättä tiedä auton kunnosta paljoakaan."
Kuitenkin aina väittävät kaiken olevan kunnossa. Joten myyjien puheita ei kannata uskoa.- Tervettäjärkeämukaan
Harva kuitenkaan tuskin väittää tuota, mutta asia halutaan ostokiimassa näin usein ymmärtää.
Jos ei itse autoista mitään ymmärrä, kannattaa ottaa mukaan joku kuka niistä ymmärtää, tai käyttää ulkopuolisella kuntotarkastajalla. Uutta autoa ei kuitenkaan kannata odottaa kuntotarkastajan raportista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533826Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1182867Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko6432475KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar882144Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei202117Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo441821- 221733
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1431685Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?971526- 281496