KP-Sote-alueesta ei saada koskaan vahvaa maakunta-aluetta, koska kielipolitiikan trumpilaiset eli RKP on hajottanut perinteisen Keskipohjanmaan, ensin Pietarsaari lähti rannikko-pohjanmaan mukaan ja nyt Kruunupyy suuntaa kauas palveluista.
Suomalaisia pitäisi yhdistää järkiperäiset asiat ja niitä voi tulkata vaikka millä kielellä, mutta ilmeisesti RKP:loiset haluavat enemmän kuin muut suomalaiset, koska eletään siinä luulossa, että kyllä suomenkieliset tulevat aina palvelemaan heitä rahalisella vastuuun kanolla.
Viittä rikasta ruotsinkielistä ylläpitää suomen pienituloiset joista aika suuri osa elää alle köyhyysrajan, veronkorotuksia ja tulonsiirtoja RKP alueille, joissa elävät hyvin toimeentulevat RKP:loiset.
Keskipohjanmaan SOTE alue
8
86
Vastaukset
- nopeat-pärjää
Kruunupyy äkkiä, liittykää Kokkolaan.
- Kulkunen13
Ei ne osaa Kruunupyyssä mitään päättää. Eilen ovat kokoontuneet asiasta päättämään, mutta tulos ihan tyhjän kanssa. Nyt kyllä hävettäisi myöntää jos olisi kruunupyyn kunnanvaltuutettu.
- Pikku-hiljaa
Kulkunen13 kirjoitti:
Ei ne osaa Kruunupyyssä mitään päättää. Eilen ovat kokoontuneet asiasta päättämään, mutta tulos ihan tyhjän kanssa. Nyt kyllä hävettäisi myöntää jos olisi kruunupyyn kunnanvaltuutettu.
Olihan tuo päättämättäjättämispäätös kuitenkin edistystä edelliskertaan, jolloin Pohjanmaa voitti äänestyksessä Keski-Pohjanmaan. Tällä kerta ylpeys esti vielä kääntämästä takkia, mutta seuraavalla kerralla uskaltavat jo liputtaa Keski-Pohjanmaan puolesta.
- sotapalvelut
Joo näyttää siltä, että vastuu siirretään eduskuntaan, pitäisi lopettaa koko kronopyn kunta ja pakkoliittää se kokkolaan, niin ainakin jotakin päätöksiä tehdään.
Stina joutuu nostamaan kokkolan verotusta jotta voidaan tuottaa krnopyn avuttomille palveluita. - svinhuuvuud
TOSIrealistin paras kaveri asuu kruunupyyssä, nimeltään Supi Suomalainen
- kustannuserä-100000-milj
Ruotsinkieli olisi ihan hyvä asia, mutta kun sen kustannukset joutuvat maksamaan kaikki nekin jotka eivät tarvitse koskaan ruotsinkielisiä palveluita.
Kaupungintalolla pitää olla toimistoissa kaksinkertainen määrä hyllyjä, joihin mapitetaan sellaista jota ei koskaan tarvita ja voi sitä arkisto kellaria eihän kukaan öijäläinen niitä ole vuosikymmeniin kysellyt.
Marleena möykkäjäkin lukee vain suomalaista tekstiä sujuvasti, koska on niin niin sivistynyt. - Aamu-usva1
Ja tuleva Soite vielä tuo monta työtöntä lisää kun johtajille täytyy saada virka. Hoitajia ja sihteereitä ainakin lentää pois.
- 53ja
hallituspuolueiden kansanedustajilla ja ministereillä olisi mahdollisuus tehdä kustannustehokkaat sote alueet .Kelanpääjohtaja Hyssälä oli valmisottamaan lääkekorvauksia pois ,mutta ei puutu näihin taksimatkoihin esim.. Pietarsaaresta vaasaan jonne on 100km ja kokkolaan 30km puhumattakaan turkuun vietäessä erikois sairaanhoitoon. Olisi Hoito otettava aina lähimmästä paikasta mistä sitä saa. ja kun läänejä lakkautettiin Pääministeri Aho ei uskaltanut siirtää läänin rajaa pohjoiseen perinteisen keskipohjanmaan alueelle. eiköhän syylliset ole osaksi keskustalaisia ,tässä Ministeri Lintilälle tehtävä mutta eipä se taida kovaansaa lotkauttaa tälle asialle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703560Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483553Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463332- 532779
- 322046
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301972Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k421734- 481686
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961635- 391400