Orava supervaikeuksissa: lääväkauppa ei käy

vooouuuuu

Huikea asuntokupletti osoittaa posahduksen merkkejä.

Orava-asuntorahaston liiketoimintamalli yskii – Yhtiö ei pysty ostamaan lisää asuntoja ja osakkeen arvo on sukeltanut
Rahasto ei ole myöskään pystynyt enää ostamaan asuntoja, koska se ei saa järjestettyä rahoitusta kannattavilla ehdoilla. Viisi ihmistä työllistävän hallinnointiyhtiön palkkiot kuitenkin kasvoivat.

http://www.hs.fi/talous/a1479354939351

42

1107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahat_kerättiin_jo

      Malli ei yski millään tavalla, sillä se on suunniteltu toimimaan juuri näin. Aunnoista saadut vuokratulot menevät suoraan Oravan takapirujen omistamalle hallinnointiyhtiölle. Orava ostaa velaksi asuntoja ja kirjaa ne taseeseen korkeammalla hinnalla, jolloin teoriassa syntyy jakokelpoista voittoa. Koska osinkoihin ei kuitenkaan tällaisista kaupoista tule oikeaa rahaa, Oravan osakkaat maksavat itse omat osinkonsa hankkimalla firman liikkeelle laskemia uusia osakkeita.

      Ruletti pyörii, osake halpenee mutta takapirut tienaavat koko ajan. Loputtomiin tätä ei tietenkään voi jatkaa, jos asuntojen hinnat eivät _oikeasti_ nouse, ja nyt näyttää että seinä on tullut vastaan.

      Pahinta tässä hommassa on kuitenkin se, että Orava likaa koko asuntorahaston idean. Tällainen sijoitusmuoto olisi hyvin tervetullut, mutta kukapa uskaltaa tämän jälkeen lähteä perustajaksi tai mukaan seuraavaan?

      • kusettajat.vie

        Vuonna 2009 perustetun rahaston alkuvuosien suuret tulokset ovat perustuneet siihen, että rahasto on ostanut isoja asuntomassoja kerralla markkinahintaa edullisemmalla hinnalla.

        Rahaston tulos on muodostunut suurimmaksi osaksi siitä, että ostettujen asuntojen kirjanpitoarvoa on korotettu ja tämä käyvän arvon nousu on kirjattu tulokseen. Voitto on siis ollut laskennallista. Se muuttuu reaaliseksi vasta kun asuntoja myydään yksitellen niiden kirjanpitoarvoa vastaavalla hinnalla.

        Tänä vuonna liiketoimintamalli on alkanut ontua, koska asuntojen hinnat eivät ole markkinoilla enää juurikaan nousseet.

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/12045652/asuntokeinottelu-kirii-vuokria-lama-suomessa--!!!


      • jayykaakoo

        ...vaan mitäs sitten, kun täytyykin kirjata asuntorahastossa arvonalennus käypään arvoon. Korttipakka romahtaa....


    • mistä.tämä.kertoo

      - Orava Asuntorahasto Oyj:n maksuttomassa annissa 17.2.2016 itselleen suuntaamat
      200 000 osaketta merkittiin kaupparekisteriin 22.2.2016.
      - Orava Asuntorahasto Oyj:n maksuttomassa annissa 20.4.2016 itselleen suuntaamat
      200 000 osaketta merkittiin kaupparekisteriin 22.4.2016.
      - Orava Asuntorahasto Oyj:n maksuttomassa suunnatussa osakeannissa yhtiölle
      itselleen 5.7.2016 yhtiö merkitsi yhteensä 930 000 yhtiön uutta osaketta

      • Rahan_hankintaa

        Siitä, että ainoa keino jolla Orava näissä oloissa voi hankkia oikeaa käteistä, on uusien osakkeiden luominen ja myyminen markkinoille. Tällä tavalla on pääasiassa rahoitettu tänä vuonna maksetut osingot. Vanhojen omistajien osuus yhtiöstä tietenkin samalla pienenee ja osake laskee.


      • tätäkö.halusit

        Samaa peliä kuin tässä tapauksessa:

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14180933/pekka-peralle-talvivaarasta-20-miljoonaa-euroa

        Osakekeinottelulla oravan poikien ainoa ja ensisijainen tavoite on rikastua.
        matin ja maijjan kustannuksella.

        Kalliiksi käy asuntokeinottelu ja sillä on ss-natsien siunaus, tosin keinottelualue on voimakkaasti alkantu kutistua, keskittyen enää muutamaan suurempaan kaupunkin pk-seutu ykkösentä. Sielä kusipäitä viedään oikein kunnolla.
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/9390626/nain-asuntokeinottelu-on-organisoitu-

        Oravanpojat eivät ole ainoita kusettajia, todellakaan !


      • pölkkypää.tietenkin

        Voiko rikastuminen olla näin yksinkertaista.

        a) ensin suunnataan itselle maksuton anti (miljoonia osakkeita)

        B) "Saadakseen käteistä on Oravan myytävä osakkeitaan tai kiinteistöomistustaan ostohintaa kalliimmalla."
        On se Haaans tyhmä !
        Nythän pojat suuntasivat itselleen ilmaisannin ja nyt myyvät noita itselle "suunnattuja" osakkeita vähän yli 5 euron hintaan. Hölmöläisille tietenkin.

        C) ja nostavat omia hallinnointipalkkioita

        D) mutta kuka pölkkypää ostaa noita osakkeita


      • sij.suosistus

        E) ja kuinka kauan tuo tuohoon tuomittu toimintamalli voi pyöriä ?

        F) ei voi, ja alasajo on alkanut. Jos vielä kerkeät, tarkista pankin tekemä rahastosijoituksesi, jos on pannut oravaan, ota ulos heti, muuten menetät kaiken.


    • Katse.as.hinnoissa

      Kiinteist%C3%B6sijoitusrahastojen kurssit Euroopassa romahtaneet vuoden aikaj%C3%A4nteell%C3%A4 ja muualla maailmassakin kehittyneet melko huonosti.%3Cbr %2F%3E%3Cbr %2F%3EOravan suurimpiin omistajiin kuulunut henkil%C3%B6 myi osakkeita jo ennen Q2-osavuosi katsausta. Oravalla on 8100 piensijoittajaosakasta joihin kuuluu mm palstan Pundit ja OK-loordi sek%C3%A4 monet muut palstan asuntosijoitus bullerot. Piensijoittajille on j%C3%A4%C3%A4m%C3%A4ss%C3%A4 k%C3%A4teen Musta Pekka.%3Cbr %2F%3E%3Cbr %2F%3Ehttp%3A%2F%2Fwww.kauppalehti.fi%2F5%2Fi%2Fporssi%2Frahastot%2Findex.jsp%3Ffcomid%3D%26amp%3Btype%3D1%26amp%3Bclass%3DEUCA000688%26amp%3BN%E4yt%E4.x%3D18%26amp%3BN%E4yt%E4.y%3D9%3Cbr %2F%3E%3Cbr %2F%3Ehttp%3A%2F%2Fwww.arvopaperi.fi%2Fkaikki_uutiset%2Fvuokraturva-varoittaa-riskeista-uudet-asunnot-jo-huomattavan-kalliita-6597135

      • Katse.as.hinnoissa

        Viestini ei jostain syystä tullut perille. Laiton linkiksi KL rahastosivun liekö syy siinä.

        Rahastosivulta voi tarkastella kiinteistosijoitusrahastojen kehitystä 3v aikajänteellä.

        Huomattavaa on se, että Eurooppa kiinteistöt ovat laskeneet tai romahtaneet huomattavast viime vuoden aikana ja muuallakin maailmassa laskua.

        Onko auringon lasku tullut kiinteistösijoitusalalle?


    • Ylipainoinenhetero

      En ymmärrä tuota Oravan liiketoimintamallia. Ostetaan koko kerrostalo hintaan 100 euroa ja laitetaan kirjanpitoon arvoksi 120 euroa. Tässähän syntyy heti voittoa 20 euroa. Nyt vielä pitäisi myydä yksittäinen koppero sillä korkeammalla hinnalla?
      Siinä kohtaa alkaa yskiä. Markkinahinta oli 100 ja nyt se on 60 euroa. Miksi näin?
      Neukkukuutio Kotkasta tai Kouvostoliitosta. Pääomistajana konkurssikypsä Orava. Pitää olla itsetuhoinen sketsihahmo iskeäkseen kätensä tuollaiseen kasaan.

      • Haans.seA

        JOTTA YMMÄRTÄISIT :

        Saadakseen käteistä on Oravan myytävä osakkeitaan tai kiinteistöomistustaan ostohintaa kalliimmalla. No, osake on arvoltaan lähes puolittunut ja näyttäisi laskevan edellen.
        Entä ostettujen kiinteistöjen arvo, voisiko se nousta - puhumattakaan että ostaako enää kukaan - jäänee nähtäväksi. Riippuu siitä mistä osti ja millä hinnalla.
        Rahoituksen saaminen tätä kautta on siis äärimmäisen epävarmaa.

        ON YKSI KEINO enää jäljellä. Sinä.
        ==============================

        >>>Onhan meillä periaatteessa kriminalisoitu huijaaminen, mutta tätä ei kuitenkaan sellaiseksi tulkita. Mikä tässä selvää huijausta on se, että ostettujen asuntojen mielivaltaisesti arvioituja arvonnousuja kirjataan rahaston tuotoiksi<<<

        Tuokin KUPRU paljastuu kyllä kohta "talvivaaraksi" ja SINÄ maksat. Itse asiassa saatoit jo maksaakin, sillä kusettajathan pelaavat SÄÄSTÄJIEN rahoilla. Muistatko, pankkitiskillä kun Kusettaja sanoi, että nyt pannaan loput fyrkkasi RAHASTOIHIN.
        Juuri tähän kusetusvedätykseen !!!


        Haansin fyrkat eivät siis palaneet, vaikka natsit pelottelivat säästöjen arvon pudotuksella. Kusettajien juonihan oli vedättää asuntojen hintoja em. kepulikonstilla ja kohta tullaan alas reipasta vauhtia.
        ODOTTELIJAN säästöjen reaaliarvo on kohta taivaissa, kunhan kusettajien korttitalo romahtaa.


      • 22233377
        Haans.seA kirjoitti:

        JOTTA YMMÄRTÄISIT :

        Saadakseen käteistä on Oravan myytävä osakkeitaan tai kiinteistöomistustaan ostohintaa kalliimmalla. No, osake on arvoltaan lähes puolittunut ja näyttäisi laskevan edellen.
        Entä ostettujen kiinteistöjen arvo, voisiko se nousta - puhumattakaan että ostaako enää kukaan - jäänee nähtäväksi. Riippuu siitä mistä osti ja millä hinnalla.
        Rahoituksen saaminen tätä kautta on siis äärimmäisen epävarmaa.

        ON YKSI KEINO enää jäljellä. Sinä.
        ==============================

        >>>Onhan meillä periaatteessa kriminalisoitu huijaaminen, mutta tätä ei kuitenkaan sellaiseksi tulkita. Mikä tässä selvää huijausta on se, että ostettujen asuntojen mielivaltaisesti arvioituja arvonnousuja kirjataan rahaston tuotoiksi<<<

        Tuokin KUPRU paljastuu kyllä kohta "talvivaaraksi" ja SINÄ maksat. Itse asiassa saatoit jo maksaakin, sillä kusettajathan pelaavat SÄÄSTÄJIEN rahoilla. Muistatko, pankkitiskillä kun Kusettaja sanoi, että nyt pannaan loput fyrkkasi RAHASTOIHIN.
        Juuri tähän kusetusvedätykseen !!!


        Haansin fyrkat eivät siis palaneet, vaikka natsit pelottelivat säästöjen arvon pudotuksella. Kusettajien juonihan oli vedättää asuntojen hintoja em. kepulikonstilla ja kohta tullaan alas reipasta vauhtia.
        ODOTTELIJAN säästöjen reaaliarvo on kohta taivaissa, kunhan kusettajien korttitalo romahtaa.

        On Haansilla vahva uskoa tämän eurovaluutan arvon vahvana säilymiseen ja deflaatioonkin. Ei olisi Haansista nokittamaan inflaatio-odotusten puolesta, tai sen mukaan sijoitusharaviaan asetelemaan.
        Tämän Orava-rahaston liikeidea vaatisi pidempään toimikseen reipasta inflaatiota, jotain sellaista mitä meillä markka-aikaan on ollut vaikkapa 70- ja 80-luvulla silloisine devalvaatio/inflaatio-kierteineen. Tuskin euron kanssa niin hurjiin kaksinumeroisiin inflaatioprosentteisiin ajaudutaan, joskin sekin on silti mahdollista, mutta jo jotain 5% inflaatio on sekin melkoinen.


      • hohhhohh

        Tänään jo -5% taulussa.


    • 22233377

      Jahas minun kommenttini onkin näköjään tästä ketjusta sensuroitu pois. Ei sitä ainakaan epäasiallisuuden vuoksi ole voitu poistaa. Ei se ollut pitkä kommentti. Lyhyesti siinä oman mielipiteeni tämän Oravan bisnes-ideasta kerroin.

      • 22233377

        Tuossa yllä onkin Haans lainainannut minun kommentistani tämän osan.

        >>>Onhan meillä periaatteessa kriminalisoitu huijaaminen, mutta tätä ei kuitenkaan sellaiseksi tulkita. Mikä tässä selvää huijausta on se, että ostettujen asuntojen mielivaltaisesti arvioituja arvonnousuja kirjataan rahaston tuotoiksi<<<

        Olisiko Haans sen poistoon ilmoittanut, mutta miksi ?


      • Haans.seA

        Haans ei ilmoittele mitään. Palstan keskusta-oikeistolaiset ilmoittelevat, se tiedetään.

        Haans vain valistaa hölmöläisiä ja sopuleita.
        Ylempänä kysyttiin, mitä mittavat maksuttomat suunnatut osakeannit tarkoittavat. Joku vastasikin, että rahastusta. Tässä se graafina

        http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/osake/index.jsp?klid=2061&graafi=true

        Mutta, KUKA noita ostaa ??? Sinäkö pankkisi rahastojen kautta = ?

        Katso (ed. myös) mitä tapahtui talvivaarassa, kun ovela johtaja rikastui kymmenillä miljoonilla. Kenelle jäi luu käteen, ja mitä (rahastojen) kautta =?


      • Vakuusvaje

        > Mutta, KUKA noita ostaa ??? Sinäkö pankkisi rahastojen kautta = ?

        Oravan suurempien omistajien joukossa ei ole yhtään pankkien rahastoa. Julkisen tiedon rajana tässä on noin 300000 euroa, eikä sen pienemmällä omistuksella ole väliäkään.

        Osataan siellä rahastoyhtiöissä sentään lukea kirjanpitoa ja jättää tällaiset kohteet ostamatta. Sitä paitsi onhan niillä omatkin kiinteistörahastot.


    • rrrrhjkkjkhghgjjg

      Oravan ja wincapitan mittari-yhtälö molemmat erittäin huvittavia:

      http://aijaa.com/eMPKug


      Syötäpä oman omistusasuntosi tiedot tuohon oravan yhtälöön ja huomaat olevasi miljardööri.

      Vaan ei tyhmä joka myy vaan tyhmä joka ostaa.

      Jos ei oravan osakkeen ostaja ole oravan yhtälöä testannut omalla asunnolla niin ihan oma vika jos meni rahat Torasvirralle, Postilalle ym rahasto-osaajille.

      • jchk

        Oravassa näen kohta ostomahdollisuuden. 30 vuoden kokemus osakkeista


      • 19-12
        jchk kirjoitti:

        Oravassa näen kohta ostomahdollisuuden. 30 vuoden kokemus osakkeista

        Niin sä näit varmaan Talvivaarassakin. No tyhmillä ne rahat harvoin pitkään viihtyy.

        Ei jatkoon.


      • Katse.as.hinnoissa
        jchk kirjoitti:

        Oravassa näen kohta ostomahdollisuuden. 30 vuoden kokemus osakkeista

        Oravan pitkän ajan tuottopotentiaali perustuu vain vuokratuottoihin jos asuntojen hinnat pysyy laskevalla trendillä tai samana. Bruttovuokratuotot 4% luokkaa joten ei minusta kovin houkutteleva sijoituskohde. Osinkotuotto laskee.

        Osakeannit ei enää myy ja pankit ei anna lainaa Oravalle joten yritys ei enää kasva. Vuokra-asuntomarkkinat ovat kypsät.

        Oravan kurssi on enää puolet ovk:ssa ilmoitetusta tasesubstanssista joten sijoittajat hinnottelee tasekuplaa. Asuntojen keski-ikää ei ilmoiteta, remonttivelkaa voi olla paljon.

        Vuokra-asuntojen vuokrahinnat ei enää nouse ja voivat kääntyä laskuun.

        Sijoittajan näkökulmasta osaketta voisi ostaa nykyhinnalla vain spekuloimalla yrityskaupalla.

        Oravalla 8100 pettynyttä piensijoittajaa joista moni haluaa päästä osakkeesta eroon joten kurssinousu on epätodennäköistä lähitulevaisuudessa.


      • onko.pussissa
        Katse.as.hinnoissa kirjoitti:

        Oravan pitkän ajan tuottopotentiaali perustuu vain vuokratuottoihin jos asuntojen hinnat pysyy laskevalla trendillä tai samana. Bruttovuokratuotot 4% luokkaa joten ei minusta kovin houkutteleva sijoituskohde. Osinkotuotto laskee.

        Osakeannit ei enää myy ja pankit ei anna lainaa Oravalle joten yritys ei enää kasva. Vuokra-asuntomarkkinat ovat kypsät.

        Oravan kurssi on enää puolet ovk:ssa ilmoitetusta tasesubstanssista joten sijoittajat hinnottelee tasekuplaa. Asuntojen keski-ikää ei ilmoiteta, remonttivelkaa voi olla paljon.

        Vuokra-asuntojen vuokrahinnat ei enää nouse ja voivat kääntyä laskuun.

        Sijoittajan näkökulmasta osaketta voisi ostaa nykyhinnalla vain spekuloimalla yrityskaupalla.

        Oravalla 8100 pettynyttä piensijoittajaa joista moni haluaa päästä osakkeesta eroon joten kurssinousu on epätodennäköistä lähitulevaisuudessa.

        Joulukuun viimeinen päivä pitäisi taas maksaa osinkona 27 snt/osake.


      • jgcll

        Talvivaaraan en oo koskaan koskenu. Oravaa ostan kun tarpeeksi putoo. Osakesalkkuni yli 200000 on varaa


      • Katse.as.hinnoissa
        onko.pussissa kirjoitti:

        Joulukuun viimeinen päivä pitäisi taas maksaa osinkona 27 snt/osake.

        Oravan osingonmaksu on kuin siirtäisit saman rahan taskustasi toiseen taskuusi. Siinä ei sijoittaja rikastu. Kun osinko irtoaa pörssikurssi laskee osingon verran.


      • Katse.as.hinnoissa
        Katse.as.hinnoissa kirjoitti:

        Oravan osingonmaksu on kuin siirtäisit saman rahan taskustasi toiseen taskuusi. Siinä ei sijoittaja rikastu. Kun osinko irtoaa pörssikurssi laskee osingon verran.

        Oravan pörssikurssin romaduksen jälkeen seuraa osinkojen romahdus jota saadaan odotella kun tilinpäätös julkaistaan lähiaikoina.


      • Katse.as.hinnoissa
        Katse.as.hinnoissa kirjoitti:

        Oravan pörssikurssin romaduksen jälkeen seuraa osinkojen romahdus jota saadaan odotella kun tilinpäätös julkaistaan lähiaikoina.

        Oravan tilinpäätös julkaistu, osinkotuotto romahti kuten ennakoin. Jaetut osingot oli vuonna 2016 yhteensä 1,08 euroa/osake ja 2017 yhteensä enää 0,12 euroa/osake.

        "Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että vuoden 2016 tuloksesta jaetaan vuonna 2017 osinkoa yhteensä 0,12 euroa osakkeelta yhteensä 1 151 869,20 euroa ja että hallitus valtuutetaan päättämään vuosineljänneksittäin maksettavien osinkojen määristä".

        https://newsclient.omxgroup.com/cdsPublic/viewDisclosure.action?disclosureId=760849&lang=fi

        Orava ennustaa 2017 vuokrahinnat ei enää nouse.


      • Katse.as.hinnoissa
        jchk kirjoitti:

        Oravassa näen kohta ostomahdollisuuden. 30 vuoden kokemus osakkeista

        Tilastokeskuksen pitkäaikainen kehittämispäällikkö Ilkka Lehtinen kehottaa asuntorahastoon sijoittamista suunnittelevia olemaan tarkkana rahaston tuottolupausten kanssa.

        "Ne lupaavat 6–8 prosentin tuottoa, kun asunnon juokseva vuokratuotto on vain 2–3 prosenttia. Loppuosa tuotosta perustuu siihen, että asuntojen arvo nousee. Rahastot joutuvat kierteeseen [tuottolupaustensa kanssa], ja voi sanoa, että se on pyramidihuijaus, Lehtinen täräyttää".

        http://yle.fi/uutiset/3-9513990


      • kurren.kujanjuoksu

        Uusien kaksioiden vuokrat ovat jo kääntyneet ylitarjonnan takia laskuun.
        Vuokramarkkinoille suunnattuja asuntoja yritetään saada myytyä, mutta koska kaksioita rakennetaan markkinaan edelleen lisää täydellä voimalla (ja täydellä riistohinnalla), alkaa markkina vähitellen kypsyä.

        Kysynnän ja tarjonnan lain toimiessa - ennemmin tai myöhemmin - hinnat kääntyvät laskuun; Rakentajienkaan mahdollisuudet pitää myymätöntä rakennuskantaa omistuksessaan ei ole rajaton.

        Oravalle tämä on visio joka ei hilpeyttä herätä. Jos ja kun heidän on pakko jossakin vaiheessa realisoida asuntoja markkinalle jonka hintatrendi kääntyy laskukäyrälle, alkaa puntti tutista. Pöljinkin lainanhakija joka ei ikinä yhtäkään talousuutista lue, kuulee viimeistään pankin lainatiskillä ikäviä kysymyksiä vakuusarvoista yms ikävistä seikoista, eikä kaikkein hulluimmat carpe diem -unelmoinnit enää onnistu.
        Vaikka ikuisesti jatkuva kasvu ja asuntojen hintojennousu niin ihqua monen mielestä olisikin, se on utopiaa ja haavetta vain.


      • Katse.as.hinnoissa
        Katse.as.hinnoissa kirjoitti:

        Oravan tilinpäätös julkaistu, osinkotuotto romahti kuten ennakoin. Jaetut osingot oli vuonna 2016 yhteensä 1,08 euroa/osake ja 2017 yhteensä enää 0,12 euroa/osake.

        "Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että vuoden 2016 tuloksesta jaetaan vuonna 2017 osinkoa yhteensä 0,12 euroa osakkeelta yhteensä 1 151 869,20 euroa ja että hallitus valtuutetaan päättämään vuosineljänneksittäin maksettavien osinkojen määristä".

        https://newsclient.omxgroup.com/cdsPublic/viewDisclosure.action?disclosureId=760849&lang=fi

        Orava ennustaa 2017 vuokrahinnat ei enää nouse.

        Oravan tilinpäätöksessä vieraan pääoman takaisinmaksuaika on yli 72 vuotta, siis nykyisellä kassavirralla Orava saisi asuntolainat maksettua tuossa ajassa.

        http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/osake/tulostiedot.jsp?klid=2016

        Orava on pudonnut Balancen listalla alaspäin hurjaa vauhtia ollen nyt sijalla 113.

        http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/analyysit/balancenlista/


    • Kävyt_syöty

      Pitäkää hatuistanne kiinni, sillä nyt mennään jyrkkää alamäkeä ja vauhdilla. Ja kun hallituksessa on jo sovittu asumistukien reilusta leikkaamisesta velkaantumisen vähentämiseksi, niin kuplan puhkeaminen ei ole kaukana.

    • Todde

      Itse olen käsittänyt, että alun alkaenkin kyseessä on ollut scammi. Ostin aikanaan osaketta (n. 11€). Juttelin kaverin kanssa, jolla oli sukulainen hallituksessa. Sanoi että "varmaan ihan hyvä sijoitus", mutta luin rivien välistä, että kannattanee myydä pois. En ole joutunut katumaan

    • SenkusNauratteTälle

      Suomen asuntokauppa tulee pysähtymään totaalisesti vuoden sisällä.Syy:Palkat eivät ole kehittyneet siihen suuntaan kuin olisi pitänyt ja inflaatio pitäneet huolen siitä että pankkien omat korot tulevat nousemaan.Vaikka euriborit eivät liikkuisikaan niin pankkien katteen on pakko liikkua ja se tietää monelle monoa pankista.Sekä kiristynyttä velkataloutta. Ei hyvin mene kulissien takana vaikka niin kiven kovaa väitetään....ensi merkit tästä saamme syys-lokakuussa...Nyt ei kannata ostaa suomesta yhtään mitään ellei halua hirttää itseään taloudellisesti.

      • TODELLAKIN.NAURETAAN

        Ootko sä nyt ihan varma? Etkö ole oppinut mitään vaikka joka vuosi vähintään 15 vuotta oot ollut asiassta aina yhtä varma? Mukana ennusteessa aina:

        -korot raketoivat ihan kohta
        -rommaus tulee syksyllä
        -juuri nyt ei kannata ostaa mitään


      • hekkohheko
        TODELLAKIN.NAURETAAN kirjoitti:

        Ootko sä nyt ihan varma? Etkö ole oppinut mitään vaikka joka vuosi vähintään 15 vuotta oot ollut asiassta aina yhtä varma? Mukana ennusteessa aina:

        -korot raketoivat ihan kohta
        -rommaus tulee syksyllä
        -juuri nyt ei kannata ostaa mitään

        Ei matalat korot ikuisesti jatku.. Merkit korkojen nousulle jo aika selvät...
        http://www.kauppalehti.fi/uutiset/suuri-korkosykli-on-kaantynyt---korot-voivat-nousta-seuraavat-20-vuotta/KJuBhgeQ?ref=ampparit:5078&ext=ampparit


      • Hgbgbv
        hekkohheko kirjoitti:

        Ei matalat korot ikuisesti jatku.. Merkit korkojen nousulle jo aika selvät...
        http://www.kauppalehti.fi/uutiset/suuri-korkosykli-on-kaantynyt---korot-voivat-nousta-seuraavat-20-vuotta/KJuBhgeQ?ref=ampparit:5078&ext=ampparit

        Korot eivät ehkä enää laske, mutta mitään merkkejä korkojen merkittävästä noususta ei ole. Voi olla, että euribor-korot nousevat jopa nollan yläpuolella parin vuoden sisällä, mutta tuskin paljon sitä korkeammalle. Nythän euriborit ovat negatiivisen puolella, eikä tänä vuonna ole tapahtunut yhtään nousua, pikemminkin euriborit ovat laskeneet entisestäkin.


    • Osakemiljonääri

      Noniin, pieni 10k erä oravaa ostettu pettyneiltä piensijoittajilta. Substanssialennus yli 50%. Mahdollisuudet tienata melko hyvät.

      • ajan_merkit_huonot

        >>Mahdollisuudet tienata melko hyvät.<<

        Miinusmerkkiset kun osinkoihin ei enää riitä rahaa, kämppien arvo arvostusta paljon alempi ja osakkeen arvo laskee entisestään.

        Tyhmyyden määrä on näköjään vakio.


      • Katse.as.hinnoissa

        Merrill Lynch International ostanut perjantaivaihdosta lähes kaikki Oravan osakkeet, epäilen shorttien takaisinostoa. Vaihdosta vain alle 5000kpl on suomalaisten pankkiiriliikkeiden ostamia osakkeita. Piensijoittajat ovat myyjinä.

        Orava voi laskea vielä kymmeniä prosentteja koska osinkotuotto nykykurssilla vain 2,7%. Shorttien takaisin osto voi nostaa kurssia hieman mutta vain muutamien viikkojen ajan. Osinkotuottona 4% vastaisi kurssia 3,5€.

        http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/osake/index.jsp?klid=2016


    • välliin.piätös

      Tunnelma tulee tiivistymään loppuvuotta kohden. Itseasiassa nyt odotamme Oravan välitilinpäätöstä

      • pohjaa.ei.nähty

        Ostajan riski pienenee koko ajan, kun kurssi putoaa kohti 3 euroa.


      • minäpä.ti

        Pohjalla makaa KONNNNGURRSSI. Se taitaa olla realismia jo nytten.

        Mutta, mikä on informaatio näistä asuntorahastoista? No se, että niillä valjastettiin velkamuulin säästöt torjumaan totaaliromahdusta. Hetkellisesti se toimikin mutta ei - ikävä kyllä - lopullisesti. Tulos on päin vastainen ja pahempi....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      142
      5824
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      75
      5299
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      99
      4335
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3720
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3368
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      44
      2970
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2337
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      58
      2089
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      46
      1985
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1763
    Aihe