... kuukausi-palkkasi, ET selviä veloistasi (90 % todennäköisyydellä)
b) kuukausipalkkasi suuruinen, todennäköisyys on 50 % että et selviä veloistasi.
c) puolet kuukausipalkastasi, SELVIÄT todennäköisesti veloistasi.
Siinä kokemusta omaavan Haansin nyrkkisäännöt asunnon ostajalle näinä keskustaoikeistolaisen asunto-keinotteluaikoina.
Vaihtoehdon a) on valinnut oikeisto-ylen valehtelun ja siis "demari"-koira Jungnerin
työvoimapula perusteella suurin osa asuntovelallisista eli lopputulos on kylmä.
Velkasopuli EI selviä veloistaan, ikävä kyllä.
Mutta kaikki tämä: VAROITUKSENA MUILLE !!!
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10097139/suomalaiset-eivat-selvia-veloistaan--valitettavasti-
Terv Haans, se luotettava ja varma, ei kusettaja !
Jos asunnon neliöhinta on a) kaksikertaa (2 x)
5
183
Vastaukset
- oleellinen.tieto
Vastaavasti, jos maksajien lukumäärä tuplaantuu, siirryt riskitasolla alemmaksi eli kohti c) -tasoa.
Mutta periaatteessa samat ehdot säilyy. Kaksi maksajaakaan ei auta, jos neliöhinta on 2 x maksajien yhteenlaskettu kk-tienesti.
Ja tietenkin verottommana.
Se oleellinen tieto jäi avaajalta mainitsematta. Nettotuloista on bruttovelat tosiasiallisesti maksettava.
Muistakaa myös, että nykyinen asuntojen hintataso EI ole kestävällä pohjalla, sillä se on löyskätisellä luotonannolla (vrt subprimekriisi) ja "työvoimapula"-valehtelulla ryyditetty.
Suomessa ei subprimekriisiä ole vielä koettu vaikka taloudellisesti tilanne on aivan sama kuin muualla euroopassa tai usassa lähinnä kahdesta syystä:
- yritysten(velka) RISKIT kantaa suomessa veronmaksaja suurelta osalta (esim. talvivaara)
- kuluttajien asuntoluotot on käytännössä pankille riskittömiä
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14411344/puttos-vesa-asuntoluotot-riskittomia-pankeille--- - onpa.outoa
Eikös neliöiden määrällä ole mitään merkitystä?
- olhfdrjpd
Oletus on näissä aina, että kaikki on hankittu pelkästään lainarahalla :(
Eiköhän myös lainan suuruudella ole vaikutusta, eli sillä kuinka suuri osuus asunnon hinnasta on lainarahalla hankittu. Neliöhinnalla ei ole niin suurta vaikutusta, jos lainaa on otettu vain vaikkapa 30% asunnon ostohinnasta ja loput omaa rahaa, esim. edellisten asuntojen myynnistä.
Noin 98 prosenttia asuntolainan ottaneista selviää asuntolainastaan. Ongelmaluotoista suurin osa liittyy kulutusluottoihin. Kyllä niitä kulutusluotoista ylivelkaantuneita löytyy myös asuntovelkaisista, mutta heidän ongelmat eivät johdu asuntolainasta vaan muusta huonosta taloudenpidosta. Heidän olisi syytä pysyä vuokralla muiden luusereiden parissa.
ps. typerää linkittää omiin vanhempiin sekoiluihinsa
Eli jos ostan 20 neliötä hintaan 10 000 e/m2 (= 200 000), en tule selviämään, mutta jos ostan 100 neliötä hintaan 5 000 e/m2 (= 500 000), selviäisin?
Mielenkiintoinen yhtälö, täytyy sanoa...- tyjtyjtyjtyjuj
Aika naurettava väite... Eli tuolla perusteella kannattaa ostaa jättimäinen 1000 neliön homeinen kartano keskeltä korpea 1000 euron neliöhintaan sen sijaan, että ostaa pienen 20 neliön yksiön 5000 euron neliöhintaan asutuskeskuksesta.
Ei neliöhinnalla ole mitään merkitystä selviämisen kannalta, vaan sillä miten paljon asunto maksaa ja kuinka paljon ottaa lainaa suhteessa tuloihin. Toinen asia on, että on erittäin vähän asuntoja, joista on 100% velkaa, koska pankit eivät käytännössä enää edes myönnä 100% lainaa. Ja muutenkin, noin 50% omistusasunnoista on täysin velattomia.
Tämän lisäksi vaikuttaa myös se, kuinka paljon on säästöjä. Se, että on asuntolainaa, ei tarkoita sitä, etteikö voisi olla paljonkin rahaa sijoituksissa. Joillakin on jopa enemmän rahaa sijoituksissa kuin on lainaa. Nykykoroilla kun lainaa ei ole mikään pakko maksaa nopeasti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1473644Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953584Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423143Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172490- 1812152
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251357- 921179
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241041Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69978Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114947