Jos asunnon neliöhinta on a) kaksikertaa (2 x)

Haansin.nyrkkisäännöt

... kuukausi-palkkasi, ET selviä veloistasi (90 % todennäköisyydellä)

b) kuukausipalkkasi suuruinen, todennäköisyys on 50 % että et selviä veloistasi.

c) puolet kuukausipalkastasi, SELVIÄT todennäköisesti veloistasi.

Siinä kokemusta omaavan Haansin nyrkkisäännöt asunnon ostajalle näinä keskustaoikeistolaisen asunto-keinotteluaikoina.

Vaihtoehdon a) on valinnut oikeisto-ylen valehtelun ja siis "demari"-koira Jungnerin
työvoimapula perusteella suurin osa asuntovelallisista eli lopputulos on kylmä.
Velkasopuli EI selviä veloistaan, ikävä kyllä.
Mutta kaikki tämä: VAROITUKSENA MUILLE !!!

http://keskustelu.suomi24.fi/t/10097139/suomalaiset-eivat-selvia-veloistaan--valitettavasti-

Terv Haans, se luotettava ja varma, ei kusettaja !

5

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oleellinen.tieto

      Vastaavasti, jos maksajien lukumäärä tuplaantuu, siirryt riskitasolla alemmaksi eli kohti c) -tasoa.
      Mutta periaatteessa samat ehdot säilyy. Kaksi maksajaakaan ei auta, jos neliöhinta on 2 x maksajien yhteenlaskettu kk-tienesti.
      Ja tietenkin verottommana.
      Se oleellinen tieto jäi avaajalta mainitsematta. Nettotuloista on bruttovelat tosiasiallisesti maksettava.

      Muistakaa myös, että nykyinen asuntojen hintataso EI ole kestävällä pohjalla, sillä se on löyskätisellä luotonannolla (vrt subprimekriisi) ja "työvoimapula"-valehtelulla ryyditetty.

      Suomessa ei subprimekriisiä ole vielä koettu vaikka taloudellisesti tilanne on aivan sama kuin muualla euroopassa tai usassa lähinnä kahdesta syystä:

      - yritysten(velka) RISKIT kantaa suomessa veronmaksaja suurelta osalta (esim. talvivaara)
      - kuluttajien asuntoluotot on käytännössä pankille riskittömiä

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14411344/puttos-vesa-asuntoluotot-riskittomia-pankeille---

    • onpa.outoa

      Eikös neliöiden määrällä ole mitään merkitystä?

      • olhfdrjpd

        Oletus on näissä aina, että kaikki on hankittu pelkästään lainarahalla :(

        Eiköhän myös lainan suuruudella ole vaikutusta, eli sillä kuinka suuri osuus asunnon hinnasta on lainarahalla hankittu. Neliöhinnalla ei ole niin suurta vaikutusta, jos lainaa on otettu vain vaikkapa 30% asunnon ostohinnasta ja loput omaa rahaa, esim. edellisten asuntojen myynnistä.

        Noin 98 prosenttia asuntolainan ottaneista selviää asuntolainastaan. Ongelmaluotoista suurin osa liittyy kulutusluottoihin. Kyllä niitä kulutusluotoista ylivelkaantuneita löytyy myös asuntovelkaisista, mutta heidän ongelmat eivät johdu asuntolainasta vaan muusta huonosta taloudenpidosta. Heidän olisi syytä pysyä vuokralla muiden luusereiden parissa.

        ps. typerää linkittää omiin vanhempiin sekoiluihinsa


    • Eli jos ostan 20 neliötä hintaan 10 000 e/m2 (= 200 000), en tule selviämään, mutta jos ostan 100 neliötä hintaan 5 000 e/m2 (= 500 000), selviäisin?

      Mielenkiintoinen yhtälö, täytyy sanoa...

    • tyjtyjtyjtyjuj

      Aika naurettava väite... Eli tuolla perusteella kannattaa ostaa jättimäinen 1000 neliön homeinen kartano keskeltä korpea 1000 euron neliöhintaan sen sijaan, että ostaa pienen 20 neliön yksiön 5000 euron neliöhintaan asutuskeskuksesta.

      Ei neliöhinnalla ole mitään merkitystä selviämisen kannalta, vaan sillä miten paljon asunto maksaa ja kuinka paljon ottaa lainaa suhteessa tuloihin. Toinen asia on, että on erittäin vähän asuntoja, joista on 100% velkaa, koska pankit eivät käytännössä enää edes myönnä 100% lainaa. Ja muutenkin, noin 50% omistusasunnoista on täysin velattomia.

      Tämän lisäksi vaikuttaa myös se, kuinka paljon on säästöjä. Se, että on asuntolainaa, ei tarkoita sitä, etteikö voisi olla paljonkin rahaa sijoituksissa. Joillakin on jopa enemmän rahaa sijoituksissa kuin on lainaa. Nykykoroilla kun lainaa ei ole mikään pakko maksaa nopeasti...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      69
      3133
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      67
      2821
    3. Kela kelaa toimeentulotukia takaisin

      Ylen sivulla juttu, kun vähäisen omaisuuden takia peritään tukia takaisin ja uhataan ulosotolla. Jutussa yksi mielenkii
      Maailman menoa
      190
      2470
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      41
      2415
    5. Kyllä sut varmaan

      Aika moni haluaisi, miks sä et halua niitä jotka varmaan purkkiin sut pistäis ettet pääse karkuun
      Ikävä
      41
      1669
    6. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      19
      1570
    7. Rakastan sua

      Johonkin tämä piti saada purkautumaan, ehkä se jollain ihmeellä välittyy samalla sinun suuntaan ❤️
      Ikävä
      15
      1506
    8. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      32
      1365
    9. Työnsin sut aikoinani pois nainen, koska en ollut varma hyväksikäyttäisinkö sinua

      Olin varma, että hyväksikäyttäisin sinua, tai että et olisi tarpeeksi kaunis tai kiva minulle, sen takia työnsin sinut p
      Ikävä
      66
      1314
    10. iltaa häelle

      Hyvää iltaa hänelle naiselle ❤ mieheltä Harmittaa yksi asia
      Ikävä
      17
      1286
    Aihe