Hakusessa olisi hyvä ja kestävä fatbike sähkömoottorilla, joka hyödyntäisi mahdollisimman tehokkaasti tätä nykyistä lakia.
Laki on muuttunut, ja nykyään pyörässäkin saa olla sähkömoottori 1kw saakka käsikaasulla, kunhan nopeus ei ylitä 25km/h ja siinä on liikennevakuutus.
Hieman kriteereitä:
- Erinomainen runkogeometria, eli pitäisi olla hyvä ajettava niin maastossa kuin myös työmatkaa pyörätiellä.
- Kevyt (muihin sähköpyöriin verrattuna)
- Pyörässä pitää olla säädettävä avustus momentin tunnistuksella.
- Renkaat leveämmät kuin 4"
- Sähköjärjestelmän jännite mieluummin vähintään 48V
- Laadukas akku niin suurella kapasiteetillä että pyörällä pystyy tarvittaessa ajamaan pelkällä käsikaasulla vähintään 20km.
- Moottorina mieluummin napamoottorit molemmissa renkaissa, kuin keskiömoottori.
Keskiömoottoriahan aina kehutaan sen hyvän painopisteen sijainnin vuoksi, mutta mielestäni sopivan kevyet moottorit molemmissa navoissa on painopisteen kannalta yhtä hyvä ratkaisu, ja on muiden ominaisuuksien kannalta paljon parempi.
Mahdollisimman yksinkertainen suoravetoinen napamoottori on kestävä, eikä rasita pyörän kuluvia osia yhtä pahasti kuin keskiömoottori.
Tehokas keskiömoottori laittaa ainakin ketjut ja rataspakat todella kovalle rasitukselle, joka mielestäni lyhentää niiden käyttöikää todella paljon.
Eli haluan pyörän joka kestää, enkä tahdo kuluttaa aikaani esim. jatkuvasti rattaita ja ketjuja vaihdellen.
Tuossa alla pari vaihtoehtoa joita olen katsellut, ja joista tuo All Terrain R750 vaikuttaisi lupaavimmalta...
https://shop.m2sbikes.com/products/all-terrain-electric-fat-bike
https://www.surface604.com/ebikes/boar-electric-fat-bike/
Onko lukijoilla tiedossa mitään muita vastaavat kriteerit täyttäviä vaihtoehtoja?
Sähköinen läskipyörä
2
1358
Vastaukset
- Rapakuntoinen
Hienot toiveet, juu, mutt osittain ristiriitaiset.
Ekaks se, ett napamoottoreissa ei ole momentintunnistinta.
Ja toiseks, eipä taida olla paljon tarjontaa, joissa olis moottori molemmissa pyörien navoissa... No enhän minä kaikkia maailman sähköpyöriä tunne enkä edes tiedä, mutt empä vaan oo moista nähnyt.
Mutt läskipyörä - se on kyll ittensä läpilyönyt todella monipuolisena. Sillä kun tosiaan voi ajaa niin lumessa kuin suvessa ja kurassa kuin kuurassakin, poluilla ja baanoilla... Ja sähkömoottori tekee siitä vielä todella hauskan, sanovat, jotka moisella ovat päässeet nauttimaan. Muut sitt pitävätkin sitä kuka turhana, kuka kalliina, niinkos aina 'perässä hiihtävien' tapana on...- Läskipyöräilijä
Näinhän tuo tahtoo olla että kaikkeen uutuuteen liittyy aina niitä ennakkoluuloja, ja tietysti ne ensimmäiset "harjoitus-kappaleet" usein onkin täyttä sutta ja sekundaa, mutta kyllä se näissäkin tuotteissa tuo kehitys on kulkenut mukavan vauhdikkaasti eteenpäin, ja alkavat olemaan jo ihan käyttökelpoisia pelejä.
Noissa paremmissa pyörissä alkaa olemaan jo jonkinlainen momentin tunnistava anturi:
"Voiman tunnistava sähköjärjestelmä
Boar on varustettu pyöräilijän voiman tunnistavalla järjestelmällä, mikä tekee pyörästä herkästi polkijan liikkeisiin reagoivan. Mitä kovemmin poljet sitä enemmän voimaa moottori tuottaa. Tämä johtaa taisaiseen voimantuottoon, joka tekee pyörästä luonnollisen tuntuisen ajaa. Momentintunnistin havaitsee kun pyöräilijä alkaa polkea ja kytkee moottorin päälle välittömästi, sekä katkaisee virran ilman viivettä. Viiveetön moottorinohjaus onkin yksi tärkeimmistä ominaisuuksista maastossa ajaessa, sillä tiukoissa paikossa äkillinen voiman tuotto voi aiheuttaa ongelmia. Lisäksi hyvin hallittu voimantuotto vähentää akun virran kulutusta ja pidentää ajomatkaa"
http://www.sahkofillari.fi/Surface-Boar-604-Fatbike
Tuosta All Terrain R750 en ole varma, kun nuo mainostekstit tahtoo olla tuonlaisia tynkiä, joista on aina jätetty tarkemmat tekniset tiedot pois.
Mutta yhteystiedot kyllä löytyis, eli laittavat varmasti mielellään tarkempaakin tietoa kiinnostuneille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1332160
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1301543En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1141452- 631244
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1411195The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121121Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall226945- 155895
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57823Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20799