YLE: palkitussa betonirakenteessa rakkuloita

rakkoja.seinissä

Uusien talojen laatu on kohdallaan myös Jätkäsaaressa. Kuka vielä nauraa 70-luvun rakentamiselle? Kun vielä tietää millainen äänieristys näissä ontelolaattataloissa on niin huhhuh, kyllä nyt taidetaan apinaa koijata.

http://yle.fi/uutiset/3-9530933

6

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutta.ja.sekundaa

      Niin no tätähän tämä on nykyrakentaminen, asunto vanhasta kivitalosta on varmempi sijoitus.

      • Grynderi

        Hekan tavoitteena on olla paras vuokranantaja paikkakunnalla ja pitsitalo edustaa sitä hanketta. Rakkulat seinissä tarkoittavat että rakennus HENGITTÄÄ mutta eiväthän asukkaat sitä tiedä, jos heille ei kerrota. Artikkelin kuvassa kynnykselle oli vuokralaiselta selvästi jäänyt hiekkaa ja "vesikello" oli rakennusytiön toimesta laadittua TAIDETTA. Luulisi nyt vähän ymmärtävän mutta landet muuttakoon muualla. Toivon, että HEKAssa valitaan asukkaiksi hieman enemmän todellista asumisen laatua ymmärtäviä. Yhdessä teemme kaupungin PARASTA asumista, Hekan uuden strategian mukaisesti.


    • riittää_vuokraloisille

      Kallion spugulla on ontelo korvien välissä.

      Betonin lujuusongelma on paikallavalettujen rakenteiden ongelma. Etenkin siltarakenteiden, mutta on tästä kärsitty jonkin sairaalankin perustusten valutöissä. Ongelma johtuu tarpeesta läträtä betonin huokoisuutta (tarvitaan pakkasenkeston parantamiseksi) ja notkeutta (tarvitaan valutöissä) säätelevien lisäaineiden tarpeesta ehkä myös pitkistä kuljetusmatkoista (liikaa sekoitusta -> liikaa ilmaa betoniin) ja ehkä myös eri valmistajien lisäaineiden yhteensopimattomuudesta.

      Ei ontelolaattoissa tarvita mitään huokostuksia eikä elementeissä ole ollut ongelmia. Tästähän voidaankin heti päätellä, että varminta olisi aina käyttää mahdollisimman pitkälle tehtaalla tehtyjä komponentteja, niin työmaalla tehtävien virheiden määrä vähenee. Koska ainahan sitä on kämmätty ja oiottu, myös 20...50 -luvun taloissa löytyy kaikenlaista jännää, kuten painovoimaisen poiston hormeihin ei ole jaksettu väliseiniä tehdä -> äänet ja hajut kulkeutuu kivasti kämpästä toiseen.

      Nuo "vesi tulee katon läpi" on sitä normaalia työvirhettä. Joko vesikatto vuotaa tai sitten ei ole porattu ontelolaattoihin tyhjennysreikiä siltä varalta, että rakennustyön aikana olisi niihin päässyt vettä. Selvästi ajattelumalli on, että vuokraloisille kelpaa huonompikin, koska edellisen kerrankin (vuosi, pari sitten) kun tällaista pääsi uutisiin, kyse oli nimenomaan vuokrakasarmista.

      • Porno-Jalmari

        Normaaleja työvirheitä tupaa tulemaan, kun osaamattomat vastaavat paimentavat kieltä osaamattomia ja koluttamattomia ulkomaalaisia.


    • Ylipainoinenhetero

      So what?
      Luukku on Helsingin kaupungin ja sijainti on Jätkäsaari.
      Jos ei kelpaa niin tuolta saa muuttaa aivan minne haluaa. Tuonne löytyy uusi asukas vaikka lattialla olisi 5 senttiä vettä. Toistaiseksi Hyryläinen on sinnitellyt sitkeästi ja seuraillut kuinka vesi on tehnyt nykytaidetta betoniin. Antaa tuhnun avautua.

      • Onnikunno

        Jännä tilanne Jätkäsaaressa. Tilanne on fifty/sixty että suomalaisten osuus asukkaista on 50%. Loppuvuodesta kun pari vuokrakassua valmistuu niin peli on selvä. Et kiva viettää 100v bileitä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      476
      1723
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1497
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1338
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1299
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      905
    6. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      856
    7. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      47
      804
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      736
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      722
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      701
    Aihe