YLE: palkitussa betonirakenteessa rakkuloita

rakkoja.seinissä

Uusien talojen laatu on kohdallaan myös Jätkäsaaressa. Kuka vielä nauraa 70-luvun rakentamiselle? Kun vielä tietää millainen äänieristys näissä ontelolaattataloissa on niin huhhuh, kyllä nyt taidetaan apinaa koijata.

http://yle.fi/uutiset/3-9530933

6

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutta.ja.sekundaa

      Niin no tätähän tämä on nykyrakentaminen, asunto vanhasta kivitalosta on varmempi sijoitus.

      • Grynderi

        Hekan tavoitteena on olla paras vuokranantaja paikkakunnalla ja pitsitalo edustaa sitä hanketta. Rakkulat seinissä tarkoittavat että rakennus HENGITTÄÄ mutta eiväthän asukkaat sitä tiedä, jos heille ei kerrota. Artikkelin kuvassa kynnykselle oli vuokralaiselta selvästi jäänyt hiekkaa ja "vesikello" oli rakennusytiön toimesta laadittua TAIDETTA. Luulisi nyt vähän ymmärtävän mutta landet muuttakoon muualla. Toivon, että HEKAssa valitaan asukkaiksi hieman enemmän todellista asumisen laatua ymmärtäviä. Yhdessä teemme kaupungin PARASTA asumista, Hekan uuden strategian mukaisesti.


    • riittää_vuokraloisille

      Kallion spugulla on ontelo korvien välissä.

      Betonin lujuusongelma on paikallavalettujen rakenteiden ongelma. Etenkin siltarakenteiden, mutta on tästä kärsitty jonkin sairaalankin perustusten valutöissä. Ongelma johtuu tarpeesta läträtä betonin huokoisuutta (tarvitaan pakkasenkeston parantamiseksi) ja notkeutta (tarvitaan valutöissä) säätelevien lisäaineiden tarpeesta ehkä myös pitkistä kuljetusmatkoista (liikaa sekoitusta -> liikaa ilmaa betoniin) ja ehkä myös eri valmistajien lisäaineiden yhteensopimattomuudesta.

      Ei ontelolaattoissa tarvita mitään huokostuksia eikä elementeissä ole ollut ongelmia. Tästähän voidaankin heti päätellä, että varminta olisi aina käyttää mahdollisimman pitkälle tehtaalla tehtyjä komponentteja, niin työmaalla tehtävien virheiden määrä vähenee. Koska ainahan sitä on kämmätty ja oiottu, myös 20...50 -luvun taloissa löytyy kaikenlaista jännää, kuten painovoimaisen poiston hormeihin ei ole jaksettu väliseiniä tehdä -> äänet ja hajut kulkeutuu kivasti kämpästä toiseen.

      Nuo "vesi tulee katon läpi" on sitä normaalia työvirhettä. Joko vesikatto vuotaa tai sitten ei ole porattu ontelolaattoihin tyhjennysreikiä siltä varalta, että rakennustyön aikana olisi niihin päässyt vettä. Selvästi ajattelumalli on, että vuokraloisille kelpaa huonompikin, koska edellisen kerrankin (vuosi, pari sitten) kun tällaista pääsi uutisiin, kyse oli nimenomaan vuokrakasarmista.

      • Porno-Jalmari

        Normaaleja työvirheitä tupaa tulemaan, kun osaamattomat vastaavat paimentavat kieltä osaamattomia ja koluttamattomia ulkomaalaisia.


    • Ylipainoinenhetero

      So what?
      Luukku on Helsingin kaupungin ja sijainti on Jätkäsaari.
      Jos ei kelpaa niin tuolta saa muuttaa aivan minne haluaa. Tuonne löytyy uusi asukas vaikka lattialla olisi 5 senttiä vettä. Toistaiseksi Hyryläinen on sinnitellyt sitkeästi ja seuraillut kuinka vesi on tehnyt nykytaidetta betoniin. Antaa tuhnun avautua.

      • Onnikunno

        Jännä tilanne Jätkäsaaressa. Tilanne on fifty/sixty että suomalaisten osuus asukkaista on 50%. Loppuvuodesta kun pari vuokrakassua valmistuu niin peli on selvä. Et kiva viettää 100v bileitä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      260
      6051
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3559
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      138
      3545
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3123
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      84
      3043
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      104
      2857
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2480
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      114
      2450
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2102
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1625
    Aihe