YLE: palkitussa betonirakenteessa rakkuloita

rakkoja.seinissä

Uusien talojen laatu on kohdallaan myös Jätkäsaaressa. Kuka vielä nauraa 70-luvun rakentamiselle? Kun vielä tietää millainen äänieristys näissä ontelolaattataloissa on niin huhhuh, kyllä nyt taidetaan apinaa koijata.

http://yle.fi/uutiset/3-9530933

6

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutta.ja.sekundaa

      Niin no tätähän tämä on nykyrakentaminen, asunto vanhasta kivitalosta on varmempi sijoitus.

      • Grynderi

        Hekan tavoitteena on olla paras vuokranantaja paikkakunnalla ja pitsitalo edustaa sitä hanketta. Rakkulat seinissä tarkoittavat että rakennus HENGITTÄÄ mutta eiväthän asukkaat sitä tiedä, jos heille ei kerrota. Artikkelin kuvassa kynnykselle oli vuokralaiselta selvästi jäänyt hiekkaa ja "vesikello" oli rakennusytiön toimesta laadittua TAIDETTA. Luulisi nyt vähän ymmärtävän mutta landet muuttakoon muualla. Toivon, että HEKAssa valitaan asukkaiksi hieman enemmän todellista asumisen laatua ymmärtäviä. Yhdessä teemme kaupungin PARASTA asumista, Hekan uuden strategian mukaisesti.


    • riittää_vuokraloisille

      Kallion spugulla on ontelo korvien välissä.

      Betonin lujuusongelma on paikallavalettujen rakenteiden ongelma. Etenkin siltarakenteiden, mutta on tästä kärsitty jonkin sairaalankin perustusten valutöissä. Ongelma johtuu tarpeesta läträtä betonin huokoisuutta (tarvitaan pakkasenkeston parantamiseksi) ja notkeutta (tarvitaan valutöissä) säätelevien lisäaineiden tarpeesta ehkä myös pitkistä kuljetusmatkoista (liikaa sekoitusta -> liikaa ilmaa betoniin) ja ehkä myös eri valmistajien lisäaineiden yhteensopimattomuudesta.

      Ei ontelolaattoissa tarvita mitään huokostuksia eikä elementeissä ole ollut ongelmia. Tästähän voidaankin heti päätellä, että varminta olisi aina käyttää mahdollisimman pitkälle tehtaalla tehtyjä komponentteja, niin työmaalla tehtävien virheiden määrä vähenee. Koska ainahan sitä on kämmätty ja oiottu, myös 20...50 -luvun taloissa löytyy kaikenlaista jännää, kuten painovoimaisen poiston hormeihin ei ole jaksettu väliseiniä tehdä -> äänet ja hajut kulkeutuu kivasti kämpästä toiseen.

      Nuo "vesi tulee katon läpi" on sitä normaalia työvirhettä. Joko vesikatto vuotaa tai sitten ei ole porattu ontelolaattoihin tyhjennysreikiä siltä varalta, että rakennustyön aikana olisi niihin päässyt vettä. Selvästi ajattelumalli on, että vuokraloisille kelpaa huonompikin, koska edellisen kerrankin (vuosi, pari sitten) kun tällaista pääsi uutisiin, kyse oli nimenomaan vuokrakasarmista.

      • Porno-Jalmari

        Normaaleja työvirheitä tupaa tulemaan, kun osaamattomat vastaavat paimentavat kieltä osaamattomia ja koluttamattomia ulkomaalaisia.


    • Ylipainoinenhetero

      So what?
      Luukku on Helsingin kaupungin ja sijainti on Jätkäsaari.
      Jos ei kelpaa niin tuolta saa muuttaa aivan minne haluaa. Tuonne löytyy uusi asukas vaikka lattialla olisi 5 senttiä vettä. Toistaiseksi Hyryläinen on sinnitellyt sitkeästi ja seuraillut kuinka vesi on tehnyt nykytaidetta betoniin. Antaa tuhnun avautua.

      • Onnikunno

        Jännä tilanne Jätkäsaaressa. Tilanne on fifty/sixty että suomalaisten osuus asukkaista on 50%. Loppuvuodesta kun pari vuokrakassua valmistuu niin peli on selvä. Et kiva viettää 100v bileitä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4473
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3238
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2590
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2517
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe