Gimp on sekaisin

Ymmällä

Gimpistäni katosi kaikki valikot, enkä saa niitä takaisin koska myös se valikko katosi josta pääsisi valtsemaan windowseja. Control-B komennolla saan pelkästään työkalut valikon näkymään, mutta kuinka saisin sen päävalikon esiin josta voi määrittää valikot?

6

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En Gimppiä juuri käytä, mutta usein käytetty keino on poistaa/siirtää asetukset. Toinen on kirjautua koneeseen toisena käyttäjänä. Olisit voinut kertoa mitä systeemiä käytät.

      • Ymmällä

        En pääse Gimpin asetuksiin koska minulla näkyy ainoastaan nuo kuvankäsittelyn työkalut eikä mitään muita valikkoja. Olen poistanutkin koko Gimpin ja asentanut uudestaan, mutta sekään ei auta. Käytän Ubuntua.


    • KisoMakkare

      Ei ollut vaikea arvata että Tubutin-Ubuntu tekee temppujaan.

      • kiskomakkara

        Mahtaako?


    • Ymmällä
      • Ohjelman poisto ei poista käyttäjän asetuksia kotihakemistosta. Kotihakemisto pitää putsata joskus. Oletin että sanomalla poista asetukset olisit osannut etsiä ja poistaa .gimp-2.8 ja muut mahdolliset kansiot joihin se tallentaa dataa. Myös .thumbnails täyttyy ja .local & .config paikkoja jotka kannattaa joskus syynätä. Kirjautuminen eri tunnuksella auttaa usein selvittämään onko vika asetuksissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1531
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1410
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      67
      1263
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1131
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      982
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      918
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      882
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      721
    Aihe