URH-Rakennus

the Vihainen

Saako täällä sanoa ”kyrpäotsainen” jos saa, niin minä olen sellainen.

Meillä tehtiin remontti.

Remontin ajan olimme sitten evakkoasunnossa, mutta koska se on paljon pienempi, puhe oli että saisimme jättää siksi aikaa tavaraa kirjastoon, työhuoneeseen, olohuoneeseen ja parvekkeelle. Ne tavarat olisivat siellä sitten pressun alla turvassa, näin vakuutti meille tiedotustilaisuudessa UHR-rakennus. Ja minä saatana uskoin!

Ennen remonttia minä tavaroita pakatessa löysin vanhan rakennusliiton jäsenkirjani. En hennonnut heittää pois, tunteellinen idiootti kun olen. Nyt ei kyllä harmita laisinkaan.
Kun katselee mikä on URH-rakennus OY:n työmiesten moraali, saa jonkinlaisen tyydytyksen kun kusee vanhan jäsenkirjansa päälle.

Puolitoista viikkoa sitten, keskiviikona, saimme avaimet takaisin asuntoomme, ja siellä oli sitten loppusiivous tekemättä.
Keittiön kaapeissa, jonne ei periaatteessa olisi ollut mitään asiaa kylpyhuoneremontin tekijöillä, oli hyllyt paksun pölyn peitossa.
Parvekkeella, jonne heillä ei myöskään pitänyt olla mitään asiaa, oli lattialla tuhkaa ja pöydällä jonkun eväiden tähteet.
Joka paikassa oli pölyä, kuraa ja roskia.
Kirjaston nurkassa oli johdonpätkiä ja betonin muruja. Sama juttu työhuoneessa.

Olohuoneessa kahvitahra seinällä ja taululistat retkottivat seinältä osittain irtirevittynä ja lattialla kuraisia jälkiä ja laimiska kuivunutta vetoniittiä. Huippu oli se, että pressun alla, siis pressun, joka suojasi meidän tavaroitamme, oli muki, jossa oli tupakan natsoja eli joka saatanan hamppari oli paitsi polttanut tupakkaa Minun olohuoneessani, niin katsonut asiakseen penkoa Minun tavaroitani. Ja pressun alla olevan sohvan päällä jonkinlaisia 30-40 senttisiä metallikouruja tai -kiskoja. Perkele.

Pari kerrosta meidän yläpuolellamme olevassa asunnossa oli joulukuussa soitettu puheluja asukkaan linjalla keskellä yötä. Tästä kuulemma on tehty rikosilmoitus.

Sattui niin hyvin, että samana keskiviikkona, jolloin me saimme avaimen takaisin asuntoomme, oli myös kokous, jossa oli paikalla isännöitsijä, ja kuskasin tuon mukin tupakantumppeineen hänelle, ja lisäksi kerroin pihalla tapaamalleni UHR-rakennus Oy:n mesulle tässä.

Nyt on sitten kulunut puolitoista viikkoa, ilman, että olen kuullut UHR-rakennus OY.n puolelta mitään. Heillä olisi ollut mahdollisuus esimerkiksi pahoitella, esittää anteeksi pyyntö, kysyä, paljonko maksoimme siivouksesta...

Ei mitään. Ja me likimain tarjosimme heille aloitetta.

Tuollainen piittaamattomuus, muitten omaisuuden ja kodin halventaminen, ylimielisyys ja etten sanoisi, yleinen savolaisuus, ei ainoastaan kieli huonosta viestinnällisestä osaamisesta ja työnjohdon kelvottomasta kyvystä valvoa työmaata., vaan kertoo yleisestä tapojen puutteesta.

7

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hävytöntä

      toimintaa. En voi käsittää että tuollaista tapahtuu.Yritys ei voi pysyä pystyssä kovin kauaa tuollaisilla käyntikorteilla.

      • jykäääääää

        Entäs pyykkikori? Oliko haistellut pikkuhousuja?


      • iiiii
        jykäääääää kirjoitti:

        Entäs pyykkikori? Oliko haistellut pikkuhousuja?

        VOIHAN PERSE ETTÄ OLET VITSIKÄS.TOIVOTTAVASTI SINULLE SATTUU VIELÄ PAHEMPAA.


    • Marko.

      Mikä on oikein tämä juttu.
      Olen varma että olen lukennut tämän saman jutun jo vuosi tai kaksi sitten. Silloin se oli rakennusyritykset palstalla . Teksti oli aivan sama. Yrityksen nimeä en muista oliko sama.

    • jykäääääää

      Tuliko hyvä mieli kun pääsi copy pastettamaan kaksvuotta vanhaa juttua, hyvä että, joku toinenkin huomas tan olevan fuulaa tai pelkkää paskaa

      • Thor Alarik

        Juttu on toisto, mutta onko se fuulaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      88
      3204
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      320
      2809
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1556
    4. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1252
    5. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1242
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1031
    7. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      990
    8. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      987
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      924
    Aihe