kohta 18 ja kaksosraskaus

juujaaa

Sain eilen tietää että odotan kaksosia. Melkoinen paniikki iski sillä olin jo sillä kannalla että pidän lapsi, mutta kaksi... annettiin ensi viikkoon aikaa miettiä. Oon siis 9 6 nyt, mutta keskeytys tapahtuu lääkkeellisesti. Kaavinnasta on tullut kuulemma kompliikaatioita liikaa. Ihan sekava olo. En oo oikeen mistään varma :S

13

2513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksi menee

      siinä missä yksikin, vanhemmiten lapsista on toisilleen seuraakin. On kai sulla joku joka voi auttaa aina välillä että voit esim. nukkua tarpeeksi?

      Ekat vuodet voi olla fyysisesti rankempaa mutta lapset kasvaa nopeasti.. eikä se rankkuus ole mitään verrattuna loppuelämäsi aborttisyyllisyyteen ja henkiseen pahoinvointiin, ja vieläpä tuplasellaiseen!

      Ota elämältä vastaan mitä se noin avokätisesti antaa!!

    • ottasin

      vaikka VIITOSET jos vaan mitenkään tulisin PAXUX!!!!

    • VAAN!

      Mitäs tossa olisi miettimistä. Pilaat vaan elämäsi!

      Mitä nopeammin sitä parempi!

    • et voi olla tosissaan?

      Siis jo oikeesti tämä juttu on totta niin ihmettelen sinun ajatusta? Miten voit edes harkita aborttia vaan sen takia kun saat kaksoset? Minulla oli 2 pientä lasta ( 3v ja 1v ja 7kk ) kun sain tietää että odotin kaksosia.. Joo sain ison shokin mutta se muuttui iloks todella äkkiä! Minä saisin lottovoiton! Ja nyt kun minun kaksoset on syntynyt ja ikää heille on kertynyt niin täytyy sanoa että helpompia lapsia ei ole! Jopa minun yks poika on vaativampi kun kaksoset yhteensä! Kaksosraskaus ei ole mikään abortin syy!! HÄPEÄ!

      • panee miettimään

        Tuttavapiirissä on useammat kaksoset abortoitu. Ei se kaksi lasta mene siinä missä yksi, kuten joku täälläkin mainitsi.

        Abortin syy voi olla vaikka se että lasta ei halua tai vaikka se että ei halua kaksosia.


      • 1977
        panee miettimään kirjoitti:

        Tuttavapiirissä on useammat kaksoset abortoitu. Ei se kaksi lasta mene siinä missä yksi, kuten joku täälläkin mainitsi.

        Abortin syy voi olla vaikka se että lasta ei halua tai vaikka se että ei halua kaksosia.

        Kun aborttipäätös on lähtöisin naisen omsita toiveista, tavoitteista, päämääristä ja haluista elämänsä suhteen, niin on aivan käistämätöntä,e ttä joku sanoo, ettei kaksosraskaus ole syy aborttiin.

        Itse en oman lisääntymiseni suhteen vielä tiedä, mutta selkeä tavoite elämälle on,e ttä jos lapsia joskus teen, niin maksimissaan se on se tasan yksi ja ainut lapsi. En ole itse perheen ainut lapsi, mutta silti visio, vain maksimissaan yhdestä lapsesta, on täysin kirkas mielessäni. Onneksi meillä ei suvussa ole myöskään rasitetta useampi munaisiin raskauksiin...


      • kimpussa jälleen
        panee miettimään kirjoitti:

        Tuttavapiirissä on useammat kaksoset abortoitu. Ei se kaksi lasta mene siinä missä yksi, kuten joku täälläkin mainitsi.

        Abortin syy voi olla vaikka se että lasta ei halua tai vaikka se että ei halua kaksosia.

        Aborttiväki yllyttää epävarmaa äitiä surmauttamaan lapsensa abortissa väittämällä asiaa arkipäiväiseksi.

        Lisäksi väitettään vastoin lakia, että lapsen ja kahdenkin surmauttamisen syy "ettei halua" lasta.

        Tällaista törkeää ja lain vasstaista aborttien edistämistä harrastaa porukka, joka on pääsääntöisesti abortoinut kaikki lapsensa ja joka on jäänyt paitsi tavallista naisen ja perheen elämään liittyvistä kokemuksista. Aborttiväellä on kokemusta ensisijassa laspsen surmauttamisesta omaan kohtuunsa ei elämästä lapsien kanssa.


      • Suurin osa
        kimpussa jälleen kirjoitti:

        Aborttiväki yllyttää epävarmaa äitiä surmauttamaan lapsensa abortissa väittämällä asiaa arkipäiväiseksi.

        Lisäksi väitettään vastoin lakia, että lapsen ja kahdenkin surmauttamisen syy "ettei halua" lasta.

        Tällaista törkeää ja lain vasstaista aborttien edistämistä harrastaa porukka, joka on pääsääntöisesti abortoinut kaikki lapsensa ja joka on jäänyt paitsi tavallista naisen ja perheen elämään liittyvistä kokemuksista. Aborttiväellä on kokemusta ensisijassa laspsen surmauttamisesta omaan kohtuunsa ei elämästä lapsien kanssa.

        aborteista Suomessa tehdään naisille, joilla on jo ennestään lapsia.


      • 1977
        Suurin osa kirjoitti:

        aborteista Suomessa tehdään naisille, joilla on jo ennestään lapsia.

        Vastaaja puhui kyllä aborttiväestä. Kyseinen aborttiväki pitää ehdottomasti erottaa niistä todellisista naisista jotka tekevät suomessa abortin, sillä puhehan ei ole samasta asiasta.

        Miedän muiden on vaikea alkaa arvailemaan mitä tuo aborttiväki tekee tai ajattelee...


      • ei abortin vastustaja
        panee miettimään kirjoitti:

        Tuttavapiirissä on useammat kaksoset abortoitu. Ei se kaksi lasta mene siinä missä yksi, kuten joku täälläkin mainitsi.

        Abortin syy voi olla vaikka se että lasta ei halua tai vaikka se että ei halua kaksosia.

        En missään nimessä vastusta abortteja! Olishan se hieno, jos kukaan ei joudus sitä tekemään, mutta... syitä on monia. Mutta että joku halua aborttia sen takia, että odottaa kaksosia... seuraavaksi haluankin abortin kun odotan tyttöä kun haluaisinkin poika... ei lapset ole tavara, että voimme valita sukupuolen, kappale määrän, eri ominaisuudet. Ei lapsilla ole vaihto- eikä palautusoikeutta. Jos sitten halua lapsen tai päättä synnyttää sen, hänet on otettava vastaan sellaisena kun hän tulee. Itse sain 18v ensimmäisen lapseni, tekemällä tehty ja haluttu, vaikka lapsen isä sitten häipyisikin kuvioista. Toinen lapseni tuli, kun olin naimisissa nykyisen mieheni kanssa. En olisi vielä halunnut lisää lapsia, olisin halunnut opiskella. Nyt meillä on 14v autistinen tytär. Niin, palauttaisin hänet, mutta kun ei ole sitä palautus- tai vaihto -oikeutta. Vaikka hän on meille rakas, helppoa ei ole. Kun sitten päätimme hankkia kuopuksemme, olin varma, että jos jotain viitteitä jostain vammasta tule raskauden aikana esiin, päätyn aborttiin. Saimme terveen ja ihanan tytön. Enempää lapsia en halua ja toivon etten joudu koskaan vaikean päätöksen eteen. Mutta ennen kaikkea -abortti ei ole tapa säännöstellä lastenhankkimista, 2000 luvulla siihen pitäisi olla paljon muitakin keinoja. Mutta niin kuin todettu mikään keino ei ole varma :( Voimia kaikille, jotka joutuvat raskaan päätöksen tekemä. Ja voimia myös kaikille, jota tekevät sen toiseen "raskaan" päätöksen otta vastuu toisesta ihmisestä tai ihmisistä pitkiksi vuosiksi.


    • et kai

      Et kai tosiaan harkitse aborttia ?
      Voi hyvänen aika sentään.
      Kyllä nykymaailmassa pärjää, miten kestät omantunnon tuskat!!!
      Kai sulla äiti on ja muitakin auttajia!

      • niin kummallista

        miten tämäkin tietää ap:n asiat paremmin kuin hän itse :D Aborttia voi harkita, se on naisen oikeus.

        Nykymaailmassa ei pärjää kaikki.

        Joillakin ei ole auttajia!


    • 2xtuplat

      Oli miten oli, niin kaksinkertaisena kaksosten äitinä on ikävä ajatella, että joku abortoisi siksi, että on kaksoset tulossa. Kaksosia kun ei kaikille suodakaan. Meillä ehkäisy ei toissa syksynä tepsinyt ja mies oli abortin kannalla. Itse ajattelin, etten halua miestä isäksi pakottaa, joten voisin läpikäydä abortin ja sitten jättää ukon. Sen olin kuitenkin jo päättänyt, että jos ultrassa näkyisi 2 vauvaa, jättäisin aborttiprosessin kesken. Miehen mieli onneksi muuttui, kun näki miten vaikea asia minulle oli.

      Joku pelotteli koliikkiADHD-kaksosilla - meillä molemmat tuplat on nukkuneet yksösiä paremmin (jopa 6 tuntia putkeen alusta asti) - ehkä siksi, että heille on maidon riittämättömyyden vuoksi tarjoiltu alusta asti myös korviketta. Sukulaisista ei meille ole ollut mitään apua, mutta hyvin on siitä huolimatta pärjätty - teillä on kuitenkin varmaan suhteellisen nuoret vanhemmat, jotka varmaan auttavat viimeistään hädän tullen. Kannattaa neuvolasta kysellä, onko kaksosten vanhemmille apua tarjolla. Meillä kävi syksyllä muutaman kerran neuvolan ehkäisevän perhetyön lastenhoitaja, jonka kaksosten vanhemmat saa tällä paikkakunnalla nykyisin helposti. Eka tuplien kanssa olisi pitänyt olla suunnilleen lastensuojelutapaus hoitoapua saadakseen.

      Jos olet isänä hommassa mukana, pärjäätte varmasti kahden kanssa:). Jos taas luikertelet paikalta, niin ensikodeistahan saa varmaan apua - kannattaa selvittää! Nuorena jaksaa valvoa paremmin kuin vanhempana ja jos haluaa vain 2 lasta niin sittenhän selviää yhdellä valvomisjaksolla:) Eli jos ottaisitte vastaan yhden vauvan, niin ottakaa ihmeessä samantien kaksi, kun teille sellainen tuplaonni suodaan.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      89
      5978
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3557
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      161
      2101
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      231
      2022
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      177
      1768
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      1523
    7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1041
    8. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1041
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1020
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      113
      971
    Aihe