SUOMENKIELINEN Debian LiveCD / LiveUSB

miksuh.

Debianin palvelimilta löytyvät liveCD / liveUSB jne levykuvat on englanninkielisiä.

Tässä on ohje siihen miten voi generoida suomenkielisen ja suomalaisella näppisasettelulla varustetun virallisen Debian Lenny Live-levykuvan (CD, USB-tikku, verkkobootti). Tämän ohjeen avulla Live -systeemiin voi myös integroida Debianin asennusohjelman.

Live -levykuvan generoimiseen käytetään Debian lennyn repositorystä löytyvää Live Magic -ohjelmaa, joten se pitää ensin asentaa.

# apt-get install live-magic

Asentamisen jälkeen Live Magic löytyy Gnome-työöydän valikosta kohdasta:

Sovellukset -> Apuohjelmat -> Live Magic
Applications -> Accessories -> Live Magic

Ohjelman voi myös käynnistää koemntoriviltä komennolla:

$ live-magic

Tässä on vaihe vaiheelta esitettynä ruutukaappauksin miten Suomenkielisen Debian-asennusohjelmalla varustetun Live levykuvan luominen tapahtuu:

1) Kun LiveMagic käynnistetään näkyviin tulee aloitusnäkymä:

http://www.saunalahti.fi/~miksuh2/screenshots/DebianLive/Kuvakaappaus-Debian Live Magic.png

2) Eteenpäin nappia klikkaamalla, päästään näkymään missä valitaan mikä työpöytä halutaan käytöön (Gnome, KDE, XFCE, ei mitään):

http://www.saunalahti.fi/~miksuh2/screenshots/DebianLive/Kuvakaappaus-Debian Live Magic-1.png

3) Eteenpäin nappia klikkaamalla, päästään näkymään missä valitaan Live levykuvan tyyppi (CD, USB, verkkokäynnistys):

http://www.saunalahti.fi/~miksuh2/screenshots/DebianLive/Kuvakaappaus-Debian Live Magic-2.png

4) Eteenpäin nappia klikkaamalla, päästään näkymään missä valitaan Debian pakettilähde. Livemagic käyttää oletuksena systeemissä määriteltyä pakettilähdettä, eli tätä ei yleensä tarvitse muuttaa:

http://www.saunalahti.fi/~miksuh2/screenshots/DebianLive/Kuvakaappaus-Debian Live Magic-3.png

5) Eteenpäin nappia klikkaamalla, päästään näkymään missä valitaan integroidaanko Debianin asennusohjelma luotavaan Live systeemiin. Tämä mahdollistaa Debianin asentamisen kovalevylle:

http://www.saunalahti.fi/~miksuh2/screenshots/DebianLive/Kuvakaappaus-Debian Live Magic-4.png

6) Eteenpäin nappia klikkaamalla, päästään näkymään missä valitaan maa-asetukset ja mäppäimistöasettelu. Tällä kohtaa voidaan siis valita maa-asetukseksi suomi (fi_FI.UTF8) ja suomalainen näppisasettelu (Finnish). Maa-asetus määrittelee siis kieleksi suomen ja käytettäväksi merkistöksi UTF8:

http://www.saunalahti.fi/~miksuh2/screenshots/DebianLive/Kuvakaappaus-Debian Live Magic-5.png

7) Eteenpäin nappia klikkaamalla, päästään näkymään missä valitaan työhakemisto liveMagic:lle. Jos hakemisto ei ole tyhjä LiveMagic luo hakemistoon alihakemiston DebianLive, jota se käyttää työhakemistona. LiveMagic käyttää työhakemistoa Live-systeemin luomiseen. Kannattaa varmistaa, että levyllä on reilusti tilaa työtiedostoja ja luotua Live imagea verten:

http://www.saunalahti.fi/~miksuh2/screenshots/DebianLive/Kuvakaappaus-Debian Live Magic-6.png

8) Eteenpäin nappia klikkaamalla, päästään näkymään missä kerrotaan, että Live -levykuva on valmis luotavaksi:

http://www.saunalahti.fi/~miksuh2/screenshots/DebianLive/Kuvakaappaus-Debian Live Magic-7.png

9) Toteuta -nappia klikkaamisen jälkeen kysytään rootin salasana, minkä jälkeen liveMagic hakee tarvittavat paketit netistä ja luo Live -levykuvan. Tämän vaiheen kesto riippuu netiyhteytesi nopeudesta:

Kun LiveMagic on luonut Live-levykuvan sen voi normaaliin tapaan esim. polttaa CD:lle tai kirjottaa USB-tikulle levykuvana.

18

2726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peisi

      Näullähän tämä käy helposti. Pitäisiköhän lisätä jonnekkin muuallekkin missä olisivat helposti nähtävälillä?

      Kuten esim: linux.fi tai ratkaisu.net foorumin vinkki osio?

      Vois tätäkin testata kun debian on majoittunut mandrivojen kanssa meikän huussoliin :D

    • kysymys:

      Käytän parhaillaan Ubuntu Jauntyä ja Intrepidiä, Jauntyllä oli ainakin paketeissa tuo Live Magic ohjelma ja sillä tein tuon Lennyn usb-imagen. Intrepidissä oli valmiina ImageWriter ohjelma ja sillä asensin imagen tikulle ja kaikki toimii.

      Kysymys tähän:
      "Eteenpäin nappia klikkaamalla, päästään näkymään missä valitaan integroidaanko Debianin asennusohjelma luotavaan Live systeemiin. Tämä mahdollistaa Debianin asentamisen kovalevylle."

      -muistaakseni valitsin asennusohjelman integroinnin, mitään install kuvaketta ei ole työpöydällä. Millä komennolla voi asentaa usb imagen kiintolevylle?

      - vielä: onko vaikeaa tehdä usb tikusta persistant mallia, niin että muutokset tallentuvat tikulle?

    • Mutta..

      Näyttää tuo uusi Debian olevan yhtä tyhmä kuin Ubuntukin, ei edes KDE- työpöydällä tunnista vanhempia näyttöjä, myöskään näytönsäädössä ei ole enään valikkoa jolla voisi opettaa tuota käyttistä valitsemaan oikean näytön, eikä tuo xorg.conf:kaan toimi näytön osalta.
      Onneksi on vielä Kubuntu 8.04 ja WinXP, niillä saa ainakin sivut mahtumaan näyttöön.

    • ja virheitä

      XFCE-työpöydällä tein live-cd:n, muuten toimi, mutta asenninta ei löytynyt eikä internet-selain toiminut. Sitten kokeilin Gnomella. Päättyi virheeseen.

    • KarVari

      Luoda imagea mutta, tähän asti onnistui:
      http://www.aijaa.com/v.php?i=3695074.png

      siitä jatkoin eteenpäin tulee tämä:
      http://www.aijaa.com/v.php?i=3695082.png

      jatkoin eteenpäin niin tähän päättyy:
      http://www.aijaa.com/v.php?i=3695088.png

      mikä mahtoi mennä vikaan.

      • vain...

        osaa...


      • Pietro

        Yritin Ubuntu 8.04.2,sella että "lennyllä" mutta tökkäsi aivan samaan kohtaan kuin KarVari,lla.

        Sovellukset --> Apuohjelmat ei tullut mitään? komentoriviltä käynnistyi mutta.

        Tökkää juuri tuohon mihin KarVari,llakin.

        Mikähän mahtaa mättöä, olisi kiva saada tuttaville suomenkielinen live CD esittelytarkoituksiin.


      • miksuh.

        Aivan ekana pitää kysyä, että yritätkö sä luoda Live Imagen Ubuntussa? Ruutukaappauksistasi päätellen sulla on nimittäin Ubuntu eikä Debian.

        Noiden sun ruutukaappausten perusteella, sulla on joko jokin verkkoasetusongelma tai sitten Ubuntussa oleva live-magic-versio bukittaa.

        Minä en todellakaan tiedä onnistuuko Debian Live imagen tekeminen live-magicilla Ubuntussa.


      • ladattavissa

      • Pietro
        ladattavissa kirjoitti:

        osoitteessa:
        http://samovaari.homelinux.net/pub/debian-500-live-kde-fi/
        Eli pistin jakoon, lähinnä näitä *buntu käyttäjiä aatellen... ;)

        Olisi erittäin kiva jos tuon "lennyn" liveCD,n saisi suomenkieliseksi, muullakin kuin lennyllä itsellään.
        "live-magic"

        Ei asennu toimivana .deb pakettina muihin Debianpohjaisiin jakeluihin miksi? Pääsääntöisesti
        kuitenkin .deb paketit asentuvat ja toimivat.

        Muuten lontoonkielisenä heilahti laakista täälläkin tuo 691Mt.

        Toisaalta ns, lokalisoituna suomenkielelle olisi mukavampi esitellä lennyä.

        heittää tällaisen errorin:

        Traceback (most recent call last):
        File "/var/lib/python-support/python2.5/livemagic/controllers/build.py", line 56, in on_vte_child_exited
        if self.cancelled is True:
        AttributeError: 'Controller' object has no attribute 'cancelled'

        mitä tehdä?


      • Pietro
        ladattavissa kirjoitti:

        osoitteessa:
        http://samovaari.homelinux.net/pub/debian-500-live-kde-fi/
        Eli pistin jakoon, lähinnä näitä *buntu käyttäjiä aatellen... ;)

        Jos mitenkään viitsit niin laitatko jakoon saman mutta korvaa laita työpöydäksi Gnome ja selaimeksi firefox konguedorin sijaan.


      • tehdä..
        Pietro kirjoitti:

        Olisi erittäin kiva jos tuon "lennyn" liveCD,n saisi suomenkieliseksi, muullakin kuin lennyllä itsellään.
        "live-magic"

        Ei asennu toimivana .deb pakettina muihin Debianpohjaisiin jakeluihin miksi? Pääsääntöisesti
        kuitenkin .deb paketit asentuvat ja toimivat.

        Muuten lontoonkielisenä heilahti laakista täälläkin tuo 691Mt.

        Toisaalta ns, lokalisoituna suomenkielelle olisi mukavampi esitellä lennyä.

        heittää tällaisen errorin:

        Traceback (most recent call last):
        File "/var/lib/python-support/python2.5/livemagic/controllers/build.py", line 56, in on_vte_child_exited
        if self.cancelled is True:
        AttributeError: 'Controller' object has no attribute 'cancelled'

        mitä tehdä?

        http://www.virtualbox.org/

        ?


      • Pietro
        Pietro kirjoitti:

        Jos mitenkään viitsit niin laitatko jakoon saman mutta korvaa laita työpöydäksi Gnome ja selaimeksi firefox konguedorin sijaan.

        Heips Hyvin toimii suomenkielisenä tuo lennyn KDE versio.

        Kun saisi suomenkielisenä liveCD & asennusCD;nä "lennyn" Gnome käyttöliittymällä & Grubilla varustettuna.

        *tu ihmiset enemmistö tottuneet Gnomeen, heille KDE liian sekava "vielä".


      • voisi onnistuakin
        Pietro kirjoitti:

        Jos mitenkään viitsit niin laitatko jakoon saman mutta korvaa laita työpöydäksi Gnome ja selaimeksi firefox konguedorin sijaan.

        Olen huom. lähdössä lappiin hiihtelemään eli poissa koneeltani 6.3.-15.3. Mutta palataan asiaan sen jälkeen (ellei joku asioista paremmin perillä oleva ehdi ensin)?

        Aika vaikea yhtälö on gnome firefox, mutta gnome iceweasel on eri juttu (debian ei saa käyttää jakeluissaan firefox-nimeä, siksi sen nimi näissä on iceweasel).

        Itse asiassa tuo lenny-kde-fi-live oli eka debian levykuva, jonka sain puhumaan suomea ja ihan tuon tiksun antaman ohjeen mukaan toimien. Ja jos ihan tarkkoja ollaan niin en minä vaan joukko täysin automatisoituja live-helper-skriptejä tuon levykuvan teki.

        No, lenny on eka vakaa jakelu, jossa virallisesti on live-tuki. Ja lennyssä tuo levykuva työstettiin, aikaisemmat live-kokeiluni etch livehelper qemu yhdistelmällä eivät saaneet lennyä puhumaan suomea. Siispä ei kannata ihmetellä, jos ubuntussa live-magic-skriptit eivät live-lennyä luo?

        Olen live-asioissa täysin maallikko, mutta aihe sinänsä kiinnostaa...


      • Pietro
        voisi onnistuakin kirjoitti:

        Olen huom. lähdössä lappiin hiihtelemään eli poissa koneeltani 6.3.-15.3. Mutta palataan asiaan sen jälkeen (ellei joku asioista paremmin perillä oleva ehdi ensin)?

        Aika vaikea yhtälö on gnome firefox, mutta gnome iceweasel on eri juttu (debian ei saa käyttää jakeluissaan firefox-nimeä, siksi sen nimi näissä on iceweasel).

        Itse asiassa tuo lenny-kde-fi-live oli eka debian levykuva, jonka sain puhumaan suomea ja ihan tuon tiksun antaman ohjeen mukaan toimien. Ja jos ihan tarkkoja ollaan niin en minä vaan joukko täysin automatisoituja live-helper-skriptejä tuon levykuvan teki.

        No, lenny on eka vakaa jakelu, jossa virallisesti on live-tuki. Ja lennyssä tuo levykuva työstettiin, aikaisemmat live-kokeiluni etch livehelper qemu yhdistelmällä eivät saaneet lennyä puhumaan suomea. Siispä ei kannata ihmetellä, jos ubuntussa live-magic-skriptit eivät live-lennyä luo?

        Olen live-asioissa täysin maallikko, mutta aihe sinänsä kiinnostaa...

        Okei palaillaan asiaan kun palailet, jos viitsisit vääntää.

        Lenny liveCD Gnome,icewesel & Grub suomenkielisenä. Muuten normaali "lenny" gnome siinä taitaa olla oletuksena.

        Jos viitsit vääntää tuollaisen liveCD;n oltaisiin kovasti kiitollisia. *tu porukat voisivat vertailla ja ottaisivat varmaan emojakelua käyttöönkin.

        Mutta Lapin reissut palaillaan vaikka tässä samassa ketjussa.


      • onnistua
        Pietro kirjoitti:

        Okei palaillaan asiaan kun palailet, jos viitsisit vääntää.

        Lenny liveCD Gnome,icewesel & Grub suomenkielisenä. Muuten normaali "lenny" gnome siinä taitaa olla oletuksena.

        Jos viitsit vääntää tuollaisen liveCD;n oltaisiin kovasti kiitollisia. *tu porukat voisivat vertailla ja ottaisivat varmaan emojakelua käyttöönkin.

        Mutta Lapin reissut palaillaan vaikka tässä samassa ketjussa.

        Lenny Gnome liveCD:n levykuvan muokkaus, joka siis poikkeaa virallisesta versiosta näiltä osin:

        - Listtäy suomenkielen tuki
        - Lisätty Iceweasel selain
        - Vaihdettu Grub alkulatausohjelmaksi

        http://samovaari.homelinux.net/~nabla/pub/debian-500-live-gnome-grub-iceweasel-fi/


      • Pietro

      • Toimii!
        Pietro kirjoitti:

        Tnx testataanpa se KDE versio toimii hyvin.

        Jeps toimii :) Kun bootin CD;ltä tulee Grubin valikko mistä voi valita mitä tekee.

        Kohdasta valitaan: Debian GNU/Linux - live ( eli ylimmäinen ) & enter.

        Käynnistyy livenä.

        Iceweasel löytyy kohdasta internet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      203
      9713
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      39
      4480
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      121
      4016
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      108
      3901
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      219
      3567
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      39
      2988
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1547
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      74
      1432
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1224
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1191
    Aihe