Minkälainen asuinpaikka Toijala (nykyinen Akaa) on? Kannattaako muuttaa?
Akaa Toijala
8
1546
Vastaukset
- Takaisin synnyinseudulle
Pidän Akaata tai paremminkin entistä Toijalaa hienona pikku kaupunkina.Nykyisin asun pirkanmaalla edelleen ,mutta jos vertaan nykyistä asuinpaikkakuntaani Akaaseen niistä ei voi puhua samana päivänäkään.Akaa on kehityksen keskipiste moniin muihin sen ympärillä oleviin näivettyviin kuntiin.Jos muuttaa aikoisin se olisi takaisin Toijalaan.
- Isä itsekin
Kehityksen keskipiste??? Haaahahahahaha....
- Muuttanut
Olen päässyt sieltä pois (luojan kiitos) jo muutama vuosi sitten. Sisäänlämpiävä naurettava tuppukylä! Ihan oma rotunsa...
- Joni-petteri uuspetäjä
Akaassa pirkanmaan korkeimmat työttömyys luvut.
- Miesmoponselästä ajattelee
Toijalassa ei ole pakolaisia eikä pakolaiskeskuksen perustamisesta edes puhuta, iso plussa toijalalle.
- Vuokra-asukas
Toijalassa on S-Market, K-market, Alko, kirjakauppa, kirjasto ja rautatieasema. Tikkujalkaisia teinityttöjä ja joka paikkaan räkiviä mopopoikia. Muualta muuttanut ja muualla töissä käyvä ei pahemmin pääse tutustumaan alkuperäisväestöön, jollei sitten lasten ja lasten / omien harrastusten kautta. Samat luonnonlait ovat vallalla kuin muissakin pikkukaupungeissa; kateus ja tyhmyys. No, toki on mainittava että vesistö antaa harrastusmahdollisuutta ja jotain kulttuurin tynkääkin kaupungissa sitkeästi elää. Miljöö vaan on vähän karu.
- Nähty on 10 vuotta
Kateus vienyt kalatkin vedestä.
Sijainniltaan mitä mainioin ja luulisi kehityksen jossain näkyvän.
Mutta demaripuolue pitää huolta siitä, ettei kellään voi mennä hyvin. Jos jollain on hyvä liikeidea, niin se lytätään aivan varmasti jos tarvitaan jonkinlaista kaupungin osallistumista asiaan.
- Sisäänmuuttaja
Akaassa on menossa vasta tietynlainen sopeutumisvaihe Toijalan ja Viialan yhdistymisestä. Itse muutin Viialaan ja täällä (sekä Toijalassa) on koomista pienisieluisuutta havaittavissa. Tämän vuoksi toivoisinkin nopeata kehitystä Akaan uudisasutukseen. Mitä enemmän saadaan tänne uutta väkeä, kenelle ei merkitse vanhat naapuririidat viereisen kunnan kanssa, niin sitä nopeammin alueella on mahdollisuuksia kehittyä.
Moneen muuhun Pirkanmaan kuntaan verrattuna Akaassa on potentiaalia kehittyä, kun aborginaalit vaan alkavat sen hyväksymään. Sijainniltaan Akaa on mainio kulkuyhteyksiä ajatellen ja ne palvelut, mitä ei vielä täältä löydy, on helposti saatavana Lempäälästä, Valkeakoskelta tai Tampereelta.
Vielä menee muutama vuosi, että täällä ollaan henkisesti valmiita vastaavanlaiseen kehitykseen, mitä esim. Lempäälässä on ollut viimeiset vuodet.
Vastaus kysymykseseesi, että kyllä näille nurkille kannattaa muuttaa. Kohta alkaa kiinteistöjen hinnat nousemaan, eli tule vielä, kun edullisemmin pääset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
voitaisiinko unohtaa se sotku?
Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****524312- 852872
- 892151
Milloin nainen saan sinut?
Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e111472Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?
Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put1781344Jee! Palsta toimii jälleen!
Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.231276Haluan että tiedät tämän
Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk841224- 261109
A, teksteistäni löydät itsesi
jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem171099- 121099