Pykälän jonoon/ Stadin oikis

yomakeyo

Moi kaikki tytöt ja pojat!

Aion hakea nyt ens vuonna stadin oikiksee toista kertaa kybäl. Kerran hain ilman lukematta luottaen kykyihini. Jepjep. Olin viime vuonna valmennuskeskuksella, ja nyt aion pykälän teholle. Jonotusta se vaatii. mut aina jaksaa bailaakin yhden yön.

Mitä te muut ootte kelanneet? Mikä kurssi ja kenen? Jos meette pykälään monen aikaa ootte kelannu lähtee jäätymään? Onks motivaatio huipussaan jo nyt? Ketä lukee ens keväänä kirjastossa? Itse teen sen edarilla ja alexandriassa. Ollaan yhteyksissä jos aiot samoin, ja motivaatio todella kova. Viime vuonna tein sen ja se jeesas tosi paljon jälkikäteen ajateltuna, vaikka lopputulos oli murskatappio(nyt kun vain jaetaan kultamitaleita). Kaveri pääs kuitenki inee, ja opin monia opiskelutekniikoita, joita tuskin ilman häntä olisin snaijannut.

Kokeneemmat jonottajat: Mitä te ootte ottanu messii jonoon? Makuupussi, röökii..? Monen aikaa menitte ja pääsitte sille kurssille?

Hoilataan ja pidetään itsemme iloisina, tuleva pykälisti

ps. edari= eduskunnan kirjasto(vapaa pääsy) ja alexandria kirjasto sijaitsee kaisaniemessä, porthanian vieres.

4

1329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamppa9999

      jo oon täällä Kaivopihalla jonottamas; parisataa muutakin on vasta mut me ainakin päästään!! :D

      • pökälä

        Mitä luulette pääseekö tehokurssille jos tulee jonottamaan viiden aikaan?? mietin vain mikä olisi hyvä aika ilmaantua paikalle :)


    • hfhgfhf

      älä tunge alexandriaan meidän oikeiden opiskelijoiden tien tukkeeksi...siellä on jo valmiiksi ahdasta

    • Vastavalmistunut OTM

      Menin paikan päälle jonottamaan, kun ilmoittauduin Pykälän valmennuskurssille vuonna 2004. Olin jonossa muistaakseni noin klo 6.30 aikoihin, ja jono oli silloin vain muutamien ihmisten pituinen. Ainakin tuolloin lähes kuusi vuotta sitten saimme kyllä jonottaa ihan sisätiloissa, mutta ehkä asia on muuttunut sittemmin...

      Tsemppiä oikikseen hakijoille! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4955
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3666
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2818
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2690
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2640
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1743
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1586
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1458
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1331
    Aihe