Reuman konkurssi oli törkeä Temppu Risikolta ja Kelalta

Potilaat heitteille

Heinolan reumasairaala on ollut toiminnassa vuodesta 1946. Siitä on tullut johtava reumasairauksien hoitokeskus Suomessa. Nyt sitä ollaan viemässä konkurssiin.

Kela ajaa Suomen johtavan reumasairaalan konkurssiin (23.3.2010 21.05 - Nelonen):

"Noin 80 ihmistä osoitti mieltään Heinolan reumasairaalan puolesta eduskuntatalon edessä tiistaina. Mielenilmaus sujui poliisin mukaan häiriöittä.
Reumasäätiön sairaalan konkurssi on jättämässä työttömäksi 280 ihmistä ja lukuisat säännöllisesti hoidossa käyneet reumapotilaat eivät tiedä, mistä voisivat jatkossa hoitoa saada, kun osaamista ei muualla ole.

Konkurssianomuksesta päättää Reumasäätiön valtuuskunta ensi maanantaina. Toimitusjohtaja Hannele Kalskeen mukaan konkurssille ei ole vaihtoehtoja, sillä valtuuskunnassa äänten enemmistö on Kelalla, ja juuri sen edustajat ovat kannattaneet konkurssia."

---

16.4. Helsingin Sanomien haastattelun mukaan ministeri Risikko syyttää Reumasairaalan hallintoa.

Ministeri Paula Risikko katso peiliin ja kysy sitten kuka ajoi Reumasairaalan konkurssiin?
Sieltä peilistä vastaus näkyy. Konkurssi aiheutui Kelan toimenpiteiden ja tahdon mukaisesti. Ministeri Risikko ei sitä yrittänyt mitenkään estää. Risikon selvitykset eivät koskaan valmistuneet, tai ainakaan niistä ei ole kerrottu.

Eduskunnan kyselytunnilla vastailit lukemattoman monta kertaa: että selvityksiä tehdään, selvityksiä tehdään...
Kaksi miljoonaa euroa olisi tarvittu euroja, jotta Reuma olisi päässyt kassakriisistä, voinut maksaa palkat ja jatkaa toimintaa ainakin ensi syksyyn. Tuota kahta miljoonaa euroa ei löytynyt. Sinä, ministeri Risikko, perustelit konkurssia, että kaksi miljoonaa ei auta Reumasairaalaa pitemmän päälle... on olemassa erinomaisia uusia lääkkeitä.... jne.

Miksi nyt valehtelet HS:ssa, että "konkurssi oli törkeä temppu Reumasairaalan hallinnolta"?
Ministeri Risikko. Reumasairaalan lopettaminen oli törkeä temppu sinulta. Se oli törkeä temppu Kelan pääjohtaja Huuhtaselta ja törkeä temppu sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälältä.

Reumasairaalan vaikeita, erikoisosaamista vaativia tulehtuneiden niveleiden leikkauksia ja tekonivelten tekemistä ja vanhentuneiden korjauksia siirretään - minne siirretään. Ilmeisesti ei vain yhteen vaan useampaan - yliopistolliseen keskussairaalan... olipa osaamista tai sitten ei.

Risikon mukaan on perustuslain vastaista, jos reumapotilaat saisivat itse valita esim. neljän vuoden ajan vapaasti hoitopaikkansa.

Onko Suomessa perustuslain vastaista jos vaikea reuman hoitotyö keskitetään siten, että potilaat saavat samalta reumaan erikoistuneelta ortopedilta tarvitsemansa hoidon?
Sama osaava ortopedi leikkaa ja korjaa sekä uudistaa kuluneet tekonivelet, jotka on aiemmin "asentanut" tulehtuneeseen niveleen.
Onko Suomessa perustuslain vastaista, jos myös köyhät ja huono-osaiset saisivat kelan kustantamana kansainvälisesti arvostettua reumahoitoa?

Risikon mielekstä on ja sen vuoksi Reumasairaala lopetetaan. Sen vuoksi Kela ei ole antanut reumapotilaille lähetetteitä Heinolan reumasairaalaan keskitettyyn reumahoitoon.

Risikko on "harmissaan" sairaalan henkilökunnan puolesta. Miten tekopyhää harmittelua.
Risikon jälkikäteen harmittelu on turhaa - kun hän ei tehnyt Reumasairaalan jatkon hyväksi yhtään mitään. Päinvastoin.

Risikon mukaan kahden miljoonan euron "toivelista", jolla sairaala voitaisiin pelastaa, ei ollut realistinen.
Ministeri Risikko, tuolla kahdella miljoonalla eurolla yritettiin saada jatkoaikaa reumapotilaiden hoitamiseen ensi syksyyn, jotta hoito olisi voitu varmistaa kunnes selvityksesi valmistuvat... ja uudet hoitomuodot ja -paikat selviävät.

Valehtelit tv:ssa tietäneesi Reuman tilanteesta vasta kuluvan vuoden tammikuussa.
Sinua, ministeri Risikko, oli kutsuttu kuulemaan Reumasairaalan vaikeasta taloudellisesta tilanteesta paikan päälle jo aikaa sitten. Reumasairaalan hallinto oli kutsunut sinut, ministeri Risikko ensimmäisen kerran jo ministerikautesi alkuaikoina - et kuitenkaan pitänyt tärkeänä missään vaiheessa käydä Reumasairaalassa tutustumassa vaikeaan taloudelliseen tilanteeseen.

Ministeri Risikko on ilmoittanut laativansa asetuksen lasten reumahoidon järjestämiseksi. Asetuksellahan se järjestyykin.

"Tarjokkaita lasten reumahoidon järjestäjiksi on jo ilmaantunut", toteaa Risikko Helsingin Sanomissa.

Onko tarjokkailla mahdollisuus järjestää lasten reumahoito paremmin kuin mitä se oli hoidettu Heinolan reumasairaalassa?

Heinolan Reumasairaala on toiminut vuodesta 1946. Siellä on koulutettu reumaan erikoistuneita ortopedeja, tehty väitöksiä, suunniteltu ja toteutettu kokonaisvalaista ja erittäin osaavaa monipuolista hoitoa.
Nyt sinä ministeri Risikko lopetat arvostetun ja arvokkaan, 64 vuotta kestäneen, suurenmoisen tutkimus- ja hoitotyön ja siirrät reuman vaikean hoidon - minne sitten siirrätkin.

Ministeri Risikko, sinun työskentelysi Heinolan Reumasairaalan lopettamiseksi ei ole eettistä potilaita kohtaan.

2

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kehittyy

      Niinkuin monesti on todettu ei Heinolan reumasairaala kaatunut siihen ettei Suomesta olisi löytynyt rahaa,vaan haluttomuuteen pitää reumasairaala Heinolassa.Rahaa kyllä löytyy muttei tahtoa.Suomen valtio myöntää esimerkiksi Haitiin noin 50 miljoonaa euroa tukea tai muistaakseni Vietnamille rahaa kunnostaa Megonjokea muutamalla miljoonalla Eurolla.Lisäksi Suomen valtio antaa vuosittain kehitysapua liki miljardilla Eurolla.Tässähän on vasatakkain kotimainen hätä ja ns.kehitysmaiden kehittyminen moderneiksi yhteiskunniksi.Nyt valittiin jälkimmäinen vaihtoehto,eli avustetaan ulkomaaneläviä Suomalaisten kustannuksella.

      • Aikoihin on eletty

        Suomen hallitus on luvannut Suomessa asuville muslimeille oman hautausmaan.
        Koska kunnat eivät ole olleet halukkaita luovuttamaan uskontonsa mukaisia tiettyjen ilmansuuntien mukaisia maita muslimeille, palkataan konsultti asiaa hoitamaan 30.000 eurolla.

        Hautausmaan hinnaksi tullee noin 2 miljoonaa euroa, jotta muslimien ei tarvitse haudata kuolleita omaisiaan suomalaisten "vääräuskoisten" kanssa samoille hautausmaille ja täysin väärinpäin. Suomalaisia kun ei haudata Mekkaan päin.

        Kaksi miljoonaa euroa löytyy siis maahanmuuttaneille hautausmaatansa varten.

        Kaksi miljoonaa euroa ei löytynyt Reumasairaalan pelastamiseen ja hoidon järjestämiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      118
      4339
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      150
      3689
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      97
      3467
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1740
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1575
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1211
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe