kuivattu kala

pappa63

onko hyviä ohjeitä

7

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivuu se

      Kala pannaan kuivumaan.

    • åkui6

      Tönkkösuolaa kalat ja laita pyykkinarulle kuivumaan.

    • tietysti

      se kuvakalakeitto

    • Tietustelu!

      Tullooko hauven kuvista paremppoo soppoo ku lohen kuvista? Mite lie muikun kuvat pärjännee ahvenenkuvasopalle, onko tietoo?

    • google-kääntäjä

      Virossa perinneruoka: kuivattu kala uuspottu keitinveden päälle
      http://www.eestitoit.ee/?p=231&language=et
      Uunissa haudutettuna kuten "kalakukko"
      AHJUS KÜPSETATUD KUIVATATUD KALAD. 1/2 kg kuivatatud kala (lest jt.), 200-300 g rasvast sealiha, 1 sibul, 2 klaasi vett, (1 spl. jahu), leiva­taignat.

      Kalad leotada. Lihatükid, kalad, hakitud sibul ja vesi panna ahjupotti. Kaaneks panna leivataigen, mille ääred vajutada hästi kinni, et aur välja ei pääseks. Küpsetada ahjus ja anda kuumalt lauale kartulite juurde.

      http://www.toidutare.ee/retsept.php?g=19

    • perinneruokaa

      KALADE KUIVATAMINE. Kalad puhastada ja pesta, suuremad kalad lõi­gata selja pealt lõhki, nii et küljed jääksid kõhuosaga ühendusse, ja panna vastavalt kala suurusele 1-2 päevaks soolduma. Sooldunud kalad pesta limast puhtaks, ajada kas sabast või silmadest nöör läbi ja panna päikese eest varjatud, kuid hea tuuletõmbusega kohta kuivama. Kalu võib kuivatada ka leiges leiva- või praeahjus, neid aeg-ajalt ringi pöörates. Kuivatatud kalu hoida kuivas puhtas ruumis ülesriputatult või tünnis kerge vajutise all.

      Kalat puhdista ja pese, suuremmat kalat leikata selän päältä aukii, niin että reunat jäävät vatsaosasta yhteen, ja laita kalan koon mukaan 1-2 päiväksi suolaantummaan. Suolaantunut kalat pestä puhtaaksi , joko pyrstöstä tai silmistä naru läpi ja laittaa auringon ulottuville, mutta hyvä tuulen suoja, kuivumaan. Kaloja voi kuivata myös haaleassa uunissa,ritilästä roikumaan.

      Virossa näkee narussa ikkunaräystään alla.

    • eihän tämä

      mitään uutta ole ,että kaloja kuivataa mummoni kuivasi niitä uunissa ja sitten laitettiin paperipussiin ja talvella keitettiin kalakeittoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      454
      7673
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3736
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2875
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2081
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2076
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1903
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1851
    Aihe