- Muistatteko?
https://www.youtube.com/watch?v=O7ujbN_6IJA - Toto voi tarkoittaa vaikka Tramppasta? Tai, heikonlaista tontitonta, tilatonta. Hummani tiedän ja tunnen.
- Onhan Kirkalla sahauksen vastakohtaa? En edelleenkään ota mainostavaa estoa pois, että saisin kuunnella, todellakin hyvää. Esimerkiksi mainittuja. Ne kappaleet kuuntelen tahtoessani Sppty aplikaation myötä tahtoessani.
Menköön nyt vähän tunteella kaikille.
https://www.youtube.com/watch?v=7mSTVJLnCRM&list=PLtQ_QI2w5TZ9GNf7oX9yD1qhSF-2hbd3h&index=2 - Minä, joka osaan vain sahata, sanon näin tähän. Tänään olivat sateet vetiset, lähes räntäsateen kera, läsnä. Lämmitin sitten puulämmitteisen Suomalaisen saunani. Kotvahan siinä meni. Nyt parit tunnit taas tekemisiäni tuumailin ja etsiskelin kykyjäni Stihliniä muistellevani. Kyllä tuntu hyvältä, kun teräketju puree hyvin omassa metsässä.
Sitten sopivaa nettijuttua saunan jälkeen etsimään. Jotain uutta minulle? No. Kyllä. Tätä kokeilen ensi viikolla koivikossani.
https://www.youtube.com/watch?v=qc4ubhPqbws - Pikimustilla, no ei ihan, teräketju inhoaa öljyn kera pihkaa ja mahlaa. Naiselleni sanon. Kaikki on Lieksassa hyvin! No, ainakin hieman osittain on lähes hyvin. Me osaamme liukastella. Ilman luistimia. Myös vielä luistimilla;)
- Vai korpi se on nyt uudessa sloganissa. Hienoa, ellei suorastaan mahtavaa. Noita yli ja ohikasvaneita joulukuusia tulee silloin tällöin sahattua ja harvennettua Stihlilläni. Ajattelin tähän väliin vähän rallattelua laittaa, kun viikonloppuna en Stihlini narusta vetele. Takki kastui viikolla läpi asti töissä, näin sateilla, ja lauhoilla. Nautin suomalaisesta elosta. Nyt viikonloppuna, saunasta ainakin kolme kertaa, ja hyvistä ruokatarjoiluista monta kertaa. En juomapuoltakaan unohda.
Kulttuuriksi riittää aluksi tämä. Menneitä jouluja muistellen. Ja älkää olko pahalla päällä.
https://www.youtube.com/watch?v=cVafA2-hU3Q - Mielestäni oleellista tässä ilmastokeskustelussa on ymmärtää se, että mistä ilmaston lämpeneminen johtuu. Tuskin Halla-aho yksiselitteisesti kieltää ilmaston lämpenemisen. Jos hän kieltäisi, hän olisi tyhmä, jota hän ei ole, saavutuksistaan päätellen. Australian metsäpalot ovat vain yksi asia, jolla media ja hysteerikot haluavat tyylinsä mukaan mässäillä.
Kaksi pääkoulukuntaahan tässä asiassa on. Se, jota valtamedia kannattaa, että ilmastonmuutos on pääosin ihmisen aiheuttama. Toinen koulukunta on taas sitä mieltä, että auringon aktiivisuuden ja merien pintavesien lämpötila ja suuresta luonnosta, muusta kuin ihmisestä johtuvat, seikat aiheuttavat tätä lämpenemistä. Tätä jälkimmäistä vaihtoehtoa en ole usein huomannut valtamedian objektiivisesti pohdiskelevan. Jälkimmäisen leirin tieteellisiä tutkielmiakin harvoin olen nähnyt valtamediassa. Eli tältä osin ainakin, valtamediaa voisi syyttää todellisen tiedon peittelemisestä ja hyvien journalistisien tapojen unohtamisesta.
Henkilökohtaisesti olen tuolla jälkimmäisellä, eli suuren luonnon kannalla. Ihmisen vaikutus on toki jonkinmoinen, mutta ei mitenkään merkittävä. Eikä varsinkaan nykyisen hysterian ja nuorisoahdistuksen luokkaa. Ihminen ei ole ennenkään suurille luonnonvoimille mahtanut yhtikäs mitään. Ja, minua saa nyt tämän mielipiteenilmaukseni johdosta kutsua arvonimellä, setämies;)
Ymmärrän hyvin erään em. poliitikon huolen tässä ilmastohysteriassa. Hysteriassa joka alkaa aika ajoin saavuttaa fobiamaisia piirteitä. Seuraava vaihe voi olla se, että ei puhuta enää ahdistuksesta. Puhutaan suu vihreässä vaahdossa kammosta ja kauhusta. Naurattavaa, sanon minä.
Ymmärtämätön vastapuoli (SDP, vasemmisto ja vihreät etupäässä) ovat ajamassa kaikenlaista kuritusta ja kapulaa pienen kansakunnan rattaisiin. Samalla työllisyystavoitteet ja huoli talouden tilasta on hallitusohjelmassa etusijalla. Mitenkähän siinä käy, jos käärme alkaa syödä häntäpuoleltaan itseään, niin häviääkö se lopulta kokonaan olemasta?
Mutta ei maar, nyt alkaa päivä valjeta. On tosi mahtava ja kuiva keli nyt, suorastaan ihanteellinen. Pitää lähteä tuohon lähikoivikkooni ja päräyttää Stihli käyntiin. Teräketjukin tuli eilen viilattua tikkikuntoon. Näin minä huolehdin omista hiilistäni ja kunnostani. Kyllä on mukava tulevassa niitähi klapeja sitten poltella kolmessa eri uunissa. Siinä ei Carunat ja sähkönsiirrot sitten paljo hetkauta.
Hyvää päivänjatkoa toivotan teillekin. - Tämä+on+todella+hyvä+aloitus+pitkästä+aikaa.+Juuri+samoin+ajattelen,+mutta+en+noin+hyvin+sanoiksi+osaa+tuntojani+pukea.+Aloituksessa+on+vertauskuvallisesti+muisteltu+sotien+jälkeistä+aikaa+Suomessa.+Aistii+hyvin,+että+kirjoittaja+on+tuon+aikakauden+itse+kokenut.
Esille+tuodut+seikat+ovat+hyvä+poikkileikkaus+niistä+suurimmista+elämän+kehityksen+kulun+seikoista,+jotka+osaltaan+suoraan+tai+välillisesti+ovat+aiheuttaneet+hiilijalanjäljen+kasvua+maapallollamme.+Suomi+on+edelleenkin+todella+pieni+tekijä+globaalisti+ilmaston+pilaamisessa.+Vouhottamisessa+ja+kaiken+näennäisen+hyvän+huutajia+kyllä+ollaan+lähes+mitalitaistoissa.
Hyvä+aloittaja,+minä+näen+asian+niin,+että+jos+ei+tunne+tehneensä+mitään+väärää,+niin+miksi+silloin+pitäisi+pyytää+anteeksi.+En+pyydä+minäkään.+Stihlini+pörähtää+käyntiin+huomenaamulla,+kipua+ja+tuskaa+tuntematta,+vaikka+paljon+käytetty+perintökalleus,+pokasaha+liiteristä+löytyy.+Ja+uskonpa,+että+100+%+nuorisosta+edelleen+näppäilee+huomennakin+Whats+Appia+ja+haaveilee+uuden+ja+tehokkaamman+älypuhelimen+hankinnasta.
Lopuksi+hyvät+neuvot+kaikille+niille+henkilöille,+jotka+ottavat+sydämenasiakseen+maapallon+ilmaston+pelastamisen.
1. Mene+heti+sähkötaulullesi+ja+katkaise+asumuksesi+sähköt+välittömästi.
2. Jos+omistat+auton,+mene+lähimmän+metsän+reunaan+ja+heitä+kaikki+sen+avaimet+niin+kauas+kuin+paras+heittokätesi+kykenee.
3. Sinulla+on+ehkä+tallessa+varapeitteitä,+makuupusseja+ja+mukavia+kävelykenkiä.+Etsi+jo+ennakkoon+ne+saataville.+Niitä+tulet+tarvitsemaan+uuden+hyvän+elämäsi+alkutaipaleella+ja+myöhemmin.
No,+näitähän+riittäisi,+siis+neuvoja+täältä+Peräkorvelta,+kun+kokemusta+on.+Soveltakaa+ja+keksikää+toki+itsekin+jotain.+Opitte+vielä+tätä+menoa+luoviksi+selviytyjiksi.
PS.+En+aio+noudattaa+yhtäkään+antamaani+hyvää+neuvoa.+Mutta+niinhän+sitä+sanotaan,+älkää+tehkö+niin+kuin+minä,+vaan+niin+kuin+minä+sanon.+He,+heh. - Kestääkö katsoa. Olkaa hyvät! Vastaus alkuun aina jää vajaaksi. Etsitään.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/03/24/palkittu-dokumentti-kokosi-suomalaisten-ja-venalaisten-sotavankien-kohtalot - Sorry, huomasin virheen ajatuksissani. Tuomas puhui iltalehdessä testosteronista. Taitaa olla ikääntyvää sukupolvea, aivan kuten minäkin.
- Ei mitään mieltä. Samanlaista huuhaata kuin Tuomas Enbusken Veikkaus, Siilinjärvi ja kuukävelyjutut. On tämä puskia melko härkä. Ja sehän on hyvä asia. Tervejärkinen voi mielestäni lotota aivan hyvällä omallatunnolla, mutta venäläinen ruletti on jo tosi sairasta. Onkohan Tuomas itse pirua koskaan halveerannut;) Endorfiiniä tuntuu riittävän.
Aloittajalle sen verran terveisiä, että luontoihminen olen minäkin. Sahuun lisäksi, metsästän, kalastan ja vaellan. Pelaan myös shakkia. Matti ei ole pakkomielle, mutta toki aina rehellinen tavoite sääntöjen mukaan tehtynä. Se on peli, jossa armoa ei tasaväkiselle vastustajalle anneta. Ei pidäkään antaa.
Netissä kannattaa olla aina varovainen. Ei tuntemattomalle vieraalle kannata liikaa kiitostakaan jakaa. Tämä annettakoon pikku neuvona. Varsinkin verkkojuttelussa (chat) spontaani eteneminen johtaa totuuden ohittamiseen helposti. Poliitikot kutsuvat sitä kauniisti muunnelluksi totuudeksi. Ei ehditä aina miettiä kaikkia tuleman lopputuloksia. Pääsee sammakoita suusta jne. Rehellisenä olo on peilillekin joskus vaikeaa, saati verkon ulkopuolelle. Se huomioikaa aina. Minä myös pyrin olemaan jotain. Rehellinen. Täällä en sen merkityksellisyyden vaatimaan monipuoliseen yhteyteen täysin pysty. Täydellistä luottamusta täällä harvoin syntyy.
Nyt en tämän pidempään jutustele, valmistaudun yli viikon matkalle. Palaan asiaan ehkä matkan jälkeen. - Kiitos annettakoon myös aloittajalle palautteestasi 28.8.2019 23:58. Todettakoon kuitenkin, olettaen, että emme kumpikaan ole kissamaisia kehrääjiä. Leipänsä on muuten ansaittava. Harvoin kohtaa kiitosta täällä kuin peukalon muodossa tietenkin. Aloituksesi on niin avarat mahdollisuudet antava, että oli aika helppoa kirjoittaa mitä mieleen pälkähtää. Kuten nytkin.
Kiitoksesta pälkähtää mieleeni minkä tahansa työpaikan viestintämoraali ja palautteen anto. Olipa kiitos tai moite, niin se rehellisesti ja ryhdisti annettuna parantaa aina ilmapiiriä missä vain. Se on ummehtuneen ajatuksen tuuletusta. Johtajatason ihmisillä olisi usein yksinkertaisen pohdiskelun kautta mahdollisuus parantaa työmoraalia ja työpaikan ilmapiiriä. Tuo niin helppo tapa ottaa tiukemmin ohjaksista kiinni, unohtuu vain valitettavan monelta. Aikoinaan työelämässä pyrin hoitamaan nämä seikat vähintään keskinkertaisella tasolla. Mieluummin hoidin hieman paremmin. Tällä palstalla se on vain unikuva kaunis, että osattaisiin esimerkiksi moite tai erimielisyys muotoilla kohteliaasti ja järkeenkäyvästi perustellen.
Näinä aikoina intohimoni on sahaus ja erilaisten masiinoitten, härveleitten ja koneitten kera puuhastelu, täysin omalla ja vapaalla aikataululla. Sahaus on joskus myös pelkkää pitkää Z kirjainta. Heh.
Erään Oskun muistan. Ei ollut O, oli silloin ennen muistaakseni T. Häneltä ostin varaosia yhteen traktoriin.
Noista Tilastokeskuksen tilastoista vielä sen verran, että ne laahaavat aina hieman jäljessä. Otanta on jo vähintään viime lumia. Sulaneet ovat jo pois. Esimerkiksi huonolla hallinnolla, voi seuraava ensilumikin näyttää aivan erikoiselta.
Eipä nyt muuta, kuin hyvää syyskesän jatkoa sinulle ja kaikille palstallisille, olipa palstanne tai tilanne sitten täällä tai metsässä. - En ehkä tarkoittaen ymmärtänyt oikein. Jos on valittajia, niin on oltava valittamatonta hyväksymistä? Miten se menee vapaalla kaupallisella palstalla?
Ymmärtäkäämme. Tarvittaessa terä teroitetaan, raha otetaan.
Poliittisia mielipiteitä lammasäänestäjät myötäilevät. Reissumieskin haluaa kainalopaikan, vaikka hieman seksikkäästi ilman riimitystä enempää. Typerä, jos ei osaa sanoa tai kysyä. Valtakunnan pääpäsmärit, joku kohta suutahtaa, kun eivät oivalla maailman menoa. - I am back;)
Viisautta on niin monenmoista. Ja sitä on varsin monimuotoista katsontakannasta ja vinkkelistä kuin mistäkin tarkasteltuna. Kuuntelin tuossa töissä ollessani moottorisahan laulaessa myös radiokuulosuojaimista Ylen toimittajan perspektiivipuhetta. Hän tunsi mielestään oletettavasti olevansa varsin viisas. Oletettavasti vain sen vuoksi, että enhän minä ole riittävän kykenevä, enkä varsinkaan riittävän viisas, kenenkään viisautta arvioimaan. Ei hän suoraan sanonut puhuvansa globaalistien ja kansallismielisten mielipide-eroavaisuuksista. Tilastokeskuksen ja muiden keskiarvokeskusten luettelo oli kyllä huolella laadittu, ja ilmeisesti toimittaja oli asiaan paneutunut asian vaatimalla tavalla, ja suurta ammattietiikkaa tuntien, äärettömässä viisaudessaan.
Kappaleen kauneinta Suomea hän siinä litanian verran luetteli. Sen kuinka Suomi on tilastollisesti niin hyvä ja onnellinen maa, kärkipäässä monessa, onnellisuusmittarit, terveydenhoito, sosiaaliturva, rikollisuus, koulutus, ym. Luettelo oli pitkä, ja pitempi olisi ollut, jos ei olisi viisauttaan ymmärtänyt keskeyttää, ettei naiiviksi olisi mennyt. Yksinkertaisesti toimittaja halusi puolustaa tietyn ideologian aatetta keskustelun tukalassa tuoksinassa.
Hänen mainitsemansa tilastotieteelliset ”totuudet” saattavat hyvin pitää paikkansa.
Mutta hyvänä journalismina pidän sitä, että olisi voinut ottaa esille myös tulevaisuuden näkymät ja sen, miltä tilastot näyttävät muutamien vuosien jälkeen.
En suuremmin halua olla kenenkään puolella. Laura voi tietyllä tavalla olla ”suomineidon" pelkkä keskiverto esiliina oletettavassa hyvyydessä ja pahuudessa. Ongelma on pelkkä tekopyhyys ja aivan käsittämätön likinäköisyys poliittisessa toiminnassa, jota valtalehdistö nuolee kuin jotain uskonnon globaalia mielisidettä. Verenvuotoon terveysside on sitten taas aivan eri juttu. Toivottavasti Suomi pysyy sen verran tolkussaan, ettei kiristyssidettä tai painesidettä tarvita. Huolestuttaa, mutta vain hieman kevyehkösti. Ylen toimittajat ovat metsätöitä vailla. Sen verran ovat vajaassa viisaudessaan.
Pilkkoja, konemies ja suurmasinisti sen aina tietää, että kirveelläkin on aina hyväntahtoisia, leppoisan hetken töitä. Klapeja saunan uuniin on joskus helpompi kirveellä hetki pienennettävä. Käsityötä ei pidä konetyön ohella unohtaa;)
https://www.youtube.com/watch?v=M3ZJEQQkVZE - Ovat jääneet eläkkeelle. Uudet ovat vielä kisällin kengistään luopumassa, korvantauksiaan kuivaamassa.
Ei millään pahalla ketään kohtaan. Monta metsäkanalinnun rypypaikkaa tuli tänään luonnossa nähtyä, mutta katsottava on nyt tuo yksi kiekkomatsi, kuka pesee höyheniään jatkossa, kotona;) - Onko aloittaja verrannut aloituksessa olleiden kahden kauden lämpötiloja keskenään? Helposti yksi kilowatti tulee suoralla sähkölämmityksellä eroa. Ja jos oravat vielä temmeltää yläpohjassa ja muuta vajoamaa tapahtuu mökin eristyksessä, niin kaikki on mahdollista. Ja, olipa sitten mekaaninen tai uudempi termostaatti siinä patterissa, se vie fysiikan lakien mukaan aivan yhtä paljon sähköä, jos ei ole kylmäaineet imemässä pumppaamalla hyötysuhdetta eri tilasta= ilmalämpöpumppu.
Minulla on ollut Stihlien teroituskopissa hieman samaa ongelmaa.
Salaliittoteoria on kaiketi mielenkiintoinen ajatusmalli ko. asian suhteen. Olen itsekin joskus pimeinä hetkinä tuota miettinyt. Luotettavuus aina mietityttää nykyaikoina. Sähköyhtiön toimesta kävivät taloudessani tuota heidän etäluettavan mittarin lähetinyksikköä kaksi kertaa siirtämässä eri paikkaan. (10 cm kerrallaan.) Kysyin miksi. He sanoivat, että signaalin pitää olla tarpeeksi vahva. No siihen jatkokysymys, miten se täältä korvesta hyvin kantaa? Vastaus. Lähimmän naapurin mittari toimii tukiasemana. Ahaa, vastasin minä. Annoin ymmärtää, että en minä näistä sähkö- ja signaaliasioista mitään ymmärrä.
Nyt taidan hieman tarkemmin seurata noita signaaleja;) - Neljä, ja neljä on tuplasti monta jo. Neljän vuoden päästä on taas kaikki vinksin vonksin. Yhden kerran oli keskikoulussa ”lauluni” takia yhdestä aineesta nelonen.
Ei persut perusta yksin yhtään mitään. Pyllistän moiselle utopialle. En minä ole ensimmäistä kertaa pappi kyydissä.
Näin vapun alla taitaa minullakin olla pienoinen sulkasato. Taksiuudistus sai minut ajattelemaan, että jospa heittäisin Stihlini vajan nurkkaan ja ryhtyisin takxi kuskiksi. Harmittaa jo se terän teroitus laipan päälle.
Lähimmät naapurit täällä salolla ovat yllättävän usein jatkoaikaa vailla, silloin kun omat kiljut loppuvat. Mie tuun palveluna on tullut aivan ilmaiseksi tehdyksi ns. naapurilohdutusta. Ja kun hinnoittelukin on vapaata nykyisin, niin pitkillä kilometreillä se lyö leiville jopa Dodge Ramillani. Siihen otan vain yhden matkustajan kerrallaan. Neljän hengen seurueen vien jatkoajalle neljällä eri reissulla. Ei pääse poliisisetä moittimaan ylikuormasta.
Työaikakin joustava. Jos ei oikein huvita, tokaisen asiakkaalle, tilaa Kelakyyti.
Hyvvee vapuu edelleen. - Muuten, nyt huomaan kommentoida vielä yhtä Lieksa palstan ”supermarkkinavoimaa”. Tämä on joku ihmeellinen lintu tai kala. Nurmeksen palstallakin jaksoi heittää linkkiä niin jotta, siinä häviää Golfin laitapuolen säännöissä tämä kuuluisuus, Donald Trump. Toisaalta tälle 1-Markkinat nimimerkille on nostettava hattua, koska asiansa on kuitenkin erittäin selkeä kannanilmaisu. Uskottavaakin on aika usein. Nykyisin anonyyminäkin hän todentaa itsensä allekirjoittamalla lainaan.
Ei ole ihan pösilö jäbä. - Tätä aloitusta on kommentoitu 200 kertaa. Nyt 201 kertaa. Lieksa palstan sisältöä vain vaivaiset 180 kertaa. Jos vielä otetaan ajanjakso ja nastoitustasoitus, eli handicap huomioon suhteutettuna, jokainen voi päätellä mistä on kyse.
Äänimäärän perusteella tämä on Lieksa palstan sisältö! Toki moni muukin hyvä ja mielenkiintoinen aihe on kantavat siipensä ansainnut. Ilmailukin olisi hyvä aihe, mutta sille on oma osionsa. Ja kun täällä on niin tarkkaa, niin tarkkaa, melkein kaikki.
Elämä on.
Hauskaa vappua toivotan kaikille! Älkää liikaa liitäkö edes näkölentosäännöillä. - Ihmeellinen poisto.
Olisikohan H. Karhua heräteltävä? Vai olisiko kysyttävä Hannu Karpolta?
Kari K:n myös tunnen. Nurmeslainen H:n velipoika. Voi teitä, ja suuria varsin, teitä. Eihän tämä hitu tipahtanut sammalikoltani kaapaisematta jää. Kaapaisen sen kainalooni, kuin tuoksun tai hajun.
Keljuilkaamme.