- No toki totta se paperinenkin kelpaa ja niitä voi tulostaa ja vaikkapa liimaa hihaan.
- Äkäkutti Sanoo vahingoniloinen AGW uskovainen vaikka mitään todisteita ei ole.
- Asia on päivänselvä, kukaan ei ole pystynyt esittämään minun ehdotuksia parempia toimia ilmastonmuutoksen voittamiseen, siis jos sellainen todellinen uhka olisi. Tästä olen päätellyt että todellista uhkaa ei olekaan, koska ei tehdä todellisia ja toimivia tuho skenaarioiden vastaisia toimia.
- ""mikä taho tahansa arvioita tulevaisuuden suurimmista uhkakuvista, niin ilmastonmuutos on aina kolmen kärjessä ja usein ykkösenä.""
Eikös ole mielenkiintoista, kuitenkaan järkeviä ehdotuksia ei kuule. - Mitäs ihme denailistämistä tämä on? En todellkaan usko poliittiseen ilmastonmuutokseen kaikkine hössötyksineen, siitä huolimatta vetyteollisuuden aloitus on hieno juttu ja se mitä olen odottanut.
Vety on luonnon hienoin ja parhain akku, joka tulee ilmesemmin syräyttämään mineraaliakut ajoneuvokäytössä.
Jos meitä uhaisi vakava AGW ilmastonmuutos niin silloin lopetetaan ensin kaikki maailman asevoimat ja aseteollisuus ja tehdään Maailman rauha, sitten kaikki muut trhuudet mikä ei liity välttämättömään selviytymiseen, autokilpailut, massaurheilut, viihde ja muotiteollisuus jen jne, miksi näitä ehdotusta kuulee vain ns kaltaiseltani denislistilta? - Myönnän että lasahdukseen sisältyy aimo annos satiiria, satiiri on todella huumorin älykkäin muoto ja siksi vaatii aina lukijaltakin jotain.
- Älä nyt naurata, fraasi voidaan ymmärtää kaikilla kielillä joihin raamattu on käännetty. Eihän tuon ymmärtäminen vaadi muuta kuin käsitteen Paholaisen ymmärtämisen, kaikki muu on fysiikkaa. Väitätkö että käsite paholainen oli liian vaikea Albertin ymmärtää?
- Johan pomppasi, pahan kerran!
- Kysymys oliskin, onko denialisteiksi leimaavat
- Pääasia että meillä on hieno , hyvä ja edustava hallitus ,
- Mutta maailmaa parannetaan AGW idean voimin, tai ainakin yritetään. Joten jotain hyvää siinäkin.
- Intiassa kuolee päivittäin lähes 30 tuhatta ihmistä . Koronaan noin 4000. Suhde on sama kuin suomessa, joten hävitä paniikki, siellä poltetaan aina kadulla., 1.3 milrardia asukasta. Kannattaa opetella matematiikkaa.
- Tekniikkaa vaan ei vielä ole. Maan ilmakehän jokaiseen neliökilometriin yltäen noin 100 kilometrin korkeudelle asti, olisi saatava useita tuhansia reaaliaikaisesti lämpödataa tuottavaa laitetta, mielummin noin 10 metrin välein. Silloin voidaan puhua jo Maan ilmaston lämpötilan melko tehokkaasta tarkkailusta, Maan ilmasto on yksi kaaottisin järjestelmä jonka ihminen tietää ja paljon on vielä tutkittavaa.
- Maan ilmakehä on noin 100 km korkuinen, siitä lähtökohdasta voi alkaa laskemaan kuinka monta kuutiokilometriä on Maan ilmakehä. Vertailun vuoksi voidaan laskea kaikkien maailman lämpömittreiden anturien yhteistilavuus. Sanotaan että ne kaikki vie yhden kuutiokilometrin tilan niin aika paljon ilmaa jää kokonaan mittaamatta. Aika paljon jää mittalaitteiden ulkopuolellekin "ilmaa" kun mitataan vain päivän ylin ja alin lämpötila.
Maan lämpömittareiden todellinen ja alkuperäinen tarkoitus on vain antaa päivittäistä säätietoja ihmisille jotka ei vaivaudu laitaa päätä ulos ja siinä ne toimii jotenkuten. Maapallon ilmakehän kokonaismassan tarkkailuun niistä ei ole. Onhan sitten meretkin laskettava mukaan osana ilmakehää ja nekin kuutiokilometrettäin pohjaa myöden.
Kaiken viisauden alku on tunnustaa tietämättömyys. - Keskustelun pääjakson toivottiin olevan kuinka alamistitiede todistaa fysiikkaaliseen tieteeseen perustuen, kuinka tämä poikkeuksellisen kylmän leviäminen pohjoiselle pallonpuoliskolle on yhteydessä ihmisperäiseen hiilidioksidiin.
- Onhan se kumma kun media eikä kukaan täälläkään kommnetoi asiaa. Väitetään siis että lentokoneen vanat viilentää, ( heijastus avaruuteen) mutta asia on päinastoin, voimakkaampi ilmiö on että vanat lämmitää koska itse vanat eli tiivistyneet pisarat sisältää latessia energiaa, joka jää paikalleen tai laskeutuu kuin muutoin lämpö kulkeutuisi yhä ylemmäksi ja säteilisi lopulta avaruuteen. Kuten tiedätte kun heittää löylyä lämpötila laskee .
- Tämä aihuttaa tietenkin sen että päiväntasaajan lämpövyöhyke vastaavasti lämpenee. Vettä höyrystyy paljon enemmän . Vastaavissa olosuhteissa pohjolaan satoi lumena noin 2 kilometrin lääklimppi.
- Totta, kylmää riittää loputtomasti Maapallon ulkopuolta. Jokin mekanismi kun avaa portit niin että kylmää valuu avaruudesta, niin pakastin kylmenee yllättävän nopeasti kuten on nähty .
- Eikö todellakaan yksikään alarmisti ota onkeen aloituksen ideaani ja ehkä myönnä
että lentoliikenteen loppuminen on aiheuttanut eirkoisen sääilmiön pohjoiselle pallonpuoliskolle. Onhan lentokoneen vanat merkittävä ilmastoasia, syntyi ne sitten miten tahansa, plus myös tuottaa ne koneet myös oikeaa lämpöä ilmakehään.
Lentokonevanoilla oli sellainen salaliittoteoria kuin kemikaalivana, sittemmin ihan normi lehdissä on mainittu tätä tarkoituksella tehtävän ilmaston lämpenemisen ehkäisemiseksi.
https://www.google.com/search?q=kemikaalivanat taivaalla&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjE862n6PDuAhXqpIsKHTnSAGoQ_AUoAXoECAQQAw&biw=1177&bih=553 - Lentoliikenne on lähes loppunut.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006481712.html