vanhami

Monitoimimies Espoosta. Myy, kolvaa, rakentaa, hioo, viilaa, muuttaa, soittaa, piirtää, tekee kaikkea, kun hinnasta sovitaan. Puolet työelämästä mennyt teollisuuden R&D puolella, toinen puoli venealalla. Nykyisin päätoiminen yrittäjä.
Linkit: http://www.lämmitin.fi, http://www.heater.fi, http://www.mikavanhala.fi, http://www.bändi.fi
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia14 aloitusta · 991 kommenttia
- Kyllä ne peruttiin
- Venemessut on ainakin toistaiseksi tulossa ja järjestelyt etenevät. Miten käy sitten oikeasti en tiedä. Pahasti pelkään, että tulee lunta tupaan tänäkin vuonna. Venemessujen sarja on logistiikan ja järjestelyjen paletti. Kausi alkaa Dusseldorfista ja kamat kiertää sitten pitkin poikin eurooppaa. Jos messut alkaa perumaan, tulee vaikeuksia koko homman kanssa. Muutama iso näytteilleasettaja jos jää pois, tulee tapahtuman kanssa tukalaa. Meillä on sinne osasto varattu ja ollaan menossa, mutta tää löyhässä hirressä olo on aika tuskaa myös. Jossain vaiheessa on helpompi lyödä hanskat tiskiin ja tehdä jotain muuta. Ja toisin kun sanotaan, messut on erittäin tärkeä uusasiakashankinnan lähde edelleenkin.
- Voi molempiin ja oikeastaan kaikkiin uusiin lämmittimen muihinkin, paitsi wallas 2000
- Ei saa syötettyä ulkoa ilmaa.
- Hyötysuhde+mitataan+tilalämmittimissä,+jotka+kuuluvat+EU++direktiivin+mukaan+mittausten+piiriin+siten,+että+lasketaan+palokammioon+menevä+polttoaineen+energia+ja+mitataan+pakoputkesta+ulos+tulevan+hukkalämmön+energia.+Kaikki++mitä+jää+lämmityslaitteeseen+on+hyötytehoa.++Tällöin+esimerkiksi+kuoren+läpi+jne+haihtuva+lämpö+on+hyötytehoa.+
Näissä+mittauksissa+Safiren+mökkilämmitin+saavutti+parhaimmillaan+yli+80%+hyötysuhten+mökkikaminalla,+jossa+on+vapaa+konvektio+ja+suhteellisen+lyhyt+pakoputki,+jossa+on+lämmön+talteenotto.+
Venelämmittimissä+näitä+mittauksia+ei+ole+toteutettu,+mutta+voidaan+olettaa,+että+pakotetulla+konvektiolla+ja+pidemmällä+lämmön+talteenottavalla+pakoputkella+hyötysuhde+on+huomattavasti+suurempi.+
Myöskin+kannattaa+huomioida+noiden+kotimaisten+lämmittimien+lämmönvaihtimen+koko+verrattuna+saksalaisiin+todpedoihin.+Ne+on+huomattavasti+pienempiä+pinta-alaltaan,+jolloin+hukkaa+tulee+enemmän.++Näitä+lämmittimiä+ei+ole+suunniteltu+energiatehokkuuden,+eikä+äänitason+suhteen+optimaaliseksi.+Ainoa++peruste+on+koon+suhteessa+tehoon.+Jos+hyötysuhde+on+hieman+pienempi,+ei+sillä+tässä+mittakaavassa+ole+mitään+merkitystä.+
Pakokaasut+saattaa+tuntua+ja+ovatkin+kuumia,+mutta+kun+suhteutetaan+se+ilmamäärään+ja+virtausnopeuteen,+ei+siellä+niin+paljon+energiaa+ole,+kuin+sieltä+putken+päästä+mitattuna.+
Venelämmityksessä+loppujenlopuksi+ei+ole+kovin+suurta+merkitystä,+onko+hyötysuhde+70+vai+80%,+jos+polttoaineenkulutus+mitataan+desiliitroina+tunnissa.+
Jos+haluaa+ottaa+kaiken+lämmön+ehdottomasti+talteen,+voi+tehdä+esimerkiksi+venttiilin,+jolla+lämmittimen+pakokaasut+ohjataan+syttymisen+jälkeen+sinne+veneen+sisätiloihin.+Silloin+sekin+lämpö+saadaan+hyödynnettyä+täysimääräisesti. - Eipä minulla helpolla tule paha mieli näistä. Olen näihin keskustelufoorumwihin kirjoittanut parikymmentä vuotta, ja saman verran aikaa ollut aktiivi veneilijä ja myöskin työskennellyt alalla. Ei ihan helpolla ota itseensä.
Tuote itsestään on loistava. Tosiaankin yksinkertainen ja sähköön ja myöskin oikein asennettuna ja käytettynä turvallinen. Nimenomaa paino noilla kahdella sanalla, asennettuna ja käytettynä. Sen voi asentaa väärin ja yhdistettynä käyttövirheisiin, jika lähinnä voi tulla sytytylsessä, on pieni riski. Muuten homma toimii kuin buick.
Jos kaminassa on liikaa dieseliä pohjalla, se pitää ensin kuivata tai polttaa hana suljettuna pois ja vasta sen jälkeen voi sytyttää.liika löpö voi aiheuttaa, ja aiheuttaa hallitsemattoman voimakkaan palamisen, syttymisvaiheessa. Itsellä kävi näin, mitään ei toki tapahtunut, mutta oli aika jännittävää, kun piippu ja pytty on punaisena ja lieskat tulee piipusta ulos. Se oli viimeinen niitti vaimolle ja myös minulle ja vaihdettiin ilmalämmittimeen. Toki se ilmalämmittimeen vaivattomuus houkutteli.
Pari esimerkkiä viimeaikaisista asiakkaista.
1. Sukellusyrityksen työalus, joka on lähtövalmiudessa koko avovesikauden. Sinne myytiin asuintiloihin Safire ,joka kestää pitkiä käyntijaksoja. Lisäksi veneeseen tuli Refleks 66MW, joka saa olla "aina" päällä pitämässä vene sulana ja lähtövalmiina.
2. Lapissa toimiva matkailuyritys osti Brassmann kaminoita, jotka lämmittävät siirrettäviä telttoja turisteille ekologisella Neste My Dieselillä.
3. Kalastusalus, joka korvasi vanhan puhki palaneen kaminan uudella.
4. 12m sisävesillä oleva huvivene, johon tulee uudisaseenuksena Refleks koko veneen lämmöntuottajaksi. Uusi omistaja veneilee jäiden tulosta jäiden lähtöön.
5. 18 metrinen purjevene, joka on vesillä ympäri vuoden. Veneessä on iso Eberi patterikiertoon, Refleks hoitaa toisen pään lämpimänä pidon talven yli.
6. Pieni puinen Meriläinen, johon annettiin ainoaksi lämmönlähteeksi pieni kamina.
Tuossa vain muutama esimerkki, jotka muistui samalla mieleen. Jotenkin tuo sähköttömyys ja yksinkertaisuus on kokenut uusrenessanssin ja itsekin olen aikalailla innoissaan noiden kanssa hääräämisestä. Kääntelin manuaalit suomeksi ja tein uudet esitteet ja Virittelin kaikki sivuille uusiksi. Ihan hauska puuhailla välillä jonkun mielenkiintoisen vintage tuotteen kanssa, jika herättää ihmisille muistoja ja tunteita. - Itselläni oli kamina omassa veneessäni. Juuri nuo miinuspuolet nousivat minulla vahvemmaksi kuin plussat ja nykyään veneessä on Safire. Kamina oli ehkä väärässä paikassa ja ohjaamossa oli kyllä lämmin, mutta patterikierto ei sitä lämmittänyt tarpeeksi muualta. Samoin termostaatin puute häiritsi.
No nykyään noihin saa termostaatin ja nyt kun tiedän hommista enemmän, osaisin jo sanoa miten se pitää sinne asentaa. Moneen kohteeseen tuolla refleksilä on sijaintinsa ja kun sen oikein asentaa, varmaan tulee hyvä. Uusia kohteita meille on ainakin ollut uudehkot purjeveneet, joissa on iso Salonki. Niissä on vaikea saada keula lämpimäksi millään lämmittmellä. Pieni 66 Refleks antaa peruslämpöä ja pitää veneen kuivana, siinä kun puhallin tasailee sen lämmön.
Sellaista se some on, niin poliitikoilta kun lämmitinkauppiaita kaivetaan jeesuksenaikaiset mielipiteet ja kirjoitukset esiin ja vedotaan niihin hamaan loppuun asti. Ihmisellä on oikeus myös muuttaa mielipidettään. Eri valossa mielipide saattaa olla jo toinenkin. No en minä kyllä ainakaan tuohon veneeseen kaminaa laittaisi takaisin. Jossain toisessa voisin harkita, - Tekaisimpa muuten tuollaisen yksinkertaisen artikkelin NMEA2000 verkon kytkennöistä. Aika monelle tuo on kumminkin hieman epäselvä asia.
http://www.ruorimies.fi/nmea-2000-verkon-kytkenta/ - Olen kahlannut ammattimessuja tässä useammat vuodet läpi, siis puhutaan komponenttitason näyttelyistä, jossa myydään tavaraa veneiden rakentamisene. Lisäksi sekä suomalaisia, että kansainvälisiä venenäyttelyitä jossa on isoja ja pieniä veneitä ihan aluskokoon asti. Niin isossa en vielä ole käynyt, että veneeseen olisi asennettu LTO laite tai kenelläkään toimittajalla olisi tällaista tarjota. Ensinnäkään veneitä ei lämmitetä, kuin täällä pohjoisella pallonpuoliskolla tietyllä vyöhykkeellä ja sitten tietenkin ausseissa ja uudessa seelannissa. Toisekseen veneiden lämmittämisen hiilidioksidipäästöt suhteessa koko veneen päästöihin on häviävän pieni osa. Lämmitin kuluttaa keskimäärin desilitran per kilowatti per tunti. Yössä voi mennä litra - kaksi dieseliä, jos lämmitin on ylipäätään päällä.
Tehokkain tapa järjestää se ilmanvaihto tällaisissa suomalaisten kokoluokan veneissä on yksinkertaisesti laittaa tavallisia tuuletusventtiileitä katolle sopiviin kohtiin ja puhalluslämmitin puhaltamaan mahdollisimman alhaalta ilmaa. Kun ilma lämpenee, se poistuu kyllä ihan painovoimaisesti niistä räppänöistä ulos. Samoin ovien alareunoihin riittävä määrä korvausilmaventtileitä olosuhteissa, joissa veneitä ei erikseen lämmitetä. Näin on tehty talojen ilmanvaihto jo iäisyyksien ajan. - Ei+tuollaista+pysty+myymään.+Ne+kokonaiset+lämmitysjärjestelmät+on+aina+niin+venekohtaisia,+että+sellainen+on+liki+mahdottomuus+suunnitella+yleispäteväksi.+Toisekseen+kun+tekee+kokonaisen+paketin,+jossa+on+kaikki,+hinta+väkisinkin+nousee+korkeaksi+ja+paketissa+voi+olla+tarpeetonta+tavaraa+sitten+monille.++Yleensä+homma+menee+niin,+että+järjestelmä+on+katsottava+aina+tapauskohtaisesti.++Siksi+paketit+on+aina+vajaita.+Toisekseen+tänä+päivänä+jälkimarkkinalla+myytävät+lämmittimet+on+90%:sti+vanhan+lämmittimen+korvaajia.+Silloin+osaa+vanhoja+osia+voi+jo+hyödyntää.+tämänkin+vuoksi+myydään+vajaita+paketteja.
- Kylläpä se nyt ottaa luonnolle niin kovasti. Tämä Suomi on jännä maa, joka on väärällään katkeria ja ja unpimielisiä ihmisiä. Selvästikin olet jo muodostanut asenteesi siihen malliin, että tuskin asiakkaaksi tulet, vaikka tarvekin olisi.
Ihmettelen silti, että pitääkö kaikkien juttujen olla vain amatöörien tekemiä ja eikö työkseen näitä hommia tekevä saisi blogata ja keskustella aiheesta? Suomessa on kannalla monilla yrittäjillä jopa pelko siitä, uskaltavatko he mennä esimerkiksi someen tai kommentoida mitään. Tunnen monia Euroopassa työskenteleviä kollegoita, jotka bloggaajat ja videoivat ahkerasti, sekä osallistuvat keskusteluihin. Ammattilaisten tietotaitoa osataan arvostaa. Samalla myöskään usein itse arvokasta tietoa asiakaskunnasta siitä, mitä he haluavat tehdä ja käyttää, samoin esimerkiksi lämpökameramittauksista sain vinkkejä seuraavaan kertaan niiden tekemiseen niiden kanssa pelanneita ihmiseltä.
Nämä anonyymit keskusteluareenojen paskalaarit viljelevät juuri kaltaisiasi pönttöpäitä, jotka puskista huutelevat mitä sattuu. Onneksi olen tottunut näihin.
Jos sinulla ei ole asiaan mitään fiksua lisättävää, voit olla myös kommentoimatta ja myös lukematta. - Tuo Sati Arctic on ihan hyvä vaihtoehto siihen. Ei vie paljon enempää tilaa kuin tavallinen putki ja eristää akka hyvin.
- "Tuli mieleeni, että kondensoituu vettä veneeseen enemmän ilman putkien hukkaa. Sekin taitaa olla kovin tapauskohtaista."
Nimenomaa ne kylmässä varastotilassa olevat putket kannattaa eristää. Bunkan ja penkin alla kulkevat ei aina. Jo pari metriä varastotilassa kulkeva putki luovuttaa lämpöä todella paljon pois. - Artikkelin tarkotus oli havainnollistaa mahdollisimman maalaisjärjellä ymmärrettävästi putkien eristyksen merkitys sekä tekstin, että Lämpökameralla kuvattujen videoiden avulla. Se ei ollut tieteellisesti tehty koe, vaan päivätyön ohessa pikaisesti dokumentoitu koe, tämä mainitaan siellä artikkelissa. Samoin siellä mainitaan, että joitain tiloja on hyvä lämmittää sillä putkella, joka vuotaa lämpöä sinne vaikka bunkan alle. Samoin kerrotaan, että varastotiloissa ja kylmissä tiloissa putki kannataa eristää huolellisesti, koska pienikin eristys vaikuttaa todella paljon toimivuuteen. Mitään virtaus ja ominaispaino mittauksia ei tehty, eikä ne tässä tapauksessa ole tarpeen. Useimmat tuskailee tuon lämmön leviämisen kanssa ja jälkikäteen tehty lisäeristys ei myöskään ole kovin tieteellistä. Tuon artikkelin katsomalla vaan tajuaa, että pienikin virittely auttaa.
- Luitko artikkelin vai haluatko vain viisastella?
- Tuollainen kisko riittää tuonne hupipuolelle noille virroille.
https://www.heater.fi/fi/talamex-uppoasennettava-usb-laturi-2-paikkainen-3-4a-6223.html - Samoilla linjoilla oltiin, mutta mahtoi mennä Storbåt ja postijolla sekaisin. Sen haluaisin nähdä. Rotaatiovalettu muovinen perinteinen storbåt .
Hevonpaskaa koko touhu. Jos haluaa veneen hankinnalla pelastaa maailman, niin pitää vanhan tai ostaa käytetyn, jonka hiilidioksidit on jo päästetty ilmakehään ja menee purjeilla. Aurinkopaneeleita sitten katolle sähkön tuotantoon. Yhden veneen co2 päästöillä ei paljon vielä kuussa käydä. varsinkin jos vene on jo tehty.
Itsellä vm 73 mäntyfiskari, jossa 42hp uusi diesel, joka vie 3,5l/h jos olisi vielä ekologisempi, sen pakoputkesta tulisi männynneulasia. - Puinen puupurjevene tai upppoumarunkoinen puinenmoottorivene taloudellisella nykyaikaisella dieselhybridi moottorilla ja tankissa Neste My dieseliä. Uusi tai käytetty. Ei väliä. Tilaa, kuljetuskapasiteettia ja ekologisuutta jos hakee, niin sellainen kunnon Storbåt olisi varmaan oiva ratkaisu
- Nettitietäjät+väittää,+mitä+väittää.++Jos+lähdetään+vertaamaan+esimerkiksi+saksaan,+on+meillä+5%+kovempi+ALV+kanta.+Jos+me+myydään+jotain+tuotetta+samaan+hintaan+kuin+saksalainen+verkkokauppa.+(Niitäkin+kauppoja+ja+tuotteita+on)++hävitään+me+joka+kaupassa+5%+saksalaiseen+kauppaan+verrattuna.+Tottakai+jossain+yhdessä+Dongen+dangelissa,+vaikka+jotain+knaapeja,+koukkuja+jne+voi+olla+eroa+ja+sitten+on++jotain+spesiaalieriä,+joissa+hinta+voi+olla+hetkellisesti+poikkeuksellisen+halpa.+
Ja+halvemmallakin+myydään+joskus+kuin+saksalaiset.+
Tuossa+esimerkki.+Standard+Jotka+on+VHF+radio+saksassa+nyt++281+€
https://www.svb.de/de/standard-horizon-dsc-handfunkgeraet-hx890e-marineblau.html
Suomessa+229.90
https://www.heater.fi/fi/standard-horizon-hx890e-kannettava-vhf-gps-lla-ja-dsc-toiminnolla.html
Itseasiassa+vielä.BF+hinta+päällä....+
Löysinpä+helposti+toisenkin+tuotteen,+joka+on+Saksassa+kalliimpi.+Autoterm+Air+maksaa+yli+60€+enemm+saksassa+kuin+meillä.
https://www.svb.de/de/autoterm-air-diesel-warmluftheizung-4d-deluxe-ural-edition.html
https://www.heater.fi/fi/planar-44d-diesellammitin.html
Tässä+tietenkään+on+turha+alkaa+mainostamaan+sitä,+että+tilattaessa+Suomesta+vero+ja+kate-eurot+jää+Suomeen+pyörittämään+meidän+julkista+sektoria.+Suomalainen+maksaa+Maksaa+vaikka+mielellään+satasen,+että+naapuri+ei+saa+viittäkymppiä. - Pääosin Arabian muumimukeja ja erilaisia hajanaisia lautasia. Sitten pikku setti melamiiniastioita. Kaapissa säilyy hyvin ehjänä. Joskus hajoaa jotain, no se on voi voi. Kertiksiä ei juuri käytetä. Joskus keittokatokselle mukaan, mutta harvoin silloinkaan. Skumppaa ja viiniä varten on vähän parempia laseja pehmustettuna, ja toinen setti polykarbonaattia.