Vapaa kuvaus

Aloituksia

0

Kommenttia

482

  1. Miksi kivikirveen pitäisi syntyä sattumalta? Tuossa on monta virheoletusta. Et voi verrata mekaanista kiven muokkausta ja kemiallisia prosesseja. Ihmisellä voi olla tavoite tehdä kivikirves, ja tiedät niitä syntyvän vain ihmisten tekemänä. Luonnossa ei ole tavoitteita, vaan se toimii kenenkään auttamatta lakiensa mukaan. Tiedetään, että kaikkia elämän vaatimia molekyylejä voi syntyä spontaanisti. Jopa lyhyitä viroidia vastaavia RNA-pätkiä on todettu syntyneen. Vaikka yksinkertaisen kopioitujan syntymisen todennäköisyys ei ole suuri, on perusteetonta väittää, sitä puutteellisen tiedon takia mahdottomaksi. Elämä on siitä todisteena.
  2. >> Jumalan käskyjä tulee arvioida kiriittisesti tarvittaessa, koska ne ovat kuitenkin vain ihmisten kirjoittamia ohjeistuksia, ei muuta.

    Aina! Lauman mukana tehdään helposti julmuuksia kaiken maailman saarnamiesten ja Jumalan äänitorvien päähänpistojen perässä. Varsinkin sellaista Jumalan käskyjä tehtailevaa, joka vetäytyy vastuusta, vaikka joutuu niitä tämän tästä korjailemaan, tulisi arvioida kriittisesti.

    >> Paavali ei myöskään mainitse mitään Galatalaiskirjeessä tästä, paitsi muistaa köyhiä.

    Veren karttamiseen ei viitata yhdessäkään Paavalin kirjeessä, eikä missään muuallakaan Uudessa testamentissa. Apostolien teot on ainoa, jossa se mainitaan. Epäjumalille uhratun syöminen ja siihen houkuttelu tuomitaan Ilmestyskirjassa jyrkästi, mutta ei muualla. Paavali taas viittaa sille kintaalla ja sanoo, että pitää karttaa vain muiden omantunnon takia, tai jos itse uskoo epäjumaliin.

    9 Pitäkää kuitenkin huoli siitä, ettei tämä teidän vapautenne saa heikkoja kompastumaan.
    10 Jos heikko veljesi näkee sinut, jolla on tietoa, aterialla epäjumalan temppelissä, eikö hänen omatuntonsa saa tästä tukea siihen, että hänkin voisi syödä uhrilihaa?

    v.s.

    20 Mutta sitä en sinussa hyväksy, että suvaitset tuota naista, tuota Isebeliä, joka sanoo itseään profeetaksi ja johtaa opetuksellaan minun palvelijoitani harhaan, harjoittamaan siveettömyyttä ja syömään epäjumalille uhrattua lihaa.

    >> Tarina on huttua

    Käärmetarina on tyypillinen eläinsatu. Sillä selitetään mm. käärmeiden erikoinen liikkumistapa. Käärmeen selittäminen Saatanaksi on paljon myöhempää perinnettä.