(En uskaltanut pistää otsikkoon sitä v-alkuista, ettei ketju häviä alta aikayksikön.) Eli tarkoitus olisi, että itse kukin kertoisi viimeisimmän verenpainetta nostaneen ja siitintä otsaluuhun kasvattaneen asian.
Aloitan itse. Luin iltapäivälehdestä yhden tekotaiteellisen, falsetissa piipittävän, nimeään useammin vaihtavan kuin hittejä tehtailevan hinurin lähipäivien Suomen-keikasta ja siihen liittyvistä erityisvaatimuksista. Yksi näistä vaatimuksista oli sellainen, joka muutti kertaheitolla käsitykseni artistista edellä esitettyyn muotoon.
Hän nimittäin vaatii, ettei kukaan työntekijä saa katsoa häntä silmiin.
Jossakin määrin ymmärrän supertähtien kohtuuttomat vaatimukset oikeanmerkkisestä skumpasta ja oikeanvärisistä tapeteista takahuoneessa (itsekin toivon sitten supertähtenä että sitruunasoodaa olisi, muttei ole katastrofi jos ei ole, otan pari tölkkiä varalta itse mukaan), mutta tuollainen ehto, jonka ainoa motiivi on muiden alistaminen ja itsensä ylentäminen, ei mahdu ymmärrykseeni millään. ***** ***** sinäkin olet ***** vain ihminen, et symboli, kaikkein vähiten palvottava sellainen!
Jos olisin suuri suomalainen keikkajärjestäjä, toimisin seuraavasti välittämättä yhtään seurauksista - mikä tahansa seuraus olisi mielestäni tämän arvoista. Välittäessäni ohjeita alaisilleni ja muille työntekijöille minulle sattuisi huolimattomuuksissani pieni käännösvirhe, ja vaatimuslistan kohta silmiin katsomattomuudesta muokkautuisi hieman, koska kielemme ei tunne sanoja alkuperäiseen toiveeseen.
Niinpä työväki saisi ohjeen, että artisti on kääntynyt pari viikkoa sitten skientologiaan, ja heidän uskontoonsa kuuluu onnenrituaalina, että ennen tärkeää hetkeä heitä läimitään ympäri kehoa vähintään kolmekiloisella kuolleella hauella. Jokaisella työntekijällä olisi täten määrätty velvollisuus toivottaa artistille onnea ennen keikkaa tämän kohdatessaan.
Joskus toivon, että voisin nousta yhteiskunnassa korkeaan asemaan vain siksi, että sieltä pystyisi antamaan mulkuille opetuksia, jollaisia he ansaitsisivat. Oikeastaan en ole keksinyt mitään muuta syytä haaveilla menestyksestä, joten riittävän hyvän tilaisuuden kohdalla oman asemansa voisi uhratakin, jos sillä voisi edesauttaa lähimmäisensä kasvua ihmisenä.
Mutta niin, kertokaa omista ärsyyntymisistänne, älkääkä ottako oman juttuni pituudesta mallia.
Keljutusketju
15
102
Vastaukset
- FF
En anna julkkisjuorujen liikuttaa itseäni. Jos niiden antaisi nostaa verenpainetta niin saisi olla aina kiukkuinen.
Ehkä viimeisin keljutushetki oli eräs episodi tässä taloyhtiössä. En voi sietää heikompien sortamista ja menin väliin ja tein sen myös selväksi. - WrappedInPlastic
Hah, verenpainehan nousee vähän väliä :) Kyllä sitä päivittäin törmää typeryyksiin tai sattuu jotain keljuttavaa.
Kestokeljutusta. - top ATM
Princeä on naitu perseeseen.
- mablab
Mua keljutti viimeksi kaupassa kun joku Rouva Tärkeämpi-Kuin-te -KAIKKI-Muut teki ostoksiaan samaan tahtiin, samoissa hyllyväliköissä kuin minä ja onnistui jättämään kirotut ostoskärrynsä jatkuvasti vinoparkkiin keskelle käytävää, niin ettei kummaltakaan puolen mahtunut itse kärryjen kanssa ohi. Hillityn ja rauhallisen luonteeni mukaisesti jätin fantasiaksi niiden kärryjen sinkoamisen vauhdilla hevonv*tun kuuseen. Keskiverto suomalaiseen kommunikaatiotyyliin tyydyin sinkoamaan vain vihaisia katseita.
- ? ? ?
Millaisista ihmisistä tulee rouva-tärkeämpi-kuin-te-kaikki-muut? Teinipissis-maailman-keskipiste-jolle-annetaan-sosiaalisesti-kaikki-ilmaiseksi?
- FF
"Et sitten vielä keskemmälle onnistunut jättämään" toimii aika hyvin ;-)
Hyökkäysvaunut ovat toinen inhokkini kaupassa.
- mablab
Mahdollisesti.
Ehkä se tosiaan on ollut ensin teinipissis-huutaa-bussissa-kovaa-ja-kiroilee-liikaa. Saanut sitten lapsen ja muuttunut Nuori-äiti-joka-tökkii-lastenvaunuillaan-toisia-tukkien-samalla-kulkuväylät-ja-jonka-lapsi-on-täydellinen.
Tietynlaisten naisten evoluutio? Mahdollista, mahdollista. - Asian vierestä
Tuohon ei riitä pieni käännösvirhe.
- Myös asian vierestä
Onko sinulla diagnosoitu Aspergerin oireyhtymä?
- sillitrooli
Viimeksi olen vittuuntunut pariinkin naiseen, jotka flirttailevat vain ja ainoastaan saadakseen egoboostia miehiltä. Tämä on niin halveksuttavaa toimintaa että voiko ollakaan. Taidan lisätä heidät mustalle listalle panoeinojen lisäksi; tarkoittaa sitä, että jos työelämässä tulee joskus menemään sukset ristiin jonkun em. ryhmiin kuuluvan ihmisen kanssa, niin en tunne sääliä, vaan pikemminkin maksan samalla muidenkin aiheuttamat kaunat takaisin.
- lievästi kettuuntunu
Koko päivän on vittuttanut naisten pinnallisuus.Mä otin yhteyttä yhteen nuoreen neitoon eräässä treffisivulla.Kauheesti kehui että olet niin mukava ja erillainen kuin muut miehet.Mutta,se ei ollutkaan nähnyt mun naamvärkkiä (mä luulin et oli koska siellä ilmotuksessa on kuva) ja sen kun näki niin "hups",tippui mies langoilta.Ja ihan perusmiehen näköinen olen.
Joten,naisille vinkiksi;pyytäkää kuva ensinmäisenä jolllette näe kyseisestä palvelusta tai sitä ei ole.Mikään ei vituta niin paljon kuin tälläinen pinnallisuus.Tässä pätee se sääntö"jollei tiedä niin ei haittaa". - leeatuulia
Nyt pitää ihan miettii..Verenpaine kohoilee joskus hyvinkin ahkeraan ja joskus ei pitkiin aikoihin. Viimesimpänä luultavasti - ja erittäin järkevästi - auton ratissa, joka taitaa olle melkeen ykköspaikka tähän hommaan.
Mitä tuo nyt tekee, sitä vilkkua VOIS myös käyttää, kaasupoljin on keksitty ja sitä SAA painaa, kiitos se ois ollu siun väistövuoro, niin se nopeusrajotus oli 80 eikä 60.. Tätä vois jatkaa :)
Toinen asia, mistä hermot menee, on epäoikeudenmukaisuus ja just tää "oon niin paljon parempi / hienompi ku kaikki muut" -asenne. Samanlaisia tallaajia täällä ollaan, ulkonäöstä, varallisuuvesta, asemasta ja saavutuksista huolimatta.. Oon barrikadeilla heti, jos ihmisten oikeuksia tai tasa-arvoo poletaan, oli kyseessä sit joku "viaton" työvuorolistojen epäoikeudenmukasuus tai omia puoliaan pitämään kykenemättömän törkee hyväkskäyttö. - Pera Perssilmä
Tällä palstalla violetin ja sir_einon jokainen kommentti saa toivomaan että he vihdoin löytäisivät toisensa ja tekisivät romanttisen yhteisitsemurhan.
- 23214234
Unohdit listalta FF:n, tuon kultalusikka suolessa kirjoittavan kulahtaneen kokoomuskurpan.
- kuningas_
Lähinnä keljuttaa ettei meteoriitti oo vielä tippunut afrikkaan tai lähi-itään. Tsunamikin iski japaniin, ja japskit on kuitenkin ihan jees porukkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941