Tämä on nyt ihan tällainen pohdinta vaan, että miksiköhän melkeen kaikki blondit haluaa ihan platinan värisen tai jopa valkosen tukan? Ja miksi ihmeessä kellertävämpi väri on nimenomaan "kusenkeltainen" eikä vaikka esim "vehnänkeltainen"? Joillekin sellainen tosi tuhkaan vivahtava vaalea sopii. Mutta kyllä monille sopii sellainen aavistuksen lämpimämpikin vaalean sävy..
Pissaa...? Mitä jos kuitenkin vehnää...
9
795
Vastaukset
- brunetttti
Platina/melkein valkoinen on ainakin omasta mielestäni puhtaan ja kauniin näköinen. Ehkä hieman arvokkaankin värinen. Kunhan senväristen hiusten kantaja ei ole ruskettanut ihoaan oranssiksi. Oranssi iho ei ole koskaan kaunis.
Kusenkeltaiset hiukset taas ovat tosi rumat ja halvan näköiset. Mielestäni tuhkaiset sävyt ovat kauneimpia ja luonnollisimpia hiusvärejä. - Pohditaan yhdessä
Olen myös huomannut, että paljon tosiaan näkyy tuollaisia melkoisen luonnottomia kukertavia blondeja. Mutta totuushan on, että kusenkeltainen tulee helpommin, kaunis tuhkainen vaalea on vaikeampi saavuttaa. Ja kenties joissain teinipiireissä nimenomaan kusinen väri on se juttu!
- Ap
Mutta siis eihän kaikille sovi ne platinanväriset. Jos on esim tosi lämpimänsävyinen iho tms? Ja sellainen melkein valkonen tukka tuo ainakin mulle mieleen ihan sellasen iäkkään naisen hiuskuontalon. Tässä vähän linkitystä. Nämä on musta nättejä vaaleita, vaikka vivahtavatkin keltaiseen.
http://www.glamourvanity.com/images/hilary-duff-hair-color-trends-2009-blonde.jpg
http://lh3.ggpht.com/-HGWAXw0Mt1w/ThNZfn2xqII/AAAAAAAAAAA/Nuy2z5zodFs/s1600/Cameron-Diaz-Blonde-Hair.jpg
http://1.bp.blogspot.com/_9Qcuj1qVI20/TN-Bih9KjVI/AAAAAAAABSM/f19FOLEVmlM/s1600/Kristen Stewart Blonde Hair.jpg
http://www.hji.co.uk/hjimages/images/qhs2081/hji/medium/2002-asymmetric-blonde.jpg- brunetttti
totta, platina voi saada ihon näyttämään entistä punaisemmalta...
- ***
Siitä vaan blondaamaan platinaksi hiuksia, niin ei ole hetken päästä niitä hiuksia, muuta kuin hamppukasa.
- jebbejeu
Omasta mielestäni platinan vaaleat ovat kauniit, ja tosiaan, puhtaan näköiset! Ja ne kusenkeltaiset ovat kamalat, juuri ne halvat:D Jotenkin tulee mieleen oman koulun 7 luokkalaiset, kaikilla kusenväriset, kotona epäonnistuneesti värjätyt blondit. Siis ei millään pahalla ketään 7 luokkalaista kohtaan:)
Mutta nii, ei kaikille käy. Koulunkäytävillä näkyy myös sellasia blondeja, platinanblondeja joitten ihon punoitus korostuu ikävästi. Mutta on taas niitä ihanan platinanblondeja mattaihoineen!
Sellaiset sopivan vaaleat ovat kauniit, ei kuitenkaa valkoiset ! :)- tinteroosa
platinan vaaleat hiukset ovat poikkeuksetta luonnottoman näköiset ja täten
mauttomat. itsekin sorruin siihen ansaan joskus teininä mutta onneks tulin järkiini..luonnollisuus on kaunista mut mikäs siinä jos joku haluu näyttää albiinolta :D - lonti9
tinteroosa kirjoitti:
platinan vaaleat hiukset ovat poikkeuksetta luonnottoman näköiset ja täten
mauttomat. itsekin sorruin siihen ansaan joskus teininä mutta onneks tulin järkiini..luonnollisuus on kaunista mut mikäs siinä jos joku haluu näyttää albiinolta :DMun luonnolisesti vaalea tukka "kirkastetaan" platinaraidoilla. Lopputulos näyttää edelleen ihan luonnelliselta vaikka onkin vaaleampi. Enkä näytä albiinolta.
Älkääs nyt myös sekoittako kusenkeltaisia ns. kullanvaaleisiin hiuksiin. Noista linkkien esimerkeistä tais suurimmalla osalla olla raidoitetut hiukset, ei kai kukaan nykyään blondaa hiuksiaan kokonaan, paitsi ehkä "shokkiväri" tarkoituksessa.
- EloWeenainen
"Kusenkeltaiset hiukset taas ovat tosi rumat ja halvan näköiset."....tämä on juuri tätä kun ei ymmärrä että on muutakin kun vitivalkoinen ja se kusenkeltainen.Olen aloittajan kanssa samaa miettinyt että mikä synti se luonnollinen vehnänvaalea hius on....Paitsi itselläni on sellaiset ja pitkät,eikä ne ole silti kusenkeltaiset eikä kukaan ole moittinut ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27517546Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245645- 1212631
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172135Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361788Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111040- 59970
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45933Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32931