Gynekomastiaan suhtautuminen

Mies1985

Mitä minun kannattaisi tehdä? Hain vuosia sitten leikkaukseen julkisen puolen kautta mutta naispuolinen plastiikkakirurgi vähätteli ongelmaa eikä asia edennyt. Sen jälkeen juttelin asiasta psykiatrin kanssa ja hän ei voinut siinä suoraan auttaa joten seuraava tilanne on jutella oman peruslääkärin kanssa.

Välillä en ajattele asiaa ollenkaan, välillä se harmittaa aika paljonkin.

Pitäisikö minun;

a) Kantaa se ylpeänä ja aloittaa uusi trendi, antaen myös muille kärsijöille ääntä ja rohkaisemaan heitäkin olemaan ylpeitä vartalostaan?

b) Sama kuin yllä mutta myös arvostaa sitä pienenä kunnianosoituksena naisia kohtaan tai oman feminiinisen puolen tiedostamisena?

c) Mennä leikkaukseen.

d) "Chuck Norrisilla on gynekomastia"

8

95

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miesssssssssssssssss

      C) mene leikkaukseen niin pääset siitäkin ongelmasta eikä tarvi miettiä asiaa enää.

    • 2+17

      Laihduta.

      • Mies1985

        Minulla on ns.aito gynekomastia eli laihdutus ei auta.


      • 4+12
        Mies1985 kirjoitti:

        Minulla on ns.aito gynekomastia eli laihdutus ei auta.

        Mene leikkaukseen.


      • 7+15
        4+12 kirjoitti:

        Mene leikkaukseen.

        Ja testosteroni terapia päälle.


    • :D

      En tiedä mikä lasketaan gynekomastiaksi, mutta yksi hyvin pienirintainen tyttö, jonka kanssa olin sängyssä, tykkäsi siitä että minulla oli isommat tissit kuin hänellä. Hiplasi niitä ja vertaili kuppikokoa kämmenellä omiin rintoihinsa. Ehkä hän ajatteli, että jos teemme lapsia niin tyttäret saavat sitten ainakin isommat rintansa kuin äidillään.. Enpä tiedä... Tällainen havainto kuitenkin.

      • Mies1985

        Itsekin olen joskus kuullut jotain tuollaista joiltakin miehiltä. Eli jotkut naiset olisivat tykänneet. Useimmat eivät kai kuitenkaan tykkää vai miten lie?

        Luullakseni gynekomastian kanssa tarvitaan muuten miehekkäämpää ja vähärasvaisempaa kroppaa. Ihmiset tavallisesti yhdistävät gynekomastian lihavuuteen ja huonokuntoisuuteen vaikka ne ovat ihan eri asioita. Pullukoiden 'manboobsit' ovat eri asia eivätkä edes näytä samalta.
        Olisi siis hyvä jos gyne pystyttäisiin näkemään enemmän 'ominaisuutena' kuin patologisena tilana kuten myös naisten kohdalla tehdään. Eikä pienirintaisia naisia pidetä sairaina.

        Minäkin olin sängyssä neljä vuotta sitten ja hoikan ja pienirintaisen tytön kanssa ja saattoi olla että hänen rintansa tosiaan olivat pienemmät kuin minun tai enintään samaa kokoluokkaa. Tuolloin minua jännitti ja ahdisti suuresti oma tilani ja tein siitä aika ison numeronkin. En tiedä yhtään mitä tyttö tuosta ajatteli mutta hän kyllä kosketteli rintaani ahkerasti paidan läpi edellisenä iltana. Omia rintojaan hän tuntui häpeävän tai ei halunnut hirveästi koskettavan.


    • ---->

      e) Vaihda sukupuolesi naiseksi, tissitkin on valmiina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe