Heips! Kyselisin hieman automaatilla ajelemisesta, kun sellaisen olen ensimmäiseksi autokseni ajatellut hankkia. Miten siis sillä ajaminen käytännössä tapahtuu? Onko se niin yksinkertaista, että pelkkää kaasua ja jarrua painellaan tilanteen mukaan? Entäs sitten, kun auto vaihtaa vaihdetta, niin pitääkö nostaa kaasua ylöspäin tai tehdä jotain muita erityistoimenpiteitä? Kuulin, että automaattivaihteiston korjauttaminen on todella kallista lystiä, eli kuinka helposti tuollainen sitten hajoaa ja MITEN sen pystyy hajottamaan? Kertokaa vaikka esimerkkejä, joissa vaihteisto joutuu käyttäjän virheestä koville.
Niin, automaattia olen harkinnut, mutta en kroonisesta rahapulasta johtuen uutta, vaan tuollaista 90-luvun alun Volvoa. Ovatko vanhat automaatit ihan hirveästi tuhnumpia verrattuna manuaaleihin? En siis tietenkään mitään kilpuria ole ostamassa, mutta ei sitä nyt viitsisi ihan muiden jalkoihinkaan jäädä. Entä kuluttavatko vanhat automaatit bensaa ihan tolkuttomasti? Niin ja yksi tutun tuttu kertoissa, että vanhoissa vaihtaminen tapahtuu kankeasti ja klonksuen, eivätkä kuulemma vaihdakaan aina silloin kuin pitäisi. Onko mitään perää noissa väitteissä?
Kiitoksia jo etukäteen jos joku viitsii hieman valaista tyhmää ja tietämätöntä tulevaa autoilijaa :)
Niin, automaattia olen harkinnut, mutta en kroonisesta rahapulasta johtuen uutta, vaan tuollaista 90-luvun alun Volvoa. Ovatko vanhat automaatit ihan hirveästi tuhnumpia verrattuna manuaaleihin? En siis tietenkään mitään kilpuria ole ostamassa, mutta ei sitä nyt viitsisi ihan muiden jalkoihinkaan jäädä. Entä kuluttavatko vanhat automaatit bensaa ihan tolkuttomasti? Niin ja yksi tutun tuttu kertoissa, että vanhoissa vaihtaminen tapahtuu kankeasti ja klonksuen, eivätkä kuulemma vaihdakaan aina silloin kuin pitäisi. Onko mitään perää noissa väitteissä?
Kiitoksia jo etukäteen jos joku viitsii hieman valaista tyhmää ja tietämätöntä tulevaa autoilijaa :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
huumorimielessä liikkeellä.Jos olen väärässä,pyydän nöyrimmästi anteeksi.Jos olet tosissasi, tämän ikäluokan autosta mitä olet haaveillut,voi tulla pettymyksiä muualtakin kuin automaatin suunnalta. Itselläni on ollut yksi automaatti,ja olin hyvin tyytyväinen. Kysyit ajamisesta,yksi jalka riittää,toinen joutaa koelaudalle. Eipä muuta kuin hieman kaasua ja välillä jarrua,automaatti hoitaa loput.Hyvää matkaa.
Jos vauhtia on yli 50 km/h ja nostaa kaasun nopeasti (esim manuaalitottumuksen taki TMS) niin laatikko sanoaa ja "kytkin" on hajalla eli kokoajan on vaan vapaa.
Eli nosta hitaasti kunnes tunnet notkahduksen ja sitten vata jalka jarrulle.
Nopeissa ajrrutuksissa voi käyttä myös vasenta jalkaa...
partasi ajamisesta,anteeksi,jutustasi päätellen olet vielä niin nuori ettei sulla vielä parta kasva.Sitten kun kasvat aikuiseksi ihmiseksi,etkä koiraksi niin,palaa keskusteluun ja kerro faktoja automaatti vaihteistosta,äläkä lainaa noita tyhmiä mielipiteitä aiemmista keskusteluista. Kasva mieheksi.
Ihan tosissani olin ja olen edelleenkin, sillä valitettavasti en kuulu siihen onnelliseen(?) joukkoon, jolle isipappa kustantaa uuden auton, vaan ihan omista säästöistäni joudun autoilut kustantamaan.
Niin, edellinen viesti oli siis vastaus ensimmäisen kirjoittajan viestiin.
Kuten jo mainitsin tuon 90 luvun auton,se on jo aika vanha.Automaatista senverran,jos se on kunnossa,kuin auto on muuten kunnossa,älä takerru vaihteistoon,sillä on kiva ajella,ei ole tuhnuinen, eikä bentsiiniä pala sen enempää kuin manuaalilla ajettaessa.Minulla on myönteiset kokemukset.
Automaatilla ajaessa ei tarvitse kikkailla mitään. Kaasua ja jarrua tarpeen mukaan. Joissain malleissa nopea kaasun polkaisu vaihtaa samalla pienemälle helpottaen ohituksia. Keppi laitetaan ajoon lähdettäessä D:lle ja pysäköitäessä P:lle. R:llä luonnollisesti pakitetaan =) Muuten ei keppiin normaaliajossa kosketa.
Automaattiin ollaan täälläkin ihastuttu. =) Auto on kyllä vielä vanhempi kuin N19:n haaveilema volvo. Ja siinä saa ohitukset sujumaan leppoisasti polkasemalla kaasua kovemmin, niin vaihtaa pienemmälle ja piäsee nopiasti ohi.
vaan automaatti. Pari autoa itellä ollu nyt automaatteja ja et haluakaan sit keppivaihteista autoa. On sen verran letkeää sillä meno ja mäkistartti ei ainakaan tuota ongelmaa. Öljyt tietty laatikossa ku on kunnossa niin hanaa vaan. Ja turbo intercooler volvo ei ihan nuhapumppu oo...:)
tuohon muuten asialliseen kommenttiisi. MÄKISTERTTI NIMENOMAAN tuottaa ongelmia, se kun ei automaatilla onnistu, mutta ymmärsin, että tarkoitit MÄKILÄHTÖÄ?
Tarkista öljyt ovatko kirkkaat ei haise palaneelta ja milloin on viimeksi vaidettu .Laatikko on kuiva .Ajaessa painat kaasua heittää penemälle eli ns heittää pientä pesää kiihtyy paremmin . Pakki toimii ja ja muutenkin pelitää aja pitempi keikka että näät että toimii myös kuumana.
Öljyvaidossa epäselvyyttä vaihdata viipymättä. Huomio vaihtotyön hinta auton hinnassa.
Näillä pienillä toimilla laatikko pelaa, paljon oli autolla ajettu.
Kuinkas usein öljyt sitten olisi hyvä vaihdattaa?
Suomen kieltäkö...
Riippuu ajotyylistä ja käytöstä .Suosittelen 100-150tkm välein .Näillä toimilla laatikko kestää sen 760tkm mikä autokin kestää.
Katsoppa tarkkaan auton kunto ennen kuin kirjoitat nimet paperiin .
Nykyaikana kannattaa tinkiä kun kyseessä omat rahat.
Onnea ja menestystä ,et kertonut paljon auton mittarissa on .
Mitään tarpeettomia kaasunnostotemppuja ei tarvita.
Automaattilaatikko on pitkäikäisempi kuin manuaali.
Mahdolliset kankeat/klonksuvat vaihdot voivat johtua huollon puutteesta (öljyt vaihtamatta) tai viasta. Klonksuminen vaihdon yhteydessä voi kuulua myös muualta kuin vaihteistosta.
Joka on kerran ajanut (kunnossaolevalla) automaatilla, ei enää manuaalia halua.
Katsastellanpa hieman käytetyn automaatin kääntöpuolta.
Laatikossahan on kuluvia osia (pakat), joiden käyttöikä on rajallinen.
Yleensä ne kestävät koko auton iän, tämä tarkoittaa autoistuneita maita, joissa autot paalataan n10 vuotiaana.
Vastaavasti jos auto on ollut jonkun "hyppyritukan" käytössä, joka on esitellyt kavereille kuinka rengas palaa,siis kierrokset tappiin ja sitten vasta vaihde päälle, niin koko viikonloppu on jo liian pitkä aika,
Toinen tuhoojalaji on kuski joka tykkää jarruttaa moottorilla,Automaatistahan puuttuu moottorijarrutus pienillä vaihteilla, mutta senhän voi korvata vetämällä valitsemesta sinne numero-osastolle. Ajo tuntuu paljon urheilullisemmalta,mutta käyttötunnit hupenee samassa tahdissa.
Sitten tullaan tilanteeseen, jossa pitäisi arvioida käytetyn laatikon kuntoa.
Kovasta laatikosta saa jonkinlaisen kuvan pelkästään sivuääniä kuuntelemalla, automaatti ei ilmoita kunnostaan mitään.
Mittatikkua voi kyllä nuuhkia viisaan näköisenä, mutta kyllä ne partsikatkin tietää, että jos vähänkin haisee käry, niin vaihdetaan öljyt,siis jos laatikkoon on juuri vaihdettu öljyt, niin pitäisi hälytyskellojen kilahtaa.
Kun pitää vielä mielessä, että vaatimatonkin vika yleensä katkaisee matkan, ja poispääsyksi ei riitä soitto kaverille, että ota köysi mukaan ja tuu vetäseen, ellei halua ruveta irrottelemaan vetoakseleita tiensivussa.
Tarkoitus ei ole maalata piruja senälle, mutta totuus on, että käytetyn automaatin osto on oleellisesti enemmän onnenkauppaa kuin manuaalin.
Jos hinnassa on riskivara huomioitu, niin siitä vaan, ja kuten tuossa edellä mainittiin, paluu kovaan laatikkoon ei ole todennököinen.
asiaa. öljynvaihtoväli on merkkikohtainen. Mun kokemuksen mukaan ne kilahtaa useammin sillain et jää vapaalle ettei tarvi vetareita irrottaa, mut mahdollista sekin. Öljynvaihto usein ja synteettisillä pidentää kummasti ikää. Jakeluajossakin tiedän Golfin askin kestäneen ilman remppaa yli 200tkm kun on huollettu.
On muuten aika legendaksi muodostumassa toi läppä että jos nostaa kaasun äkkiä niin aski hajoaa, kaikkea sitä kuulee..:)