"Miehen seksuaalisuudesta liikkuu useita sitkeästi eläviä myyttejä. Urologi Olavi Lukkarinen käsi niistä läpi kymmenen, ja ainoastaan yksi piti paikkansa: koolla ei todellakaan ole väliä naisen tyydyttymisen kannalta.
On esimerkiksi väitetty, että iso ja karvainen mies on seksuaalisesti kykenevämpi kuin pieni ja hintelä.
Tutkimuksissa ei ole havaittu korrelaatiota miehen koon ja karvaisuuden sekä seksuaalisen kyvykkyyden välillä.
Karvaisuutta pidetään merkkinä miehen korkeasta testosteronitasosta, mutta Olavi Lukkarisen mukaan karvaisuuteen vaikuttavat monet muutkin tekijät.
Uudet tutkimukset osoittavat, että mies voi olla seksuaalisesti hyvin aktiivinen, vaikka hänen testosteronitasonsa olisi vähäinen. Vastaavasti miehellä voi olla ongelmia kiihottumisen ja erektion keston suhteen, vaikka testosteronitaso olisi korkea.
Hormoneilla on seksuaalisessa aktiivisuudessa luultua vähäisempi merkitys. Siihen vaikuttavat myös kulttuuriset ja psykologiset tekijät. "Seksuaalisen tyydytyksen saavuttaminen vaatii aikaa, rauhoittumista ja rentoutumista. Viime vuosina tässä on menty selvästi huonompaan suuntaan. Kiire, stressi ja kotimurheet syövät miestä", Lukkarinen sanoo.
Isojalkaisella tai isonenäisellä miehellä ei myöskään ole isoa penistä.
"Ei pidä paikkaansa. Ranskassa ja Iranissa tehdyt tutkimukset kumoavat nämä uskomukset", kertoo Lukkarinen.
Jalka, nenä ja korvat ovat kehon ulokkeita siinä missä siitinkin, mutta ne eivät ole koon suhteen verrannollisia."
Kiihkeillä etelän miehillä ei myöskään ole isompaa penistä kuin suomalaisilla.
Suomalaisten miesten siitin on hyvää keskimääräistä kokoa, mutta urologien vastaanotoilla käy 20–30-vuotiaita miehiä, jotka ovat huolissaan siittimensä koosta. Vanhempia miehiä asia ei näytä enää vaivaavan.
Nuoret kysyvät urologeilta paljon pidennysleikkauksista. Lukkarisen vastaanotolla on käynyt miehiä, jotka ovat suurennuttaneet siitintään Virossa. Leikkaus ei ole tuottanut toivottua tulosta. Päinvastoin, siittimeen on tullut arpikudosta, joka on kuronut siitintä ja aiheuttanut vaikeita tuntohäiriöitä.
"Muutokset ovat peruuttamattomia."
Lukkarisen mukaan noin viiden sentin minipenis on hyvin harvinainen. "Näitä tapauksia on ollut vastaanotollani kymmenen vuoden aikana vain muutamia. Heidät ohjataan plastiikkakirurgille."
Siitin ei myöskään voi surkastua käytön puutteessa. Noin 60 ikävuoden paikkeilla siitin alkaa pienentyä, mutta muutos on niin vähäinen, ettei sitä huomaa."
Miehen seksuaalisuuteen liittyvät myytit pitävät harvoin paikkan
14
280
Vastaukset
- Jatkoa tässä
"Kaikilla miehillä on unen aikana spontaaneja erektioita keskimäärin kolmesta viiteen kertaa yössä. Niiden todennäköinen tehtävä on pitää siittimen verenkierto kunnossa. Luonto huolehtii koneistosta silloinkin, kun sitä ei käytetä.
Hedelmöityskyky alenee iän myötä, mutta terve mies on siitoskykyinen jopa 90-vuotiaana.
Potenssiongelmissa erektiolääkkeet eivät valitettavasti aina auta.
Erektiolääkkeet ovat tehokkaita, mutta toimiakseen ne vaativat seksuaalisen kiihottumisen ja halun.
"Ne eivät yksin auta, jos kumppani ei tee mitään, vaan makaa vieressä kuin kylmä kala", Lukkarinen sanoo.
Seksuaalisen kiihotuksen myötä siittimessä muodostuu typpioksidia, joka saa erektion aikaan. Lääkkeiden toiminta perustuu siihen, että ne estävät erektion tuottavan välittäjäaineen hajoamisen siittimessä. Erektiolääkkeitä on aivan turha käyttää, jos mies ei kiihotu yksin tai kumppanin kanssa.
Puolisot hakevat usein yhdessä Lukkarisen vastaanotolta apua seksuaalisuuden ongelmiin ja miehen erektiokyvyttömyyteen. "Vaimoille sanon suoraan, että miehen on ihan turha ottaa Viagraa, jos vaimo ei ole mukana ja kiihota miestä."
Huhupuhetta on myös se, että mies haluaa aina suoraa toimintaa. "Ei todellakaan pidä paikkaansa! Mies saa esileikin aikana kiihotusta kuten nainenkin, ja se vaikuttaa erektion ja siemensyöksyn tuntemukseen. Mitä parempi esileikki, sitä parempi yhdyntä."
Tosimies myös puhuu ja pussaa.
Mies ja nainen eivät Lukkarisen mukaan tässä suhteessa poikkea kovin paljon toisistaan. Naiset ovat iät ajat valittaneet puhumisen ja esileikin puutetta, mutta sitä samaa valittavat miehetkin.
"Olen lukemattomat kerrat kuullut vastaanotolla miesten kertovan, kuinka naiset torjuvat eivätkä vastaa hyväilyihin. Mies kaipaa halailua, kosketusta ja kiihottumista."
Mutta: mies voi olla onnellinen ilman yhdyntöjä, vaikka toisin on väitetty. "Vastaanotollani käy hyvin onnellisia miehiä ja pareja, joilla käynnin syy on jokin muu kuin erektiohäiriö. Kun kysäisen, että mitenkäs on tämä seksuaalinen puoli, monet kertovat, ettei yhdyntöjä ole ollut kymmeneen vuoteen, mutta he nauttivat toistensa seurasta ja läheisyydestä."
Lähes kaikilla miehillä seksuaaliset ajatukset, kiihottuminen ja itsetyydytys jatkuvat, vaikka yhdynnät iän myötä loppuisivat.
Miehet eivät siis ajattele vain seksiä.
Pakonomainen yliseksuaalisuus on harvinainen ja vaikea ongelma. "Pari viikkoa sitten miespotilas kertoi, kuinka hän töissä menee jatkuvasti seksisivuille eikä mahda mitään sille, että ajatukset pyörivät koko ajan seksin ympärillä."
Tällaisia potilaita tulee vastaanotolle pari vuodessa. Pakonomaista seksuaalisuutta voidaan lievittää psykoterapialla ja lääkkeillä.
Erektiolääkkeisiin liittyvä yliseksuaalisuus on eri asia. On väitetty, että terveet nuoret miehet käyttäisivät Viagraa bilettämismielessä, mutta tällaista Lukkarinen ei ole vastaanotoillaan havainnut.
Hyvä uutinen miehille on se, ettei koolla ei ole väliä miehen eikä naisen tyydyttymisen kannalta.
Näin kertovat Ranskassa ja Iranissa tehdyt tutkimukset.
Ranskalaismiehillä peniksen pituus lepotilassa oli keskimäärin 10,2 senttiä ja täydessä erektiossa 14,5 senttiä. Vain 12 prosentilla siitin oli erektiossa yli 16 senttiä. Tutkimuksissa ei ole havaittu korrelaatiota siittimen koon ja seksuaalisen tyytyväisyyden välillä."
http://www.hs.fi/omaelama/artikkeli/1135260443706/?cmp=tm_etu_uusimmat_uutiset- mablab
Kommenttien perusteella myös naisen anatomiasta näköjään tarvittaisiin samankaltainen artikkeli.
- Hah!!
Roskaa! Koolla ON VÄLIÄ. Tuo on taas sitä peiteltyä totuutta, kun ei uskalleta sanoa tosiasioita suoraan. Ja kaikki naiset tietävät tämän, vaikka kohteliaasti muuta sanoisivat. Kun naiset ovat keskenään, uskalletaan puhua suoremmin.
- Karu totuus
Varmaan sillä koolla kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Pienellä kikkelillä ei tee mitään!
- Ei se pillu
Ei ole pieniä kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
löysty käytössä. Synnyttäneilläkin naisilla voi olla hyvin tiukka.
- 13+5
Akathan toitottaa aina niitten gigoloittensa ky**ien koostakin, vaikka tutkimuksien mukaan turkkilaisilla ja etelä-eurooppalaisilla on pienet.
- Mies1985
Se ettei koolla ole väliä on pikemminkin myytti naisten seksuaalisuudesta.
- crazyratlady
Koolla on väliä. Liian iso käy kipeää, eikä kaikki asennot onnistu, kun taas liian pieni ei tunnu. Tai oikeastaan pituudella ei ole väliä, kunhan ei ole minipippeli, mutta paksuudella on. Olen kerran saanut liian pitkää, mutta ohutta, joka lähinnä kävi kipeää, ja olen saanut lyhyttä ja paksua, joka oli oikein mainio. Sen lisäksi olen saanut katkarapua, joka ei tuntunut yhtään.
- Ei koolla ole
merkitystä vaan miten siten osaa käyttää
- Tuo on valkoinen
Ei koolla ole kirjoitti:
merkitystä vaan miten siten osaa käyttää
valhe jota kerromme pienimunaisille, jotta nämä eivät masentuisi. Eikä siinä mitään. Ihan hyvin voisi seurustella miehen kanssa, jonka kanssa ei saa yhdynnässä täyttymystä, jos mies mukava ja miellyttävä ja suostuu tuottamaan naiselle orgasmin esim. suullaan.
- Samanlainen valkoine
Tuo on valkoinen kirjoitti:
valhe jota kerromme pienimunaisille, jotta nämä eivät masentuisi. Eikä siinä mitään. Ihan hyvin voisi seurustella miehen kanssa, jonka kanssa ei saa yhdynnässä täyttymystä, jos mies mukava ja miellyttävä ja suostuu tuottamaan naiselle orgasmin esim. suullaan.
valhe on väite, että lihava nainen ei olisi oksettava!
- 8+7
Tuo on valkoinen kirjoitti:
valhe jota kerromme pienimunaisille, jotta nämä eivät masentuisi. Eikä siinä mitään. Ihan hyvin voisi seurustella miehen kanssa, jonka kanssa ei saa yhdynnässä täyttymystä, jos mies mukava ja miellyttävä ja suostuu tuottamaan naiselle orgasmin esim. suullaan.
"Tuo on valkoinen valhe jota kerromme pienimunaisille, jotta nämä eivät masentuisi. Eikä siinä mitään. Ihan hyvin voisi seurustella miehen kanssa, jonka kanssa ei saa yhdynnässä täyttymystä, jos mies mukava ja miellyttävä ja suostuu tuottamaan naiselle orgasmin esim. suullaan."
Sitähän se juuri tarkoittaa; että ei ole väliä jos pippeli on pieni jos kuitenkin osaa antaa tyydytyksen. Vaikka olisi hieno iso pippeli, ei sekään automaattisesti tarkoita että osaa antaa naiselle tyydytyksen.
Tuo lause "Koolla ei ole väliä vaan sillä miten sitä käyttää" tarkoittaa juuri sitä että tyydytys ei ole pippelin koosta kiinni vaan siitä kokonaisuudesta millainen mies on sängyssä. - Näinhän se on.
8+7 kirjoitti:
"Tuo on valkoinen valhe jota kerromme pienimunaisille, jotta nämä eivät masentuisi. Eikä siinä mitään. Ihan hyvin voisi seurustella miehen kanssa, jonka kanssa ei saa yhdynnässä täyttymystä, jos mies mukava ja miellyttävä ja suostuu tuottamaan naiselle orgasmin esim. suullaan."
Sitähän se juuri tarkoittaa; että ei ole väliä jos pippeli on pieni jos kuitenkin osaa antaa tyydytyksen. Vaikka olisi hieno iso pippeli, ei sekään automaattisesti tarkoita että osaa antaa naiselle tyydytyksen.
Tuo lause "Koolla ei ole väliä vaan sillä miten sitä käyttää" tarkoittaa juuri sitä että tyydytys ei ole pippelin koosta kiinni vaan siitä kokonaisuudesta millainen mies on sängyssä.Yhdynnästä pienimunaisen miehen kanssa ei juurikaan ole iloa, mutta seksi on paljon muutakin kuin yhdyntää.
- YoungSexyLove
Mieluummin minä ainakin otan ihan tavallisella pippelillä varustetun miehen, joka osaa sängyssä tyydyttää, kuin jättilekalla varustetun duracell-pupun jonka kanssa seksi tuntuu turpaanottamiselta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920