Kuuro, sokea, pyörätuoli

Voisitko seurustella kuuron, sokean tai pyörätuolia käyttävän kanssa?
16300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tottakai.

Äänestä

En osaaa viittoa joten pitäisi opetella.Mut muuten joo,jos se olisi elämäni rakkaus niin kyllä.

Äänestä

Jos nainen on puutteistaan huolimatta kaunis.

Äänestä
  • Sä tuskin muuta saisitkaan kuin sokean naisen ja mielellään vielä hajuaistinsa menettäneen.

    Äänestä

Tietenkin huolisin naisen joka käyttää pyörätuolia, on sokea tai kuuro

Äänestä

Jos mies on puutteistaan huolimatta varakas.

Äänestä

Kyllä onnistuisi, ja kerran ihastuin näkövammaiseen, joka näki jonkun verran. Mutta en vaan osaa hurmata naisia. Itse onnun kävellessäni, joten kovinkaan usein nainen ei koe minua potentiaalisena poikaystäväkandidaattina.

Äänestä

Noissa vammaislaitoksissa löytyy tuota porukkaa, menkää ATM:t sinne iskemään ja kyselemään monenko käyttämä monivammainen on?

Äänestä

Höh, luulin että joku oli keksinyt uuden version kivi, paperi, sakset -leikistä. Petyin.

Äänestä

Hmm, mä aattelen tätä siltä kannalta, että jos tuleva kumppanini, johon rakastuisin ja jonka kanssa aloittaisin suhteen, joutuisi johonkin onnettomuuteen ja sen myötä halvaantuisi, sokeutuisi tai kuuroutuisi, niin...

totta hemmetissä olisin sen kanssa edelleen!!

Eli kyllä, tottakai voisin.

Äänestä

Eivät ne mikään este olisi. Olen itseasiassa seurustellut kuuron miehen kanssa.

Äänestä

Pyörätuolissa oleva mies on kysymysmerkki sinänsä, että kykeneekö hän seksielämään. Kokisin itse vaikeana sen, että jos seurustelu pyörätuolimiehen kanssa tarkoittaisi myös seksielämästä luopumista. Muutoin pyörätuoli ei ole mikään este suhteen aloittamiselle. Toki se vaatisi asioiden miettimistä eli esim. nykyinen asuntoni ei soveltuisi pyörätuolia käyttävälle.

En ole varma olisinko valmis seurustelemaan täysin sokean kanssa, mutta jos hän olisi heikkonäköinen ja pärjäisi jossain määrin itsekseen niin ehkä voisin harkita. Ongelmana on se, että olen allerginen koirille, joten opaskoira ja minä ei voisi olla samassa asunnossa.

Kuurous tarkoittaisi sitä, että pitäisi opetella viittomia. En usko, että se olisi ongelma. Itse asiassa tiedän erään vanhemman pariskunnan, joista toinen oli kuuro ja toinen kuuleva. He kommunikoivat paljon tietokoneella ja tekstareilla kuten moni kuulevakin ihminen tekee.

Hm. hyvä aloitus kaiken kaikkiaan.

Äänestä
  • Dorka. Pyörätuolimies voi käyttää kieltään ja käsiään tavoilla joista voit vain haaveilla.

    Äänestä

montako kertaa pitää vastata, jos haluaa vastata? vastasin jo kerran.

en ole tavannut koskaan kuuroa. ihastunut kerran heikkonäköiseen pyörätuolissa istuvaan pakkoliikehtivään nuorehkoon, minulle liian nuoreen mieheen. ihastus oli salaista ja yksipuolista, lähinnä vain omassa päässäni käynyt ajatus

mistä sen tietäisin? luulen että ihmiset, itseni muaan lukien, ovat sen verran raadollisia, että välttävät sellaisen tapahtumista. kynnys on varmasti korkeamoi, heposti ajatellaan, että ihmisten joilla on samantyyppinen vamma ikään kuin kuluvat yhteen. pyörätuolissa olevan pitäisi löytää toinen pyörätuolissa oleva tai vähintään vammainen. kokemusta on. kysymykseen olisi helpompi vastata, jos jo tuntisi jonkun ja sitten pitäis ajatella sama henkilö pyörätuoliin.

Äänestä

Kädetön ja jalaton ei pysty estämään nussimista.

Äänestä

voisin. kuulostaa hyvältä ! ota yhteyttä pian !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


voisin kyllä. kirjoitti:

Voisitko seurustella kuuron, sokean tai pyörätuolia käyttävän kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu