Miten Jeesus ja Jumalan voisivat olla yksi ja sama?

Mikko.

Jeesushan rukoilee täysin itsenäisesti Taivaassa meidän puolestamme. Kenellekkäs muulle rukoukset suuntautuvat kuin Jumalalle.

9

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko, Jeesus rukoilee venhimpana Veljenämme meidän uskovaisten puolesta. Hän on myös Ihmiesn Poika. Jumala on mysteeri, niin on Jeesuskin, koska on tosi Jumala ja tosi Ihminen. Hän ei ole "jumal-ihminen, vaan Tosi Jumala ja Tosi Ihminen. Tosi-Ihmisenä Hän puollustaa Häneen uskovia Isän edessä, Jeesus on ensimmäinen Puollustaja, Pyhä Henki (on myös Persoona) on toinen Puollustaja. Älä usko lappixen ja hänen kaltaistensa viisasteluja, he luulevat vaan tietävänsä, vaan eivät tiedä, niinkuin TIETÄÄ tulee? Vain Pyhä Henki antaa oikean ymmärryksen käsittää kirjoituksia. Rukoile siis Herraa antamaan sinulle taivaallista viisautta, ymmärtääksesi oikein. Jumala kehoittaa anomaan viisautta, että ymmärtäisimme oikein. Lappixen kaltaiset uudestisyntymättömät johtavat ihmisiä harhaan. Tiedät kyllä ketä he ovat tälläkin palstalla? Älä lankea heidän inhimilliseen pettävään viisauteensa, se näyttää oikealta, mutte ei ole, Jumalan Sanan valossa.

      • Piste.

        Jeesus ei ole tosi Jumala vaan Jumalan Poika. Älä sotke selvää asiaa.
        Jeesus on mennyt Jumalan kasvojen eteen ja rukoilee siellä puolestamme. He ovat kasvokkain. siis kaksi eri persoonaa.


      • ml213.

        """Hän on myös Ihmiesn Poika. Jumala on mysteeri, niin on Jeesuskin,""""

        Tuohon mysteeriin kun lisäät vielä vauvakasteen, niin kaikki on täydellilstä. Kun ihminen tekee Jumalan ilmoituksista uskonon, niin todella kaikki on mysteriä alusta loppuun eli sitä ei kukaan ihminen enää ymmärrä.

        Luterilaisuudessahan yleisesti opetetaan ja puhutaan vauvakasteen mysteeristä ja näin tekee myös kolminaisuusoppilaat.

        Kaipa se on joku ihmisen päämäärä muuttaa Jumalan ilmoitukset viisastelussaan niin monimutkaiseksi, että koko paketista tulee mysteeri.

        Huvittaa vain, miten Raamatun ajan,- koulujakäymättömille ihmisille nämä asiat eivät olleet mysteereitä.


    • Turhaan me keskustelemme sellaisista asioista, jotka ovat perimätietona koottua kirjoitusta. Mikään niistä ei ole täsmätietoa, mutta liikennemerkki, joka osoittaa 80 km/ tunnissa nopeusrajoitusta. Se on täsmätietoa.

      Jokainen uskoo tai on uskomatta, se on jokaisen oma henkilökohtainen valinta.

      • ml213.

        """mutta liikennemerkki, joka osoittaa 80 km/ tunnissa nopeusrajoitusta. Se on täsmätietoa.""

        Kyllähän tuostakin saa ihminen mysteerin kun tekemällä sen tekee.Ihminenhän voi fiktiivisellä kuvittelulla ajatella mitä tahansa. Muuten pieni lapsi uskoo ehdoitta, ilman näitä mysteereitä.

        Kuten jo mainitsitkin, niin todellisuudessa kysymys on juuri siitä uskooko ihminen vai ei. Jeesushan viittasi juuri tähän asiaan kun otti esimerkiksi meille aikuisille lapsen, joka jo ymmärtää asioita ja uskoo niihin.


    • Mitä enemman tutkii Raamattua kriittisesti ilman uskonnollista painolastia, sitä enemmän ymmärtää, että jumalakäsite on ikivanhaa perua. Jokaisella kansalla on ollut omat jumalansa, niin myös juutalaisilla. Heillä on oma jumalatarustonsa, kultaista vasikkaa ja muita epäjumalia myöten.

      • ml213.

        Lappix ja jos lisään vielä tuohon, niin jokaisella ihmisellä taas on oma jumala kuvansa.
        VT puolella hyvin käy esille, miten ihmisellä on luontainen taipumus etsiä jumalaansa.Israelin kansakin oli kiinnostunut kultavasikoistaan. Samoin Paavalihan mainitsi Ap:ssa miten jossain oli oikein kokoelma näistä jumalista ja muistaakseni siinä oli varattu paikka vielä yhdelle tuntemattomalle jumalalle.

        Uskon, miten Jumala haluaa Raamatun ilmoitusten kautta ihmiselle näyttää tätä jumala viidakkoa, mutta samalla Jumala ilmoittaa, miten on vain yksi Jumala, joka on kaiken aivoittaja ja toteuttaja. Juuri,- vain ja ainoastaan tällä Jumalalla on Poika, jonka kautta Jumala pelastaa ihmisen tästä turmeluksen ja jumalien viidakosta.

        Niin, tähän juuri liittyy, miten ihminen pelastuu uskkomalla Jumalan aivoittamaan todistukseen Pojastaan.


    • Tutkimusten perusteella on osoitettu, että israelilaisten uskonto /uskomukset ovat peräisin sumerilaisilta sekä Egyptistä ja Babyloniasta. Niiden uskonnoissa ja jumalataruissa on kerrottu vastaavia tapahtumia, kuten kolminaisuus, vedenpaisumus ja monta muuta tarinaa. Lisäksi kreikkalainen mytologia on jättänyt jälkensä juutalaisuuteen.
      Eli kovin on hajanaista ja monista kansoista koottu VT:n kertomukset.

      • ml213.

        Ihmisen jumalan nälän täyttää juuri Jeesus eli hänen kauttansa Jumala ilmoitti itsensä ja tahtonsa ihmiselle. Siis kollektiivisesti ajatellen.

        Jumala puhui kansalleen profeettojen kautta ja näin yritti ohjata kansaansa kulkemaan tahdossaan, mutta huonolla menestyksellä.

        UT puolella avautui kaikille ihmislle tuntea tämä Israelilaisten/kin Jumala ja juuri siksi kun Jumala puhui Pojan kautta.

        Mutta, kuten me kaikki huomaamme, niin tästä samasta Jumlalasta taas on tehty monia uskontoja eli vieläkään ihminen ei ihminen uskonut mitä Jeesus opetti.

        Voi olla, että ihmiselle on erittäin vaikea uskoa juuri sitä, mitä Jumala todella puhui Jeesuksen kautta.Ihminen haluaa tätäkin Jeesuksen opetusta Jumlasta eli Isästään sorvata piirun verran mieleisekseen.

        PS.
        Muuten huomioikaapa todella, miten yksinkertainen asia on uskonnon avulla tehty mystiseksi ja erittäin vaieasti tajuttavaksi.Tähän ei pysty kukaan muu kuin langennut ihminen,- joka ei taivu Jumalan tahdon alle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe