Miten julkaista musiikkia netissä laillisesti?

Miten on?

Olen 1970-90-luvuilla kerännyt massiivisen kokoelman sekä suomalaista että ulkomaalaista gospelrockia LP-levyinä ja C-kasetteina, mukana useita harvinaisia äänitteitä sekä sellaisia tunnetumpiakin, joista ei ole otettu uusintapainoksia.

Nyt olen ostanut yhdistelmäsoittimen, jolla vanhat älppärit ja kasetit pystyy muuttamaan .mp3-muotoisiksi, joten niitä voisi vaikka levittää netissä. Olen jo muuttanutkin osan musiikistani .mp3:ksi.

Olen pohtinut tekijänoikeusasioita. Muusikoilla pitää olla oikeus saada palkkio tekemästään työstä, mutta entä sitten, kun jotkut tekijät ovat jo kuolleet ja useat näistä levytyksistä ovat sellaisia, joista ei ole otettu uusintapainoksia?

Mikäli julkaisen näitä äänitteitä netissä, ne eivät kilpaile myynnissä olevien fyysisten CD-levyjen tai maksua vastaan ladattavien musiikkitiedostojen kanssa, koska niitä ei ole CD-muodossa tai ladattavana saatavissa.

Kristillisen musiikin perusidea on siinä, että sanomaa julistetaan musiikin avulla. Entä, jos julistaminen kaatuu tekijänoikeuskysymyksiin? Jos julistus on sopimusten ja lakipykälien takana, miten silloin toimitaan? Voinko julkaista näitä äänitteitä, ja jos, mistä löytyy sellainen sivusto, jolla voi julkaista omistamiaan levyjä?

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koepa

      Työnnä Youtubeen vaikka, katso josko niitä aletaan sieltä poistella. Tosin voi olla, että osa kappaleista on jo siellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      3016
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      14
      1692
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      9
      1368
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1228
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1221
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1127
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      942
    Aihe