vanhat suolat

-senni-

Hupsis.
Mitenkähä alottasi.. no vaikka sillä että eilen oli perusteelisen tympeä ilta ja päätin lähteä paikalliselle terassille kuuntelemaan livebändiä, yksin.
Laittauduin jopa ( harvoin nykyään sen kummemmin) oikein nätiksi kun oli aikaa ja joskus se vaan on ihan kivaa. Hellemekkoa, korkokenkää,
tukka kikkaralle ja silleen.
Siellä oli sitten iso pöytäseurue, jossa myös istui ex kihlattuni sanotaanko vaikka Matti, 3 vuoden takaa. Samassa pöydässä vielä toinen tyyppi sanotaan vaikka Teppo, jonka kanssa joskus vielä pidempi aika sitten seurustelin, vain kuukauden pari.

Jäin hengailemaan tiskille ja aloin kiinnittämään huomiota siihen että
niitä katseita alkoi satelemaan näiden molempien puolesta meikäläisen suuntaan. Matti oli yksin, Tepolla oli nykyinen avovaimo vieressään.

Tepon avokki alkoi huomaamaan sen tuijotuksen ja suureleisesti alkoi pussailemaan ja piti kättä omistavasti hartioilla. Vähän hassun näköistä naiselta...epävarmuutta ?
Kieltämättä osaan laittaua näyttäväksi kun siltä tuntuu.

Lopulta sitten Matti ratkaisi pelin ja tuli rohkeesti juttelemaan.
Meidän ero silloin aikoinaan ei ollut mitenkään kiva juttu.
No ihan niitä näitä pulinoitiin ja sanoin et joo nyt on mun nukkumaan menoaika ja hän sanoi lähtevänsä samaa matkaa.

Siis tunsin ne katseet niskassakin kun lähettiin yksissä tuumin pois.
Koko pöytäseurue jäi siihen haavi auki että mitähäh. Kesken illan ?

No kohteliaana emäntänä kysäsin meidän nurkilla että tahtooko hän yömyssyn, sanoi että ei koska aamulla on menoa mutta voi tulla juttelemaan.
Siinäpä sitä sitten purettiin ekankiin ero , sitten nämä vuodet tässä välissä, kuulumiset, ja lopulta Matti tempasi mut kainaloon ja sanoi että
on ollut niin mieletön ikävä. Koville se ottaa miehellekkin, näköjään vaikka kaikki ei sitä näytäkkään. Oli joutunut käymään etelä-afrikasta
saakka vauhtia että sai taas elämän järjestykseen sen jälkeen.

Samoihin lakanoihin lopulta päädyttiin vaan seksistä ei tullut mitään koska hän jännitti tilannetta niin kauheasti.
Yö varmaan tuijotettiin kattoa vaikka molemmat teeskenteli nukkuvaa.

Hui kauhea se aamu ja sitten kömpelö ero ja ne viimeiset sanat ja mietintä että mitäköhän tässä jatkossa sitten, ei siinä osannut kun heitellä small talkkia ja mitä nyt sylki suuhun tuo.

Toimiiko uudelleenlämmitys ?

Kieltämättä siinä mielessä "helppoa" kun tuntee toisen entuudestaan
mutta silti pää on täynnä kysymysmerkkejä.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kekako

      hurjaa menoa suviyössä ;D
      Hyvä sä

      • -senni-

        thänks ! pitää joskus ottaa ihan uusiksi silläkin uhalla että tulee
        esmes ketjukolari :o)
        Aika harvakseltaan tulee yöelämässä liikuttua , mutta sitten sitäkin hartaammin.
        Yhtään mitalia en oo vielä saanut jos oon ollut yksin kotona ärvöttämässä ja ihan vaan piristystä elämään tuommoinen meininki.

        Nöööh--- mulla on -laittautmisesta puheenollen- semmoiset "taikakengät".
        Tummoset niinku polveen asti ulottuvat mustat korkeakorkoiset nahkasaappaat tyyliin pamela andersson ja mukavat jalassa kuin toinen iho. Ostettu kirpparilta hintaan 5 e.

        Pitkiä stooreja mutta niitten kenkien ansiosta olen mm saanut potkut, päässyt (joutunut ) yhden bändin bändäriksi, kutsuttu opastamaan irlantilaisporukkaa paikalliseen puariin ja saanut syytteen auton naarmuttamisesta.
        Välivaiheen tuttavuus sanoi suhteen irti, viimeinen kysymys oli että
        miksi sulla on NUO jalassa...
        Edellinen omistaja on varmaan ollut kovin karismaattinen persoona ja se kulkeutuu kenkien
        mukana seuraavalle omistajalle.

        Jos sattumoisin oon lähdössä jonnekkin niin tuttavat yleensä kyselee että ethän vaaaan laita NIITÄ kenkiä :o))

        Uskomatonta mutta totta, pitää taas testata kun niiden kelit tulee !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe