Voi hyvät ihmisen lapset, perseettömine alihinta-tarjouksinenne voitte suksia takaisin äitienne anaaliin.
Ei teidän perseettömiä "käteis-tarjouksianne" (=n.puolet auton hintapyynnistä) yksikään autoliike ota vakavasti, harva edes vaivautuu vastaamaan höpöhöpö tarjouksiinne kuin korkeintaa Suksi V*ttuun.
Nettikyselyt eivät yleensä muutoinkaan johda lopulliseen kauppaan, vaan autot myydään sellaisille ihmisille, jotka todenteolla ovat autoa ostamassa ja vaihtamassa.
Tämä tarkoittaa sitä, että kykenevät p*rseensä raahaamaan autoliikkeelle saakka paikanpäälle ja vasta auton koeajettuaan ryhtyvät neuvotteluihin mahdollisista alennuksista tai muista mukavista kaupanehdoista.
Ps. Kauppa käy hyvin ja perseettömiin netti-tarjouksiin ei tarvitse vastailla; järkeviäkin asiakkaita riittää ja Heidän kanssaan kauppaa tehdään jatkossakin.
Lopettakaa PERSEETTÖMÄT alihinta kyselynne!
15
216
Vastaukset
- JOUPPIKAMUXKULMABOX
Samaa kokemusta myös välirahan kyselijöistä. Täysin tyhjänpäiväistä viestittelyä harmillisen usein.
Kysytään lyhyesti:
Vaihto? xxx-autoon, mikä olisi väliraha?
Liikkeen vastaus: n.5000euroa.
...sitten alkaa hillitön nettiviestipommitus tyyliin;
Oisko tonni mitään?
->Ei.
No riittäskös 2000?
->Ei.
Entäpä 2500euroa, kun tarvitsisin farkkuauton ja teillä myynnissä porrasperäinen, et kyl 2500euroo ois ihan max.
->Vai niin. Ei.
Ja tällaista täysin ajanhukka postittelua saattaa jatkua viikko-pari... yleensä tosin auto sillävälin myydään oikeasti järjissään ja ostamassa olevalle ja kyseinen nettipostaaja vielä parhaassa tapauksessa loukkaantuu, kun hänen mielestään autosta oli "kauppa kesken".
Voi v*ttu ja vai niin. - jotta näin tänään.
Itse tarjosin pari vuotta sitten yhestä autosta 900€ pyynti hinta lapussa 1990€
ja kaupat tuli,ja sain pirun hyvän auton. Myyjän ensi kommenti oli,eikö yhtään enempää saa. Sanoin että ei,seuraavaksi myyjä tuumas mennään tekemään paperit.- ghrtehrtb
Niinhän se on että kaikkea ei tarvitse myydä huippukatteella varsinkin jos tietää että nyt se ostaja löytyi eikä toista mahdollisuutta välttämättä tule.
Itsekin tuossa kauppailin vanhaa tietokonettani 80 eurolla, mutta sitten tuli ostajaehdokas joka sanoi että neljäkymppiä lisämerkinnällä "varaosiksi" (ts. ostaja vakuuttaa ettei missään olosuhteissa soittele enää perään). Aluksi olin että kannattako vastata ollenkaan mutta sitten nielin ylpeyteni ja sanoin että kiinni veti.
- ................
"Ps. Kauppa käy hyvin ja perseettömiin netti-tarjouksiin ei tarvitse vastailla; järkeviäkin asiakkaita riittää ja Heidän kanssaan kauppaa tehdään jatkossakin."
Onkohan näin? Tuosta avautumisesta päättelisin asioiden oleva hiukan toisin... - kyykkyyn
Älä pelle lässytä. Sinä kumarrat aina, olet orjamme.
- SIIVOUS-KOMEETTA-JÅB
Ei mutta ihan oikeesti?
Kuvittelevatko nämä puolihintaa tarjoavat, että kun autoliike on hinnoitellut myyntiauton vaikkapa 10000euroon ja se on ihan linjassaan vastaaviin, että he myisivät kyseisen auton jollekin sähköpostikyselijälle vaikkapa 5tuhannella?
Ei, eivät sitten varmasti myy.
Kyllä jokaisella vähänkään itseään kunnioittavalla autoliikkeellä on varaa pyyhkiä p*rsettä tällaisilla kysymyksillä ja klikata ne bittiavaruuteen niihin mitään vastaamatta.
Jokaiselle autolle, joka on järkevästi hinnoiteltu ikäänsä ja kuntoonsa nähden, löytyy järkeväkin asiakas. Ihan jokaiselle.- aaaaa345
"Jokaiselle autolle, joka on järkevästi hinnoiteltu ikäänsä ja kuntoonsa nähden, löytyy järkeväkin asiakas. Ihan jokaiselle"
http://www.nettiauto.com/chevrolet/alero/3438578
Mites esim. tämä? Ollut reilun vuoden myynnissä ja seissyt talven häkkipihassa. Onko järkevästi hinnoiteltu? - AUTOKULMAMOBILESPORT
aaaaa345 kirjoitti:
"Jokaiselle autolle, joka on järkevästi hinnoiteltu ikäänsä ja kuntoonsa nähden, löytyy järkeväkin asiakas. Ihan jokaiselle"
http://www.nettiauto.com/chevrolet/alero/3438578
Mites esim. tämä? Ollut reilun vuoden myynnissä ja seissyt talven häkkipihassa. Onko järkevästi hinnoiteltu?Olipas päättömän tyhmä kysymys.
Auto on reilusti ylihintainen, seisoo tuolla hinnalla vielä toisenkin vuoden... ja ihan sama seisooko häkkipihassa vaiko ihan lasipalatsissa niin seisoo ja varmasti.
Oikeansuuntainen pyynti olisi n.3900;- jolla auton voisi tuurilla saada myytyäkin.
Tuota merkkiä/mallia vaikea myydä muulla kuin halvalla hinnalla.
Jokaiselle autolle, joka on järkevästi hinnoiteltu ikäänsä ja kuntoonsa nähden, löytyy järkeväkin asiakas. Ihan jokaiselle. - NUOLITIELLÄTAVATAAN
AUTOKULMAMOBILESPORT kirjoitti:
Olipas päättömän tyhmä kysymys.
Auto on reilusti ylihintainen, seisoo tuolla hinnalla vielä toisenkin vuoden... ja ihan sama seisooko häkkipihassa vaiko ihan lasipalatsissa niin seisoo ja varmasti.
Oikeansuuntainen pyynti olisi n.3900;- jolla auton voisi tuurilla saada myytyäkin.
Tuota merkkiä/mallia vaikea myydä muulla kuin halvalla hinnalla.
Jokaiselle autolle, joka on järkevästi hinnoiteltu ikäänsä ja kuntoonsa nähden, löytyy järkeväkin asiakas. Ihan jokaiselle."Oikeansuuntainen pyynti olisi n.3900;- jolla auton voisi tuurilla saada myytyäkin.
Tuota merkkiä/mallia vaikea myydä muulla kuin halvalla hinnalla."
Ehkäpä autosta on joku tarjonnut joskus mainitsemaasi summaa, mutta sitten on kieltäydytty väärällä hetkellä, talvi tullut ja hintataso pudonnut.
Ja nyt ei suostuta myöntämään itselleen enää että joutuisi myymään ilman katetta. Tärkeintä on mielikuva siitä että joku "jenkkionjees" -mies tulee stetsoni päässä ostamaan auton tinkimättä ja koeajamatta. Ongelma vaan on että 11-vuotias perheauto ei todellakaan kasva korkoa hangessa seisomalla. - NUOLITIELLÄTAVATAAN
NUOLITIELLÄTAVATAAN kirjoitti:
"Oikeansuuntainen pyynti olisi n.3900;- jolla auton voisi tuurilla saada myytyäkin.
Tuota merkkiä/mallia vaikea myydä muulla kuin halvalla hinnalla."
Ehkäpä autosta on joku tarjonnut joskus mainitsemaasi summaa, mutta sitten on kieltäydytty väärällä hetkellä, talvi tullut ja hintataso pudonnut.
Ja nyt ei suostuta myöntämään itselleen enää että joutuisi myymään ilman katetta. Tärkeintä on mielikuva siitä että joku "jenkkionjees" -mies tulee stetsoni päässä ostamaan auton tinkimättä ja koeajamatta. Ongelma vaan on että 11-vuotias perheauto ei todellakaan kasva korkoa hangessa seisomalla.Kehä 3:n häkkikauppiaatko siellä miinusta painelevat?
- sddgsdasdas
NUOLITIELLÄTAVATAAN kirjoitti:
Kehä 3:n häkkikauppiaatko siellä miinusta painelevat?
ei se ole tyhmä kuka pyytää ylihintaa vaan se kuka sitä maksaa
- CARVAIHTOIMPORTS
sddgsdasdas kirjoitti:
ei se ole tyhmä kuka pyytää ylihintaa vaan se kuka sitä maksaa
No ei selkeän ylihinnan pyytäjäkään ihan tervepäinen ole.
Yleensä autoliikkeet, jotka ylihinnoittelevat autonsa, myös ylihyvittävät vaihdokeista.
Tähän kierteeseen joutunut asiakas ei sitten saakaan enää ylihintaan ostamastaan autosta järkevästi hinnoittelevista liikkeistä kuin murto-osan hyvityksen. Näin on pakko-osto -kierre valmis ja asiakas pakotettu vaihtamaan yhä uudelleen ja uudelleen autonsa ylihinnoittelevassa ylihyvittävässä liikkeessä. - ggggggg43
CARVAIHTOIMPORTS kirjoitti:
No ei selkeän ylihinnan pyytäjäkään ihan tervepäinen ole.
Yleensä autoliikkeet, jotka ylihinnoittelevat autonsa, myös ylihyvittävät vaihdokeista.
Tähän kierteeseen joutunut asiakas ei sitten saakaan enää ylihintaan ostamastaan autosta järkevästi hinnoittelevista liikkeistä kuin murto-osan hyvityksen. Näin on pakko-osto -kierre valmis ja asiakas pakotettu vaihtamaan yhä uudelleen ja uudelleen autonsa ylihinnoittelevassa ylihyvittävässä liikkeessä.Hyvä pointti. Autoliikkeille kuitenkin ns. standardikauppa on se varmin leivän tuoja. Eli kauppa jossa asiakas ostaa noin kolmen vuoden välein melkolailla samantyyppisen auton.
- LYIJYKOMPPANIA
TURPA KIINNI JA KUMARRU. TULEMME ILMAN TUMMELIA!
- WETTERIAUTOTSALE
Tervetuloa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1381686Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2641235Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 129949
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49878- 10875