Lääkärit eivät tiedä mikä sairaus minulla on :(

nuorinainen20v

Olen ollut ikäni perusterve. Pientä kuumetta saan noin kerran vuodessan. Suvussani ei ole ollut kummempia sairauksia eikä kukaan sukulaiseni ole kuollut sairauteen vaan kaikki ovat nukkuneet pois rauhallisesti yli 90vuotiaina.

Toukokuun lopussa aloin tuntemaan palan ja kuivumisen tunnetta kurkussa. Seuraavana päivänä vaiva muuttui tukkeen tunteeksi alhaalla nielussa, ikäänkuin jokin esine estäisi hengitystä kulkemasta. Menin lääkäriin ja hän määräsi minut kilpirauhaskokeeseen. Arvot olivat normaalit.

Sain uusia oireita. Rintaa alkoi pistää, vasemmalta, keskeltä ja oikealta paikkaa vaihdellen. Tuntui että nielu turpoaisi ja en saisi henkeä. Taas lääkäriin --- > Lääkäri kurkkas kurkkuun ja totes että on siisti ja mikään ei uhkaa tukehduttaa mua. Tunsi kaulalla turvonneen imusolmukkeen.
Otettiin CRP joka oli 11. Lähetettiin kotiin.

Varasin ajan yksityiselle. Hän nauroi minut pystyyn ja käyttäytyi erittäin törkeästi. Hän oli sisätautien erikoislääkäri. Määräsi kuitenkin painostuksestani kaulan ultraan joka osoittautui normaaliksi, ei poikkeavaa.

Uusia oireita: maatessa vatsalla tunsin oikealla ja vasemmalla puolella kylkiluiden lomassa isot kivenmurikan kokoiset kyhmyt. Myös iltalämpöilyä. Menin lääkäriin. Määrättiin koko vatsan ultra ja keuhkojen röntgenkuvaus. Kaikki normaalia, ei poikkeavuuksia.

Lääkärit pitivät minua luulotautisena ainakin tähän asti.

Sain taas uusia oireita. Erittäin voimakas yö- ja iltahikoilu josta läheisenikin huolestuivat ja totesivat että on todella poikkeavaa. Menin lääkäriin joka tunnusteli nivuset, kainalot ja kaulan.
Otettiin kirjo verikokeita, tässä joitakin tuloksia: Korkeahko leukosyyttiarvo 12, korkeahko trombosyyttiarvo 430, korkea senkka 40, CRP korkeahko 18. Maksa-arvo ok, paastoverensokeri ok.
Lääkäri ei ollut huolissaan poikkeavista arvoista. Ultrasi postiontelot ja lähete poskionteloiden röntgeniin ---> kaikki normaalia.
Käski virtsakokeeseen ja tulos oli puhdas.

Lääkäri soitti mulle kotiin yks päivä ja ehdotti että meen verikokeisiin. Puhui että otetaanpa HIV-koe sekä muita erinäisiä kokeita jotka liittyivät autoimmuunitauteihin.
Kaikki kokeet olivat negatiivisia.

Sain vieläkin uuden oireen. Raajojen (jalat, kädet) sekä lonkkien särky. Luusärkyä. Menin lääkärille. Hän sanoi että saattaaisi olla jokin kideskudossairaus kuten sarkoidoosi tai kollagenoosi?-sairaus (kuten lupus, skleroderma ym). Laittoi lähetteen erikoissaihtaanhoitoon ja käski verikokeisiin ja nieluviljelyyn. Kyseessä ei lääkärin epäilty epstein-barrin viirus. Otettiin myös virus-vasta-aineet ja tulos negatiivinen eli kyseessä ei mikään virus-peräinen tauti. Nieluviljely oli kans puhdas.
Lääkäri sanoi mulle yhtäkkiä (järkytyksekseni) että: ollaan mietitty josko sulla syöpä olisi. Mutta se on suljettu pois koska kaikki sun veriarvot on kuitenkin normaaleja tai vähän kohollaan ja esim Imusolmukesyövässä (lymfooma) jota nuorilla tavataan niin se näkyisi verikokeissa.
Sanoin sitten että mites sellainen kun leukemia. Kuulemma siitäkänä ei kyse voisi olla.

Eilen noi nieluvaivat alkoivat taas piinaamaan mua. Tuntuu että mulla on jotain nielussa ja tukehdun kohta. Vaikka kuinka kröhin ja koitan kakoa ei siellä mitään mukamas ole. Odottelen aikaa eirkoissairaanhoitoon ja pitää varmaan huomenna varata taas aika lääkärille tästä nielusta.

Piinaavaa kun ei tiedä mikä itsellä on....

1

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hankalia diagnosoida

      Tuttua, tuttua on. Ovat pitkällisiä selvitettäviä. Tosiin voi viedä jopa vuosiakin niiden selviäminen.

      Mutta tuli mieleen että josko sulla on ärtynyt ... hitsi ko ei tuu mieleen, mut mulla se on parast aikaa meneillään, kurkku hirttää, vaikka vettäkin yritän juoda, se hirttaa kiinni, jää kurkkutorveen. Yks yö tuli mieleen, onko lähdettävä päivystykseen, kun se hirttäminen ei loppunut.

      Sitä sanotaan.... voi vitjat, ko ei tuu nyt mieleen sen oireyhtymän nimi, se pakottaa rintakehää ja koskee kamalasti.

      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00052

      Tuos puhutaan närästyksestä. En nyt sitä tarkoita, mut tuokin kertoo jotain.

      Ja toisaalta, mulla on kyllä syöpäkin teetättänyt hirveesti hommia, ennenkuin löytyi. Ja siitäkin monenlaista iihmeellistä ja outoa oireilua.

      Autoimmuunitaudeista, vaikka nyt niitä ei saataisi kiinni, silti se ei ole poissuljettu. Niiden kehitys on hidasta, ja ennenkuin ne saadaan näkyviin.

      Minulta meni reuman esillesaamiseksi verikokein kymmeniä vuosia. Reuma oli, vaan reumakokeet eivät kertoneet mitään. Se diagnosoitiin mulla röntgenmuutoksista yli 46 vuotta sitten. Ei verkoikeiden tuloksista. Verikokeet näyttivät reumaa vasta parikymmentä vuotta myöhemmin.

      Nämä on hankalia diagnosoitavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe