Kone "lasittunut"?

pohtija 423

Esiintyykö nykyautoissa vielä tuota ilmiötä? Eli siis lasittuneella koneella tarkoitetaan moottoria, jolla on joku mummo tai pappa ajellut kuuttakymppiä moottoritiellä ja joka sitten on tuusan nuuskana kun seuraava omistaja on antanut kunnolla saapasta.
Eli siis moottorilla ei voi ajaa kovilla kierroksilla jos sillä ei ole sitä viimeiseen sataan tonniin tehty.
Autokoulussa ei ainakaan moottoreista mainittu mitään mutta varoiteltiin pappojen mersuista joissa on jarrut ruostuneet kiinni kun ei ole koskaan jarruteltu kunnolla.

6

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Breiviikin paroni

      Minä olen kuullut, että jarrupalat/ -kengät voivat lasittua ja moottori karstoittua, mutta en koskaan toiste päin.

      Kerro lisää havainnostasi

    • sweeden22

      Joo, näin on. Jos ei koskaan kiihdytetä kunnolla, laakerit kuluttavat uran samaan kohtaan. Sitten kun joku polkaisee kaasun pohjaan, niin kuulat/kartiot pyrkivät kuluneesta urasta ylös, mutta eivät mahdu nousemaan ja jos/kun nousevat, laakeri voi olla kerrasta kaput. Tämä siis vaihdelaatikossa ja tasauspyörästössä

    • yksinäinen mummo

      Minun ukkoni läksi kymmenen vuotta sitten mersullaan reissuun. Ei ole vielä palannut. Hyvä kun selvisi syy-yhteys. Eihän se saa sitä mersuaan pysähtymään, kun ei ole koskaan jarrutellut kunnolla.

    • 2837gijr3jgih5jgeori

      Mikä pakko niitä moottoreita on vinguttaa rajoittimeen asti kun autolla pääsee kulkemaan vähemmälläkin repimisellä ja täysin suomen nopeusrajoitusten mukana pysyy siitä huolimatta. Auto kestää pidempään järkevällä käytöllä, revittämällä ja riehumalla saa särettyä minkä tahansa alta aikayksikön.
      Jos mielesi tekee revitellä, osta ralliauto, jos taas riittää kulkuväline paikasta a paikkaan b, mummon/papan silmäterä on järkevällä käytöllä hyvä valinta.

      En ole kyllä moottorin lasittumisesta minäkään kuullut, katseen ja jarrujen kitkapintojen lasittumisesta kyllä sekä moottorin karstoittumisesta ennen vanhaan lyijyllisen bensiinin ja kaasutinmoottorien aikaan. Jarrutkaan eivät välttämättä ruostu kiinni kun ne on toimittava joka vuosi katsastuksessa, jos ovat jumissa niin ne on herkisteltävä ennenkuin katsastus hyväksytään.

    • t34t wtwht

      "Mikä pakko niitä moottoreita on vinguttaa rajoittimeen asti kun autolla pääsee kulkemaan vähemmälläkin repimisellä ja täysin suomen nopeusrajoitusten mukana pysyy siitä huolimatta."

      Esim. rekkaa ohitettaessa sitä parempi mitä vähemmän aikaa ohitus kestää, samoin rampista tielle siirtymisessä. Muista syitä saattaa olla esim. ratapäivillä käynti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe