Esiintyykö nykyautoissa vielä tuota ilmiötä? Eli siis lasittuneella koneella tarkoitetaan moottoria, jolla on joku mummo tai pappa ajellut kuuttakymppiä moottoritiellä ja joka sitten on tuusan nuuskana kun seuraava omistaja on antanut kunnolla saapasta.
Eli siis moottorilla ei voi ajaa kovilla kierroksilla jos sillä ei ole sitä viimeiseen sataan tonniin tehty.
Autokoulussa ei ainakaan moottoreista mainittu mitään mutta varoiteltiin pappojen mersuista joissa on jarrut ruostuneet kiinni kun ei ole koskaan jarruteltu kunnolla.
Eli siis moottorilla ei voi ajaa kovilla kierroksilla jos sillä ei ole sitä viimeiseen sataan tonniin tehty.
Autokoulussa ei ainakaan moottoreista mainittu mitään mutta varoiteltiin pappojen mersuista joissa on jarrut ruostuneet kiinni kun ei ole koskaan jarruteltu kunnolla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä olen kuullut, että jarrupalat/ -kengät voivat lasittua ja moottori karstoittua, mutta en koskaan toiste päin.
Kerro lisää havainnostasi
Olinpa väärässä!
http://www.tecalemit.fi/layout/sala_aineistopankki/1175749899-04_06_002-1.pdf
Joo, näin on. Jos ei koskaan kiihdytetä kunnolla, laakerit kuluttavat uran samaan kohtaan. Sitten kun joku polkaisee kaasun pohjaan, niin kuulat/kartiot pyrkivät kuluneesta urasta ylös, mutta eivät mahdu nousemaan ja jos/kun nousevat, laakeri voi olla kerrasta kaput. Tämä siis vaihdelaatikossa ja tasauspyörästössä
Minun ukkoni läksi kymmenen vuotta sitten mersullaan reissuun. Ei ole vielä palannut. Hyvä kun selvisi syy-yhteys. Eihän se saa sitä mersuaan pysähtymään, kun ei ole koskaan jarrutellut kunnolla.
Mikä pakko niitä moottoreita on vinguttaa rajoittimeen asti kun autolla pääsee kulkemaan vähemmälläkin repimisellä ja täysin suomen nopeusrajoitusten mukana pysyy siitä huolimatta. Auto kestää pidempään järkevällä käytöllä, revittämällä ja riehumalla saa särettyä minkä tahansa alta aikayksikön.
Jos mielesi tekee revitellä, osta ralliauto, jos taas riittää kulkuväline paikasta a paikkaan b, mummon/papan silmäterä on järkevällä käytöllä hyvä valinta.
En ole kyllä moottorin lasittumisesta minäkään kuullut, katseen ja jarrujen kitkapintojen lasittumisesta kyllä sekä moottorin karstoittumisesta ennen vanhaan lyijyllisen bensiinin ja kaasutinmoottorien aikaan. Jarrutkaan eivät välttämättä ruostu kiinni kun ne on toimittava joka vuosi katsastuksessa, jos ovat jumissa niin ne on herkisteltävä ennenkuin katsastus hyväksytään.
"Mikä pakko niitä moottoreita on vinguttaa rajoittimeen asti kun autolla pääsee kulkemaan vähemmälläkin repimisellä ja täysin suomen nopeusrajoitusten mukana pysyy siitä huolimatta."
Esim. rekkaa ohitettaessa sitä parempi mitä vähemmän aikaa ohitus kestää, samoin rampista tielle siirtymisessä. Muista syitä saattaa olla esim. ratapäivillä käynti.