Terve !
On alkanu tympäistä melkolailla tämä Suomessa puurtaminen. Mullakin kaupungin vastuullinen huonopalkkainen työ. Koskaan ei saa sillä palkalla mitään...
Nooh, tässä veljeni kanssa pikkuhiljaa virinnyt ajatus, että lähdettäisiin Norjaan hankkimaan rahaa vaikkapa niille kuuluisille kalatehtaille.
Oltaisiin valmiita lähtemään vaikka heti.
Niin nyt asiallisia vastauksia tänne seuraavanlaisiin kysymyksiin kiitos. Työkkärissä olivat tyypilliseen tapaansa erittäin nihkeitä antamaan mitään tietoja asiasta tai eivätkö sitten vain mitään aiheesta tietäneet, en tiedä. Täälläkin 24:ssa menee keskustelut niin kovin helposti asiattomuuksiin ettei sitten tahdo asiat selvitä niin nyt siis asiallista keskustelua ja konkreettisia neuvoja tai JOS OLET LÄHDÖSSÄ ITSE TAI TIEDÄT JONKUN, JOKA ON LÄHDÖSSÄ NIIN VINKKIÄ TÄHÄN, KIITOS !!
Kysymyksiä:
1) Mistä niitä paikkoja löytyy? Lähdenkö norjaan kyselemään vai kuinka?
2) Mitä esim. kalatehtaalla maksetaan?
3) Miten asuminen siellä?
ASIALLISIA VASTAUKSIA TOSIAANKIN KIITOS. ME OLLAAN VELJEN KANS IHAN TOSISSAAN SINNEPÄIN LÄHDÖSSÄ HETI KUN TILAISUUS TULEE ETEEN
Tonto
NORJAAN TIENAAMAAN. KELLÄÄN TIETOA/HINKUA KAVERIKSI??
7
727
Vastaukset
- Ulvova Mylläri
Hei Tonteri Tups Tonto! Kannattaa ottaa auto alle ja ajaa kohti pohjoista norjaa kaikki kalastusalukset seilaavat venärnjärven ja vettärnjärven välillä. Kalatehtaalla palkkaa kertyy n.4000k kuussa jos olet valmis kovaan työhön(n.120h/vk). Asuminen toimii yleensä palkanmaksajan sijoittamassa luukussa josta joudut pienen osan palkastasi (40%) pulittamaan vuokraa.
- dfsggdsbffdgfgfg
>>(n.120h/vk>>
eli töitä vaatimattomat 17 tuntia joka ikinen viikonpäivä.. jäähän tuossa toki 7 tuntia yöunille, jos jättää ruokailut ja muut joutavuudet pois.
- fdsgfsfasdfasff
paikkoja löydät täältä:
https://www.nav.no/stillinger/forside
käännä vaikka google translatella, jos norjaa et osaa.
huonolla kielitaidolla paikan saaminen paikan päältä on reippaasti helpompaa kuin yrittää sönköttää puhelimessa. näin minäkin ensimmäisen työpaikkani norjasta hankin. menin vain sinne.
olkoonkin, että siihen aikaan siellä oli valtava työvoimapula. mutta on siellä nykyäänkin tekevälle töitä.
paskaduuneissahan tuo norjan palkkataso ei mikään järisyttävä ole. on kyllä parempi kuin suomessa. jos elintasoa haluaa vielä nostaa, niin käy ruotsin puolella (tai pohjoisessa suomessa) ostamassa ruuat kerran viikossa.
sen asunnon sitten löytää ajan kanssa. lähde kevällä/kesällä/syksyllä, niin teltassahan tuo alku menee leirintäalueella. - Koneteknikka
Moi. Asuin suomessa jonkun aika sitten muutta muutin norjan pari vuotta sitten. Stavangeriin. MInun suomenkieli ei koska ollut riitavasti hyvää no sitten kirjoittan englaniksi.
If you are planning/thinking on moving over here, I believe I could give you some advice.
Kysymyksiä:
1) Mistä niitä paikkoja löytyy? Lähdenkö norjaan kyselemään vai kuinka?
The Best page for searching jobs is www.finn.no
You could use google translator and get the information in your language.
Another page, equivalent than the tyovoimatoimisto is www.nav.no
I strongly recommend you to oil-up your English skills, since your suomenkieli is not going to be an "etu" here.
And the competition is strong: half europe is looking for job over here, and you will be on same start basis than polish, lithuanian, spaniards, portugeses...etc
2) Mitä esim. kalatehtaalla maksetaan?
If you have mechanical certificate, ammatitutkinto, i recommend you to apply to oil business-related companies. I could give you more details in future.
In this kalatehtaat the salary is not very competitive, but better than in Finland-
I know a guy from Chile who is getting about 190 Nok per hour(divided by ~7,7) you get the equivalent in euros
3) Miten asuminen siellä?
Asuminen on kallista... but in my case. I live with my Fnnish wife and my three-Half Finns kids in a 100m2 and I pay 10500NOK /kk whis is about 1500e/kk
Is expensive but you(as single) can get places to share, like solut or shared basements by no more than 4000-5000 nok
The same page...www.finn.no can help you finding house/rooms for rent
good luck in your "adventure"
After two years living in Norway I have no regrets...Everything is fine!- Mie vaa
Pitää muistaa että Stavanger on norjan öljy pääkaupunki ja asuntojen hinnat sen mukaiset.
- Any hints???
Hi. Can you give me any hints how to get a job from Lyngen? I'm without job here in Finland, but interested to go there to work. Fishing or job from a farm example?
- Mr.Pläck
Do you have experiance of picking up cotton ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741379Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431269Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521066Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551048- 51775
- 64734
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62717Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39708Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44671- 30627