Tämä aika ajoin täälläkin esiinnouseva ongelma on nyt nostanut päätään omalla kohdallani. Eli, uusi miesystäväni rehellisesti sanoen haisee hielle! Ei varmaan tarvitse tarkentaa, miten kamalaa se on...
Miehessä on paljon hyvää, kuten että kohtelee minua todella hyvin ja on aidosti elämänmyönteinen ja kaikki kanssaihmiset huomioonottava, joten en ole nostanut hienhajua kaikenkaatavaksi tekijäksi. Kuitenkin se todella häiritsee enkä tiedä mitä voin enää asialle tehdä.
Mies ei ole meillä yöpyessään käynyt suihkussa (vihjeeksi annoin miehelle oman pyyhkeen ja suihkussa on miesten suihkusaippuaa, lisäksi olen vihjaillut yhteissuihkusta...) Käyttää kyllä deodoranttia mutta ei sekään loputtomiin auta...
Vaatteet ovat miehellä sinänsä ok, että pukeutuu kivasti ja vaatteet ovat tahrattomia päälle päin - haju kuitenkin tarttuu toki vaatteisiinkin ja siksi niitä sekä miestä pitäisi pestä hieman useammin :O
Joskus kun tulee töistä suoraan luokseni, ei läheisyys kauheasti houkuta, kun ensin tulee vastaan haju, sitten mies...
En tiedä, pitääkö tässä oikeasti kohta avata suunsa ja sanoa asia suoraan. Hienovaraiset vihjeet ei auta (ks. ylhäällä). Kerran mm. deodoranttia laitettuaan vinkkasin että tuoksutpas hyvälle. Lisäksi kaupoilla ollessamme sanoin et voitas lähteä joskus ajan kanssa yhessä kattelemaan jotkut kivat tuoksut kummallekin.
Mitä vielä voi tehdä? Oma pää tuntuu tyhjältä jo. Ihana mies muuten mutta tähän TÄYTYY saada parannusta.
Kiitos ;)
Hienhajusta...
6
70
Vastaukset
- Miesssssssssssssssss
Mulla oli vastaavanlainen ongelma naisen kanssa jonka hengitys haisi. Jopa illalla hampaiden pesun jälkeen suudellessa se mädänneen kissanraadon tuoksu tuli nenään. Ongelmahan se on ja vaikuttaa öh.. moniin asioihin.
Yritin myös vihjailla asiasta kuten sinäkin olet tehnyt mutta ei tuloksia. Sitten lopulta sanoin asiasta suoraan, että henkesi haisee ja pitäisi ostaa suuvettä jota käyttää iltaisin. Seurauksena oli raivokohtaus, loukkaantuminen ja muutaman viikon mykkäkoulu. Vähin äänin hän oli ostanut suuvettä ja parisuhde jatkui normaalisti.
Voin kuvitella että sua ärsyttää tuo hienhaju, joskus itsekin törmää vaikka kaupassa ihmisiin joka haisee monen metrin päähän. Ei sellaista olisi kiva kotona haistella. Hänellä ilmeisesti on hygieniasta erilaiset tottumukset, ehkä kotoa tulleet että ei ole tapana joka päivä käydä suihkussa. Hän ei siis koe sitä tarpeelliseksi ja on ilmeisen tottunut omaan tuoksuunsa eikä pidä sitä pahana.
En mä näe sulla olevan muuta vaihtoehtoa kuin sanoa suoraan että suihkussa pitää käydä joka päivä töiden jälkeen tms. että nyt ottaa nenään aika pahasti. - suihkuun mars
sano miehelles suoraan et mee suihkuun ja et pitää peseytyä ennen kun alkaa halailemaan. Ei siinä muu auta jos ei vihjeistä ota vaarin
- hfdshdfh
Tyypillinen naisen olettamus: Mies osaa lukea naisen ajatukset:" käydään ostamassa tuoksut molemmille." pitäis miehen sitten tietää että haisee pahalle.
vittu SANO SUORAAN SILLE SUN MÄTÄSÄKILLE ÄLÄKÄ VIHJAILE! - Väärä mies
Jos miehen hiki ei miellytä niin olet valinnut väärin,Ihminen valitsee kumppanin tuoksun perusteella siis ominaistuoksun eikä minkään hajusteiden.
- N23w
Niinpä, minä ainakin pidän mieheni ominaistuoksusta. Vaikka hän olisi kuinka hikoillut, niin ei hän ainakaan minusta pahalle ikinä haise.
- pinkkiä popparia
Ei muutakun räpsyttelet silmiä ja sanot että nyt mennään suihkuun, mä haluan pestä sut :P
Ja sitten peset kans, vaahdotat ja hyväilet koko kroppaa. Teette näin sitten vaikka joka päivä. Kyllä se pian itsekin huomaa että on kivempi kun on puhtaampi - varsinkin jos on kiva pesijä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948