Kaipaan neuvoa

Lyhyesti virsi kaunis. Proteesit laitettu ja poistettu Tallinnassa, kun haavat aukesivat ja niistä valui nestettä. Bakteeriviljelyn mukaan tulos negatiivinen. Minulle sanottiin, että kyseessä on allergia, mutta nyt Suomessa tehtyjen tutklimusten perusteella ei ole. En saanut rahoja takaisin, vaikka proteesit poistettiin, tuli arvet ja traumat. Sopimuksessa lukee, että korjaus on ilmainen jos komplikaatioita tulee. Nyt väitetään että vika on minussa ja kyseessä ei ole mukamas komplikaatio. Miten saada oikeutetta itselleni, jos kyseinen yritys ei suostu laittamaan ilmaiseksi uusia proteeseja tai maksamaan rahoja takaisin?

Olin yhteydessä asianajajaan joka kehoitti tekemään kanteen käräjäoikeuteen. Hänen mielestään voittaisin jutun, mutta se olisi raskas ja pitkä prosessi. Yritys todennäköisesti haluaisi asia käsiteltävän suljetuin ovin, jotta asia ei leviä julkisuuteen.

Toinen vaihtoehto olisi ottaa yhteyttä johonkin lehteen, joka ehkä haluaisi kauhukertomuksen ja kauhukuvia. Maksaisiko lehti sitten uuden leikkauksen palkkioksi? Ainakin kyseinen yritys saisi ansionsa mukaan.

Kuluttajariitalautakunnasta sanottiin että käsittely vie ikuisuuden ja kyseinen yritys tuskin ottaa vastuuta ja kieltäytyy korvauksista vaikka KRL sitä päätöksessään suosittelisikin.

Miten te toimisitte vastaavassa tilanteessa?
23293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

"Minulle sanottiin, että kyseessä on allergia, mutta nyt Suomessa tehtyjen tutklimusten perusteella ei ole."
Miten tutkittiin Suomessa? Verestä, ihopistokokeilla vai lapputesteillä?

Äänestä

Kirjoitin siis aiemmin kertomukseni nimimerkillä shokissax10. Varmaan löydätte sen jostain täältä. Kyse ei siis ole uudesta tai eri tapauksesta. En vaan halua lukea taas että yritän vahingoittaa liiketoimintaa tms uhkailuja. Tuskin niiltä säästytään tälläkään kertaa. Tämä on ollut fyysisesti ja henkisesti niin suuri juttu että mulle tehtiin täydellinen terveydentilatutkimus. Epäiltiin tietenkin vähän kaikkea, koska oli Tallinnassa leikattu. Suomalainen plastiikkakirurgi sanoi heti, että kyseessä ei ole allergia vaan seroma. Allergiasta olisi pitänyt tulla ihoreaktioita, mutta niitä ei ollut, vain eritystä haavaista ja haavojen aukeamista. Verikokeet tehty, ihoon pistetty aineita ja mikäli oikein ymmärsin niin erityisesti lapputestit paljastaisivat silikoniallergian. Joku laittoi tossa sähköpostiosoitteen mutta haluaisin kyllä tietää kenelle tai minne se menee. Sen verran arkaluontoisista asioista kyse etten ihan suoraan lähde kertoilemaan anonyymiin sähköpostiin mitään.

Äänestä
  • Ilmeisesti ovat tulkinneet tuota sopimusta siten että kun tuli komplikaatioita, implantit poistettiin ja komplikaatio on sillä korjattu. Ehkäpä klinikka pelkää että jos laitetaan uudet implantit, tilanne toistuu. Jos kyse oli todellakin seroomasta, se ei ehkä toistu. Mutta on vaikeaa myös päätellä mistä se syntyi.

    Äänestä

  • Eikö tuossa tilanteessa olisi mielestäsi kuulunut poistaa implantteja, vaan jättää implantit sisään? Tulehdustahan rinnoissasi ei ollut, joten implantin poisto tilanteessasi vaikuttaa korvissani ainoalta turvalliselta vaihtoehdolta. Tulehduksen olisi voinut hoitaa antibiootein, mutta tuossahan ei ollut kyse siitä.

    Äänestä

Mukavaa, että kirjoitat asiallisesti. Osanottoni tuon rumban takia. Tuo lehtijuttu kuulostaa kyllä hyvältä siinä mielessä, että noin pskasti käyttäytyvä yritys saisi menettääkin asiakkaita! Teet vaan hyvät sopimusehdot jutun ostajan kanssa.

Äänestä

Aikaisemmin eräällä missipalstalla nimimerkki Mirasane oli toimittaja Mikko Räsänen. Oli mukana missikiertueellakin. Mun mielestä mukava tyyppi :)

Äänestä

Mikä sinulla sitten oli jos tulehdusarvot olivat negatiivisia? Mikä tutkimus sinulle Suomessa sitten tehtiin ja mikä sinulla oli?

Äänestä

Juttu Seiskaan! Maksavat takuulla uudet tissit (Tallinnassa), jos sulla on riittävän hyviä kuvia ja mehevä juttu (kuten esität).

Mutta minkä teet, tee se pian! Soisin näkeväni kuvat ja jutun asap lehdessä, koska tämä mesoaminenhan jäädyttää Tallinnan markkinoita, ainakin osittain, siihen asti että todistat sanasi ja paljastat firman! Puskaradio toimii...

Äänestä
  • Jos uuden leikkauksen jälkeen tulee samat oireet? Kannattaako ottaa taas uusi riski?

    Äänestä

Tulehdusarvot on eri juttu kuin bakteeriviljely. Tulehdus arvot voivat olla koholla ja tulehdustakin voi olla vaikka bakteeriviljelystä ei löydy normaalista poikkeavaa bakteerikantaa. Lukekaa nimimerkin kirjoittama juttu niin näette mitä on tapahtunut. Ilmeisesti leikkauksen suorittanut yritys on vastannut hänelle tänne keskustelupalstalle jutun perään. Kirjoitus löytyy muistaakseni otsikolla Tissibisneksen pimeä puoli tai Minne menisit Tallinnassa.

Äänestä
  • Yritykset vastavat ihan muualle kuin keskustelupalstoille. Joku aikoinaan vastasi ja taisi jäädä yhden viestin mittaiseksi.

    Äänestä

  • Pitkään seurannut kirjoitti:

    Yritykset vastavat ihan muualle kuin keskustelupalstoille. Joku aikoinaan vastasi ja taisi jäädä yhden viestin mittaiseksi.

    Mutta nimimerkkien takaa tulee hyvinkin töykeää "asiakaspalvelua". Useista viesteistä käy selvästi ilmi, että kirjoittaja käyttää tasan samoja mainoslauseita, joita on Laatukirurgian nettisivuilla, ja joita Laatukirurgia on lähettänyt myös sähköpostitse. Erästä yksittäistä potilastapausta (Shokissax10) on kommentoitu selvästi Laatukirurgian edustajana: oma vikansa, allergiaahan se on, ja eihän maitokaupan tätikään palauta rahoja, jos maidosta tulee allergiaa.

    Äänestä

  • Totta toinen puoli kirjoitti:

    Mutta nimimerkkien takaa tulee hyvinkin töykeää "asiakaspalvelua". Useista viesteistä käy selvästi ilmi, että kirjoittaja käyttää tasan samoja mainoslauseita, joita on Laatukirurgian nettisivuilla, ja joita Laatukirurgia on lähettänyt myös sähköpostitse. Erästä yksittäistä potilastapausta (Shokissax10) on kommentoitu selvästi Laatukirurgian edustajana: oma vikansa, allergiaahan se on, ja eihän maitokaupan tätikään palauta rahoja, jos maidosta tulee allergiaa.

    Myös Anne-Mari Bergin kapseloitumistapausta kommentoitiin, jossain ketjussa "Hänelle tarjottiin kapselitakuuta, mutta jätti sen käyttämättä". Salassapitovelvollisuus kieltää kommentoimasta potilaiden tietoja!

    Äänestä

  • Berg-Fan kirjoitti:

    Myös Anne-Mari Bergin kapseloitumistapausta kommentoitiin, jossain ketjussa "Hänelle tarjottiin kapselitakuuta, mutta jätti sen käyttämättä". Salassapitovelvollisuus kieltää kommentoimasta potilaiden tietoja!

    On niin läpinäkyvää tuo kilpailijoiden harrastama mustamaalaus. Se kiihtyi kun Laatukirurgian uusi tarjouskampanja tuli ilmi täällä.

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/10013229

    Äänestä

  • Selise kirjoitti:

    On niin läpinäkyvää tuo kilpailijoiden harrastama mustamaalaus. Se kiihtyi kun Laatukirurgian uusi tarjouskampanja tuli ilmi täällä.

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/10013229

    Laatukirurgian mainospelle on rasittava jankkaaja, jolta tyylitaju on täysin kateissa.

    Äänestä

No, vaihtoehtosesti tarjoat juttua eniten maksavalle lööppilehdelle... takuulla saat ainakin sen 3500-4000euroa. Silloin voit itse miettiä mitä rahoilla teet, otatko uudet tissit vai käytätkö muuhun.

Äänestä

Ehdottamasti lisäksi valitus Kuluttajalautakuntaan. Sitten tälle yritykselle jää yksi merkintä lisää sinne :)

Äänestä

Kiitos neuvoista.

Äänestä

Tämä neuvo tulee sinulle myöhässä, mutta jollekin toiselle ehkä ei. Kannattaa aina ensin yrittää hoitaa asiat salassa ja sovussa. Silloin saa itselleen suurimman hyödyn ja säästyy energiaa vievältä tappelulta, joka ei välttämättä johda siihen, että jää itse voitolle taloudellisesti, psyykkisesti tai fyysisesti. Jos heti kirjoittaa kaikki keskustelupalstat täyteen yksityiskohtia niin vahinko on jo tapahtunut. Miksi mikään yritys maksaisi sinulle mitään tai kustantaisi uusia toimenpiteitä, jos olet jo julkisesti kertonut asiasta? Millä sitten enää uhkailet jos olet heti toteuttanut pahimman mitä voi tehdä. Tietenkin voi myös miettiä onko oma etu suurempi kuin kaikkien etu. Nyt moni sai tietää negatiivisen kokemuksen, mutta ilman kertomustasi olisit saattanut saada itsellesi jotain hyvitystä. Vaikka tunteet voivat nousta tällaisissa asioissa pintaan niin kannattaa ajatella järjellä, ei tunteella. Eikä hätiköityjä päätöksiä! Lehdet tuskin maksavat jutustasi juuri mitään. Hyvä, jos bensarahat saat ja julkisen nöyryytyksen, kun joudut paljastamaan henkilöllisyytesi koko Suomen kansalle.

Äänestä
  • Mitä ihmettä, mistäs nimimerkki Pappila tänne tupsahti? Tottakai kannattaa ensin yrittää sopia salassa ja sovussa, ja niin varmasti jokainen tekeekin. Mutta entä jos vastapuolella onkin hankala jankkaaja, joka laistaa vastuustaan, luottaen juuri siihen, että uhri ei uskalla viedä asiaa eteenpäin, vaan jää piiloon nuolemaan haavojaan?

    Äänestä

Nimimerkki: Entä jos ei onnistu? Vaihdoitko taas nimimerkkiä? Taidat olla alkuperäinen sekopää kirjoittelija. Kannattaisi vähän varoa kirjoittelemisiaan! Olisihan se ikävää joutua oikeuteen vastaamaan syyttelyistään... Voi tulla kalliiksi. Lopeta hyvän sään aikaan. Kukaan ei edes enää usko kirjoituksiasi. Olet todistanut olevasi pakkomielteinen hullu.

Äänestä
  • Taas alkoi uhittelu "rosiksella" ja "kusiksella". Mitähän pahaa nimimerkki "Entä jos ei onnistu?" on sanonut? Hän puhui aivan yleisellä tasolla nimiä mainitsematta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaihdoinnimimerkkiä kirjoitti:

Lyhyesti virsi kaunis. Proteesit laitettu ja poistettu Tallinnassa, kun haavat aukesivat ja niistä valui nestettä. Bakteeriviljelyn mukaan tulos negatiivinen. Minulle sanottiin, että kyseessä on allergia, mutta nyt Suomessa tehtyjen tutklimusten perusteella ei ole. En saanut rahoja takaisin, vaikka proteesit poistettiin, tuli arvet ja traumat. Sopimuksessa lukee, että korjaus on ilmainen jos komplikaatioita tulee. Nyt väitetään että vika on minussa ja kyseessä ei ole mukamas komplikaatio. Miten saada oikeutetta itselleni, jos kyseinen yritys ei suostu laittamaan ilmaiseksi uusia proteeseja tai maksamaan rahoja takaisin?

Olin yhteydessä asianajajaan joka kehoitti tekemään kanteen käräjäoikeuteen. Hänen mielestään voittaisin jutun, mutta se olisi raskas ja pitkä prosessi. Yritys todennäköisesti haluaisi asia käsiteltävän suljetuin ovin, jotta asia ei leviä julkisuuteen.

Toinen vaihtoehto olisi ottaa yhteyttä johonkin lehteen, joka ehkä haluaisi kauhukertomuksen ja kauhukuvia. Maksaisiko lehti sitten uuden leikkauksen palkkioksi? Ainakin kyseinen yritys saisi ansionsa mukaan.

Kuluttajariitalautakunnasta sanottiin että käsittely vie ikuisuuden ja kyseinen yritys tuskin ottaa vastuuta ja kieltäytyy korvauksista vaikka KRL sitä päätöksessään suosittelisikin.

Miten te toimisitte vastaavassa tilanteessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu