Kuka säveltäjä?

Kuka on "artistina" siinä joulun mainoksessa, jossa mainostetaan... olikohan se mannerheimin lastensuojeluliittoa vai mitä olikaan, se musiikki siinä, kuka on takana? Ja sitten toinen; Kuka oli se säveltäjä joka on säveltänyt sitä "synkkää hautajaismusiikkia"? M kirjaimella muistaakseni alkoi... Mistä näiden artistien säveltämiä sinfonioita ym. voisi hankkia?
4613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luovan säveltaiteen edustajia (tarkoitan lähinnä säveltäjiä) ei kai yleensä ole tapana nimittää artisteiksi – ainakin minä yhdistäisin sen sanan ennemminkin musiikin ESITTÄJIIN.

M-alkuinen nimi ja hautajaismusiikkia? Kuuluisimmasta päästä kai olisi W.A. Mozart; hänen Sielunmessuaan (Requiem) voisi kenties pitää "synkkänä hautajaismusiikkina". Mozartin sinfonioiden (41 kpl) levytyksiä saanee ostaa lähes kaikkialta, missä klassisen musiikin purkitteita ylipäänsä myyskennellään – musiikkikaupoista tavaratalojen ja markettien levyosastoille.

Venäläinen Modest Petrovitš Musorgski (Модест Петрович Мусоргский) on säveltänyt Arseni Arkadjevitš Goleništšev-Kutuzovin (Арсений Аркадьевич Голенищев-Кутузов) runoihin komean laulusarjan nimeltä Kuoleman lauluja ja tansseja (Песни и пляски смерти) (olisikohan se sitten "hautajaismusiikkia?). Musorgski tunnetaan kuitenkin ennen muuta oopperasäveltäjänä – Boris Godunov (Борис Годунов), Hovanštšina (Хованщина), Sorotšinskin markkinat (Сорочинская ярмарка) ym.. Hänen alun perin pianolle säveltämäänsä teosta Näyttelykuvia (Картинки с Выставки) esitetään paljon ranskalaisen Maurice Ravelin orkestroimana. Varsinaisia sinfonioita Musorgski ei ole säveltänyt. Useat hänen töistään jäivät enemmän tai vähemmän keskeneräisiksi, joten niitä on "paranneltu" jäljestä päin muiden säveltäjien toimesta.

Kolmas mieleeni tuleva M-alkuinen jäveltäjänimi olisi Monteverdi (etunimi Claudio), mutta tokkopa kuitenkaan tarkoitat hänen musiikkiaan.

Mannerheimin lapsista ja näiden lapsipoloisten suojelemistarkoitukseen perustetusta liitosta minulla ei ole harmaintakaan aavistusta.

Äänestä
  • Mahler, Gustav (1860 - 1911)
    Martinů, Bohuslav (1890 - 1959)
    Messiaen, Olivier (1908 - 1992)
    Milhaud, Darius (1892 - 1974)
    Mendelssohn-Bartholdy, Felix (1809 - 1847)

    Äänestä

  • Tässäpä Musorgskin "Kuoleman lauluja ja tansseja", osa "Kehtolaulu" itsensä Martti Talvelan esittämänä (MP3-tiedosto imuroitavaksi siis), požaluista!

    http://www.marpamusic.com/Jukebox/Classical MP3 Vol 1/Classical MP3 page.htm

    Kohta "Moussorgsky Lullaby Martti Talvela"

    Äänestä

Vielä M-kirjaimesta: Mahlerin viidennen sinfonian ensimmäinen osa on surumarssi. Verdin Requiemiä kutsutaan joskus Manzoni Requiemiksi, koska Verdi omisti sen kirjailija Alessandro Manzonin muistolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


XerXes kirjoitti:

Kuka on "artistina" siinä joulun mainoksessa, jossa mainostetaan... olikohan se mannerheimin lastensuojeluliittoa vai mitä olikaan, se musiikki siinä, kuka on takana? Ja sitten toinen; Kuka oli se säveltäjä joka on säveltänyt sitä "synkkää hautajaismusiikkia"? M kirjaimella muistaakseni alkoi... Mistä näiden artistien säveltämiä sinfonioita ym. voisi hankkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu