Pientä galluppia siitä miten yksinelävät hoitaa syömisensä. Onko teillä säännölliset ruoka-ajat suunniteltuna, vai syöttekö nälän tullessa kaapista milloin mitäkin? Jaksatteko tehdä itse päivittäin lämpimät ateriat, vai tyydyttekö eineksiin? Onko tapana toisten sinkkujen kanssa laittaa ruokaa yhdessä? Entä kuinka usein syötte ulkona ravintolassa?
Sinkkujen ruokailutottumukset
Lonerboy
10105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
-ravintoloissa ei milloinkaan
-eineksiä puoli kiloa vihanneksia/hedelmiä joka päivä
-syön aina yksin
-verenpaine ja kolestroli ovat hyvällä tasolla
-liikuntaa harrastan joten elintavat kunnossa
vastaajana ampiaisvyötäröinen tupakoimaton sinkku mies 40v
Jos on arkipäivä, syön päivän ainoan lämpimän aterian (itse valmistettua kasvisruokaa alusta loppuun asti) klo 16-17 välisenä aikana. Töissä näykin vain keksin ja mukillisen kahvia, ehkä jogurtin. Aamupala on useimmiten vain mukillinen kahvia, pala näkkäriä ja purkillinen maitorahkaa. Jos Kuopiossa olisi kasvisravintola, kävisin hyvin mielelläni ravintolassakin syömässä. Joskus olen tehnyt reissun Jyväskylään ihan vaan siellä olevan kasvisravintolan vuoksi. En tunne ketään toisia sinkkuja joilla olisi samanlainen kasvisruokavalio.
Riippuu vähän miten paljon ehdin olla kotona. Nyt on ollut aika haipakkaa jo viikon verran, joten ulkona on tullut syötyä ja eineksiä vedettyä, mutta yleensä teen seuraavan päivän ruoat valmiiksi kaappiin ja otan töihin mukaan.
Pääasiassa riisiä, pastaa, kanaa ja jauhelihaa syön heittäen mukaan kasviksia niin paljon kuin olen sattunut kaupasta kotiin kantamaan tai muuten on tarjolla.
Proteiini-lisää on myös otettava, että saa sen 2g/painokilo/päivä kurkusta alas edes jotenkin järkevään hintaan. Sitten kalaöljykapseleita perään joka päivä.
Pyrin syömään n. 5 kertaa päivässä. Joskus menee päin mäntyä ja tulee syötyä vain kerran päivän aikana jossakin rax-buffetissa, eikä sitten muuta koko päivänä..
Syön säännöllisesti ja ihan urheiluharrastuksen vuoksi.
Aamulla kaurapuuroa, lounas töissä ja illalla leipää, jogurttia ja hedelmiä/vihanneksia. Jos teen kovan treenin, teen itse kala-/kanapastaa vielä illalla.
Itse syön normaalina työpäivänä melko tarkalleen seuraavanlaisesti:
7-8 Ennen töihin lähtöä aamiaisksi pari paahtoleipää (voi,juusto,kurkku) ja kupillinen kahvia lasillinen tuoremehua, jos sattuu löytymään jääkaapista
11-12 Lounas jossain keskustan ravintolassa. Yritän välttä pizza&kebab paikkoja. Paras vaihtoehto on buffee johon kuuluu salaattipöytä. Tämä on päivän tärkein ateria.
16-17 kotona jälleen. Lounaan vahvuudesta riippuen, joko toinen lämmin ateria (esim. ruskistettuja broilerinsuikaleita ja riisiä) tai sitten kevyemmin salaattia, karjalanpiirakoita ym. Mikroa en omista, joten mikroeineksiä ei tule syötyä.
21-22 iltapalaksi voileipiä, jugurttia ja teetä
Hedelmiä ja muita pieniä välipaloja tulee popsittua aterioiden välissä, jos siltä tuntuu..
Pyrin syömään kotiruokaa, teen isoja annoksia kerrallaan ja pakastan päiväannoksiksi, joita on helppo napata mukaan. Aika usein tulee kuitenkin sorruttua työpaikan lähellä olevaan lounasravintolaan, siellä on kasvisvaihtoehto joka päivä. Kiireisinä jaksoina lounas = voileipä ja muuten mennään kahvin voimalla iltaan saakka. Aamiaista en syö, ei yksinkertaisesti maistu aamulla muu kuin kahvi.
Ravintoloissa käyn ehkä keskimäärin kerran viikossa tai kolme kertaa kuukaudessa, se vaihtelee aika paljon. Kavereiden kanssa ei yleensä kokata yhdessä mutta toisinaan sovitaan että yksi tuo patongit, toinen salaatit jne.
Töissä tulee syötyä luonas jossain ravintolassa, ja sitten työpäivän jälkeen kotona ihan koti ruokaa (äidin tekemää). Aamulla tietty aamupala ja ilalla sitten vielä jotain hyvää naposteltavaa.
Ei mitään säännöllisiä ruoka-aikoja. Syön mitä kaapista löytyy tai kiinni saan. Ulkona en syö juuri koskaan. Vihanneksia/hedelmiä keskimäärin puoli kiloa viikossa.
Ruoka-ajat on mulla tosi epäsäännölliset, on aina ollut. Lämmin ruoka tulee kuitenkin joka päivä syötyä, ja se on aina sitä kotiruokaa, mitä nopsaan ja helposti pystyy tehdä :)
Kyllä mä ihan säännöllistä elämää elän. En usko, että parisuhdestatus vaikuttaa siihen millään tavalla.