Norjan veriteko olisi ollut estettävissä lääkkeillä.

Jos Norjassa olisi panostettu nuorten mielenterveystyöhön ja lääkitty potentiaaliset murhaajat niin mitään ei olisi päässyt tapahtumaan. Nykytiede on jo niin pitkällä että voimme nähdä teini-ikäisistä kenellä on murhaajaksi vaaditut persoonallisuuden piirteet ja voimme puuttua ajoissa tilanteeseen.
1552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

esiintyminen on laitonta, tiedät varmaan mitä seuraa.

Äänestä
  • en esiinny psykiatrina, tolvana. se on minun nimimerkkini, luuletko että tämä täällä kirjoittava ahtisaari on presidentti??

    Äänestä

Esim kannabiksen käyttäjä on sairaudentunnoton, eli hän ei itse hakeudu hoitoon, joka on aina hoidon saannin edellytys.

Mutta sinänsä, jos Andrers Breivik olisi saatu hoitoon, niin on todennäköistä, että nykyiset psykoosinvastaiset lääkkeet todellakin olisivat auttaneet ja tätä onnetonta tapahtumaa ei olisi tapahtunut.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10017957

Äänestä
  • hyvä pointti. En ollut osannut yhdistää Norjan hirmutyön tekijää kannabikseen tai muihin a-luoka vaarallisiin huumeisiin.


    Valtiovaltamme olisi herättävä aineiden käyttäjiin tai hirmutekoja tulee tulevaisuudessakin.

    Äänestä

  • Timothy Leary yritti kannabiksen ja LSD:n avulla nk. psykedeelistä vallankumousta, jonka seurauksena lukemattomia nuoria on huumeidenkäytön seurauksena ajautunut mm. mielenterveysongelmien kautta jopa itsemurhiin.

    Anders Breivik aloitti vallankumouksen kannabiksen avulla suoran toiminnan, tappaen viattomia nuoria, joilla ei ollut mahdollisuutta edes puolustautua.

    Äänestä

tää on tätä hitlerin politiikkaa, ei sentään tapeta erilaisia mut yritetään pistää erilaiset lääkkeillä zombieiks.
Ei ne psyykelääkkeet oo niin hyviä ku luulette

Äänestä

Olet osin oikeassa, mutta vain osin. Huono terapia on johtanut psykopaattien osalta verisiin lopputuloksiin. Siksi keittiöpsykologia ei tässä auta.

On kuitenkin raportoitu onnistumisista. Ne pitää ottaa vakavaan harkintaan, koska 20-30% rikollisista ja lähes kaikki vakaviin rikoksiin syyllistyneet ovat psykopaatteja.

Äänestä

jos suomessa olis panostettu mielenterveystyöhön niin hulluja olis vähemmän.

Äänestä

Joku joutui juuri vankilaan kun esiintyi psykiatrina. Se on törkeä huijaus.

Äänestä

mee ny taukki muualle siitä viisastelemasta. nato pommittaa libyaa joka päivä ja moni kuolee mee ny ehdottamaan niille murhaajille lääkitystä,nii sitoovat sut ankkuriin ja upottaa mereen ,,,,....

Äänestä
  • täällä on illuminatin miehet asialla. tullaan sun kotiin kohta.

    Äänestä

  • Psykopaatin elämä päättyy lähes aina onnettomasti, koska ilkeyden lisäksi hänellä on myös muita heikkouksia. Siksi hänen etunsa on ottaa hoito vastaan. Valitettava tosiasia on, ettei hoito useinkaan auta eikä kohde tiedä tarvitsevansa hoitoa.

    Äänestä

  • Meillä on valtuudet viedä vaikea kansalainen Amerikkaan kuulusteluihin. Ihminen vaan katoaa kukaan ei tiedä mitään.

    Äänestä

jos ihminen pakotetaan vastoin tahtoaan syömään lääkkeitä, niin siitä vasta soppa syntyy. Ihminen on vielä vihasempi yhteiskuntaa kohtaan

Äänestä

Juuri SSRI-lääkitys on aiheuttanut kaikki joukkosurmat tähän asti. todennäköisesti Breivikillä oli sellainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


psykiatri kirjoitti:

Jos Norjassa olisi panostettu nuorten mielenterveystyöhön ja lääkitty potentiaaliset murhaajat niin mitään ei olisi päässyt tapahtumaan. Nykytiede on jo niin pitkällä että voimme nähdä teini-ikäisistä kenellä on murhaajaksi vaaditut persoonallisuuden piirteet ja voimme puuttua ajoissa tilanteeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu